Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μαστερ engineering petroleum


Recommended Posts

τελειωνω πολτικος μηχανικος και μετα θα με ενδιεφερε να κανω ενα μαστερ ενος ετους πανω στη μηχανικη του πετρελαιου..μπορει καποιος να μου πει περισσοτερα σε ποια πανεπιστημια γινονται αυτα τα μαστερ και τι χρειαζεται για να σε δεχτουν οπως πχ βαθμος πτυχιου , καποια συγκεκριμενη επιλογη κατευθυνσης κλπ

Link to comment
Share on other sites

Γνωστός έκανε πριν 2 χρόνια το geophysics sto Imperial sto Λονδίνο. Βέβαια δεν είναι το ίδιο αλλά ήταν στο ίδιο τμήμα και είχαν και κάποια κοινά μαθήματα με το Msc Petroleum Engineering.

Σε γενικές γραμμές τον άκουσα πολύ ευχαριστημένο. Επίσης υπάρχει και αντίστοιχο μαστερ στο Heriot Watt.

 

Προφανώς και τα 2 πανεπιστήμια έχουνε "κονέ" και μπορούνε να σε προωθήσουνε σε εταιρίες για εργασία μετά την λήψη του μεταπτυχιακού.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γνωστός έκανε πριν 2 χρόνια το geophysics sto Imperial sto Λονδίνο. Βέβαια δεν είναι το ίδιο αλλά ήταν στο ίδιο τμήμα και είχαν και κάποια κοινά μαθήματα με το Msc Petroleum Engineering.

Σε γενικές γραμμές τον άκουσα πολύ ευχαριστημένο. Επίσης υπάρχει και αντίστοιχο μαστερ στο Heriot Watt.

 

Προφανώς και τα 2 πανεπιστήμια έχουνε "κονέ" και μπορούνε να σε προωθήσουνε σε εταιρίες για εργασία μετά την λήψη του μεταπτυχιακού.

Ισχύει ότι αυτός ο τομέας έχει τόσο καλές αμοιβές και τόση ζήτηση όσο ακούγεται ??

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχει και είναι πολύ καλό (και δύσκολο, το έχει κάνει φίλος μηχανολόγος).

 

Για τα δίδακτρα βλέπεις το κάθε τμήμα στο 

 

Student Awards Agency For Scotland

https://www.saas.gov.uk

Link to comment
Share on other sites

Η SAAS τα εχει αλλαξει, δεν το εχω κοιταξει τωρα τελευταια, αλλα ακουγεται οτι πολλα εμποδια μπαινουν

 

και το Heriot-Watt εχει καλη φημη, κ καλη απορροφηση, ειναι θεωρω καλη επιλογη να υπαρχει

Edited by george_RES
Link to comment
Share on other sites

πανε rober gordon στο aberdeen.

θα παρεις και τα διδακτρα πισω.

 

(απο εναν αποφοιτο heriot watt προ 15ετιας).

τόσο καλό ?? εσύ έχεις κάνει το oil and gas  στο heriot watt ??

Link to comment
Share on other sites

εγώ έκανα geotechnical, φίλος μου έκανε το pertroleum στο heriot.

Το aberdeen γενικά ειναι η πρωτεύουσα του oil and gas και οι εταιρίες τσιμπάνε τους αποφοίτους κατευθειαν (μη σου πω πριν παρεις το πτυχιο).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.