Μετάβαση στο περιεχόμενο

OHE διατάσσει αναστολή κατεδάφισης αυθαίρετων κατοικιών Ρομά Χαλανδρίου


Engineer

Recommended Posts

... Πρόκειται για 17 υπαλλήλους του Υπουργείου Εμπορίου, που κέρδισαν την ιδιοκτησία το 1967 σε κοπή πίτας. .

Κατ αρχήν σ ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Μπας και γνωρίζεις ή έχεις πηγή για την κοπή της πίτας και κέρδισαν τους τίτλους το 67?

Δηλαδή αυτό εποχή Χούντας και να υποθέσω ότι τότε ήταν κάποια παραχώρηση του κράτους ή του Παττακός (και ο Παττακός κράτος ήταν) που μοίραζε σπίτια? Με βάση τίτλους του δημοσίου όμως?

Τίτλος φτιάχτηκε λες ή κράτησαν ως τίτλο την αναμνηστική φωτογραφία της κοπής της πίτας με κάποιον χουντικό υπουργό? (τους έχω ικανούς να είχαν κάνει κι αυτό)

Το ρωτώ γιατί μου φαίνετε παράδοξο 17 ιδιοκτήτες με τίτλους βλέπουν κάποια μέρα κάνα μερικούς Ρομα να στήνουν τσαντίρια ή και γω δεν ξέρω τι στην ιδιοκτησία τους την δεκαετία του 80 που η περιοχή έχει αξία πια και να μη αντιδρούν άμεσα?

 

Πέρα απ αυτό μπας και ξέρει κάποιος αν έχει γίνει χωροταξικός σχεδιασμός που να περιλαμβάνει την έκταση αυτά τα τελευταία 30 χρόνια ή ακόμα και σήμερα που μιλάμε δεν υπάρχει τίποτα?

Πράξεις εφαρμογής? Κάτι τέλος πάντων πέραν δικαστικών αποφάσεων (τα δικαστήρια θα πολεοδόμου στο τέλος στην Ελλάδα) και εκατομμύρια για έργα που δεν έγιναν.

Link to comment
Share on other sites

Από εδώ τα βρήκα. Περισσότερες λεπτομέρειες δεν ξέρω.

 

http://www.avgi.gr/article/281397/tsigganoi-tou-xalandriou-prosfuges-stin-idia-tous-tin-poli

 

@imhotep, προσωπικά προτιμώ το τσιγγάνοι, το ρομά είναι το politically correct.

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

Τώτα το είδα το άρθρο.

Έχω την αίσθηση όμως ότι κι αυτό έχει ως βασική του μέριμνα την προσδοκία σε ψήφους από τους Ρομά υπερτονίζοντας μερικές πτυχές και πιθανά να αγνοεί κι άλλες.

 

Το μόνο σίγουρο είναι το ότι σπείρεις θα θερίσεις….

Και η αρχική σπορά ήταν μια κοπή πίτας πάρε κόσμε να έχεις…

 

(έχω και αρκετά άλλα παραδείγματα τέτοιου επιπέδου χωροταξικής και κοινωνικής πολιτική σε εκτάσεις από περίοδο χούντας που ακόμα και τώρα τρέχουν σε δικαστήρια και αλληλοκαλυψεις και μπαλαμουτιασματα ολόκληρες περιοχές….) που η περίπτωση αυτή των ρομά είναι πλημμέλημα…

 

Κάποιες από τις χωροταξικές πολιτικές της κοπής πίτας κατέληξαν χαλαρά… την συγκεκριμένοι την κατέλαβα οι γύφτοι (με την καλή έννοια που δίνει ο imhotep) …

Κάποιες όμως από τις κοπές πίτας τις κατέλαβαν (με όμορφους θεσμικούς τόπους) κάποιοι γύφτοι με την κακιά έννοια όμως που είναι στην 50άδα των TOP επιχειρηματιών στην Ελλάδα…

 

Υ.Γ.

