Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεσεις σταθμευσης


Recommended Posts

Ηθελα να κανω μια ερωτηση παιδια κι ευχαριστω για την φιλοξενια πανω απ'ολα.

 

Θελω να ανοιξω καφενειο-ρακομελαδικο.Ο χωρος ειναι 150 τμ.

 

Χρειαζεται χωρο σταθμευσης?Στα χαρτια του Δημου αναφερεται μονο σε κεντρα διασκεδασεως οτι πρεπει να υπολογισει καποιος χωρο σταθμευσης...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μεταφέρθηκε στη σωστή κατηγορία των "ιδιωτών"

 

Σε ποια περιοχή-πόλη-χωριό  είναι το καφε ρακόμελο?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τα τηλεφωνα.

 

Γενικα παντως υπαρχει θεμα σταθμευσης η' οχι?

 

Το αναφερω ξανα γιατι μου κανει εντυπωση το οτι στα χαρτια που ζητουν οι δημοι αναφερονται σε θεσεις σταθμευσης μοναχα οταν επροκειτο για κεντρο διασκεδασης.

 

Γνωριζει κανεις με ποια κριτηρια ζητα θεσεις σταθμευσης?

 

Αν ζητουν βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν έχει να κάνει με τα τραπεζοκαθίσματα που θα έχεις. Κάνε ένα τηλέφωνο στον Δήμο και ίσως πριν από αυτό συνεργάσου με ένα μηχανικό γιατί και στον Δήμο να πας, πιθανόν να σου πουν να απευθυνθείς σε μηχανικό. 

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν ο χώρος που θα χρησιμοποιήσεις έχει στα εγκεκριμένα πολεοδομικά του σχέδια την κατάλληλη χρήση ως χώρος υγειονομικού ενδιαφέροντος?

Αν ναι τότε από πολεοδομικής σκοπιάς ότι θέσεις στάθμευσης είχε υποχρέωση να έχει περιλαμβάνονται στην οικοδομική άδεια που έχει.

 

Αν ο χώρος (που έχεις ή πας να ενοικιάσεις) δεν έχει την απαιτουμένη πολεοδομική χρήση που θα χρειαστείς τότε θα απαιτηθεί να κάνεις αλλαγή χρήσης στην πολεοδομική άδεια του.

Άρα θα ελέγχουν οι όποιες απαιτήσεις όταν θα κατατεθούν τα σχέδια.

 

Άρα και συμπερασματικά (ειδικά αν αφορά ενοικίαση).

 

Μάζεψε κατ αρχήν τα σχέδια της άδειας από τον ιδιοκτήτη (τοπογραφικά κατόψεις τομές κλπ) δώστα σε έναν μηχανικό της εμπιστοσύνης σου, να σου κάνει ένα αρχικό και βασικό προέλεγχο καταλληλότητας.

 

Θα είναι ένα ελάχιστο έξοδο για εσένα συγκριτικά, με το να ξεκινήσεις με προκαταβολές, ανακαινίσεις και μετά να μη βγάζεις άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις καταρχας.

 

Ντιντονι στον χωρο θα κανουμε αλλαγη χρησης απο καταστημα(βιντεο κλαμπ) σε χωρο υγειονομικου.

 

Πηρα τα χαρτια απο τον ιδιοκτητη και τα εδωσα στην μηχανικο μου και περιμενω απαντησεις.

 

Ο χωρος ειναι 150 τμ + 25 τμ παταρι(μη δηλωμενο) + 2 χωρους σταθμευσης εξω απο το μαγαζι οχι δρομο ουτε πεζοδρομιο αλλα χωρο πολυκατοικιας ανοιχτο.Η πολυκατοικια εχει δικο της υπογειο παρκινγκ.

 

Βασικα ρωταω γιατι κι η μηχανικος μου μου ειπε οτι δεν ειναι τοσο απλο το ζητημα ωστε να μου πει εξ'αρχης αν/ποσες θεσεις θελει ο χωρος.

 

Δεν υπαρχει δηλαδη κατι στανταρτ να υποθεσω...Η πολεοδομια αναλογα καθοριζει εαν ενα μαγαζι θα εχει η' οχι θεσεις!?

 

Η απορια μου ειναι γιατι ειδα και σε καποιες ιστοσελιδες(επισημες) Δημων οτι δικαιολογητικα περι θεσεων σταθμευσης υπαρχουν μοναχα για κεντρα διασκεδασης.

 

Οπως κι αν εχει ευχαριστω για το χρονο που αφιερωσατε.

Link to comment
Share on other sites

...

Βασικα ρωταω γιατι κι η μηχανικος μου μου ειπε οτι δεν ειναι τοσο απλο το ζητημα ωστε να μου πει εξ'αρχης αν/ποσες θεσεις θελει ο χωρος.

.....

Καταλήγουμε ότι τίποτα δεν είναι απλό. Θα στα φροντίσει όμως η μηχανικός σου τα της πολεοδομίας.

 

Οπότε καλές ρακόμελα και καλές δουλειές και φτιάξε ένα όμορφο μαγαζί ….

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.