Και μιας και γαργαλιόμαστε αυτές τις μέρες με τους νομούς περί αυθαιρέτων, ας τα εντάξουν στον 4014 με τίτλους χρησικτησίας οι Ρομα, ως μη έχοντα οικοδομική άδεια και υπ ευθύνη τους αφού είναι σε μη χαρακτηρισμένη περιοχή…

Ειδικά αν δεν υπάρχει ρυμοτομικό το Ελληνικό κράτος θα τρέχει για αλλά 30 χρόνια…

Τα ως προ 83 θα είναι ιδιαίτερα φτηνή τη τακτοποίηση και τα προ 75 νόμιμα ως έχουν με τον προσδοκώμενο νέο νόμο.

 

Θα γελάσει και η πάρδαλι αιξ…

Ας προσέχαμε τι σπέρναμε σε όλα τα επίπεδα ….

Δεν φταίνε πάντα οι καλοί ή κακοί θεριστές και ήθη και έθιμα και «γυφτιές» καθημερινής τρέλας…

φταίει και ο σπόρος ο αρχικός πολλές φορές και η μη φροντίδα η δέουσα στην συνέχεια.

 

 

Υ.Γ. βου

Και εμένα μ αρέσει το τσιγκανοι και προτιμώ το γύφτοι για τους «δικούς μας» τους γραβατομένους στο ΤOP 50

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό έβγαλα τις σάλτσες και άφησα μόνο τα γεγονότα. Πιστεύω ότι τουλάχιστον σε αυτό πρέπει να είναι ορθό το άρθρο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν έχουμε επαρκή ουσιαστικά δεδομένα για να έχουμε μια σωστή διάγνωση και λύση φυσικά και επιπλέει (ως μη πω τι και που) από όλη την κατάσταση οι παραστάσεις που μας χώνουν ότι βολεύει πάλι τα ΜΜΕ ….

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

@imhotep, προσωπικά προτιμώ το τσιγγάνοι, το ρομά είναι το politically correct.

με υπότιτλο "και του λιμανιού και του σαλονιού"

 

επειδή δεν ξέρω πόσοι από τους γράφοντες έχουν κοντινή σχέση με το αντικείμενο ή απλώς θεωρητική παραθέτω κατωτέρω προσωπικές εμπειρίες (και όσα έχω ήδη γράψει ανάγονται σε εμπειρική προσέγγιση της ζωής και καθόλου ιδεολογική)

έχω τρεις προσωπικές σχέσεις με "γύφτους"

έναν πελάτη μουσικό, που ήθελε να ενταχθεί στην τοπική κοινωνία, που έβγαλε άδεια οικοδομής με δάνειο χωρίς καμία επιχορήγηση και άσχετα αν λόγω κρίσης έμεινε στα μπετά, πολύ εντάξει παιδί, πλήρωσε κανονικά και έκανε δώρο τραπέζι στο Χριστοδουλόπουλο.

ένα λαμόγιο "εκπρόσωπο τσιγγάνων" -και πιθανόν συγγενή του "εκ Χαλκίδας" προέδρου της ομάδας του Νομισματοκοπείου- με 240 τμ αυθαίρετο προς τακτοποίηση, που όταν άκουσε τα νούμερα των προστίμων έκανε γιάλα (όπως και πολλοί άλλοι "συνέλληνες")

και ένα πρόεδρο συλλόγου στην Sta Barbara συνυποψήφιο σε κάποιες δημοτικές εκλογές.

 

ε λοιπόν όλοι στις απο κινητού συνομιλίες με ομόφυλούς τους αποκαλούνταν μεταξύ τους (έστω χάριν αστεϊσμού) γύφτοι ή κ..λόγυφτοι. δεν θα αυτολογοκριθώ λοιπόν εγώ κάτω από την ιδεολογική τρομοκρατία της όποιας εξουσίας.

 

κι επειδή το ρίξαμε στο τραγούδι (ώρα πούναι και μετά από 3 τσίπουρα) κι ας είμαι ροκάς μην το ξεχνούτε -που λέει κι ο πρωθυπουργός

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

Το βασικό νομίζω ότι είναι η μη τήρηση της ΚΥΑ του 2003, από την πλευρά του κράτους. Ας βρεθεί ο χώρος και μετά τα κατεδαφίζουν, είναι η γνώμη μου.

Δεν είναι σωστό να μείνουν άστεγοι οι άνθρωποι.

 

imhotep, είναι κάτι σαν τους μαύρους στο αμέρικα, όλο niger και niga μεταξύ τους, αλλά άμα τους το πει κάποιος άλλος...

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμη που οι ανθρωποι ειναι ελληνες και ζουν εκει απο το 71 πρεπει να μεταστεγασθουν.....

 

δυστυχως δεν ειναι η μοναδικη  περιπτωση που οι δημοι ΤΣΑΚΙΣΑΝΕ μεχρι κοκκαλου τις επιδοτησεις....

 

στην Αρτα που μεγαλωσα ειχαμε ολοκληρο καταυλισμο  ''νομιμο''.....αποσο θυμαμαι ο δημος ολο επιδοτησεις απο ΕΟΚ τοτε  τσιμπαγε για καλυτερη διαβιωση

και αφομιωση  και ολοι τρωγανε....

 

γενικα παντως δεν ξερω κατα ποσο θελουν να αλλαξουν και τροπο ζωης και καποια προγραμματα θεωρω γινονται μονο για να τρωνε καποιοι και φυσικα οι ρομα τα δεχονται γιατι σε αυτα τα προγραμματα τους πληρωναν για να τα παρακολουθουν.....

 

αυτο που γιγαντωνει το προβλημα και δημιουργει και εριδες αναμεσα στους ρομα ειναι οι   ρομα  ''εισαγωγης''

 

ενα μεγαλο ποσοστο ειναι απο αλβανια -βουλγαρια- βαρντασκα  και ρουμανια......

 

ειδικα σε πολλες περιοχες εχουν προβληματα με τους ΛΑΘΡΟ......γιατι παλια οι ρομα σε αγροτικες περιοχες κανανε εποχικες εργασιες...

γενικα παλια το πολυ να μας εκλεβαν κανα ποδηλατο που τοβρισκε η αστυνομια την επομενη μερα στον καταυλισμο τους....

αυτη η λεηλασια σιδερων δεν υπηρχε παλια

 

το ζητημα ειναι πολυ μεγαλο και σε μεγαλο ποσοστο δεν ξερω αν μεταφερουμε και κοινοτυπιες

 

 

 

υγ πρεπει να ειναι απο τις λιγες φορες που συμφωνω με μια ανακοινωση του συγκεκριμενου παρατηριου.......γενικα τους θεωρω το ''ΜΑΚΡΥ ΧΕΡΙ''

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

άμα έχεις τα κατάλληλα κονέ δεν χρειάζεσαι την αστυνομία akius στα φέρνουν μόνοι τους....!

εδώ με βάζουν "μέσο" φίλοι για να μην ενοχλούν τις μανάδες τους!!

αλλά αυτό που λες με βουλγαρόγυφτους και ρουμανόγυφτους είναι γεγονός πανελλαδικά.

 

ΥΓ vardarska

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

Καλά αν μπεις περισσότερο στον τρόπο ζωής τους, τα πράγματα δεν είναι καθόλου ρόδινα. Υπάρχει μεγάλη εκμετάλλευση μεταξύ τους, με τους διάφορους "βασιλιάδες" κ.λ.π.

Στη Λάρισα π.χ. υπήρχε και μάλλον υπάρχει ακόμη βεντέτα με νεκρούς μεταξύ φατριών.

Πάντως είναι αρκετοί, που προσπαθούν να ξεφύγουν από όλα αυτά.

 

akius, Άρτα ε; Πατριωτάκια ήμαστε. Εγώ Πρεβεζάνος.

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.