Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ένταξη χωρίς παράβολα για όσους ρύθμισαν ήδη αυθαίρετα-ημιυπαίθριους


Kakos_lykos

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 144
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα.

Προκύπτει από κάποιο σημείο του νομοσχεδίου ότι δε θα μπορούν να ενταχθούν τα αυθαίρετα εκτός σχεδίου; Από το πρωί με έχουν πάρει τηλέφωνο 2 συνάδελφοι οι οποίοι υποστηρίζουν αυτή την άποψη..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Προκύπτει από κάποιο σημείο του νομοσχεδίου ότι δε θα μπορούν να ενταχθούν τα αυθαίρετα εκτός σχεδίου; Από το πρωί με έχουν πάρει τηλέφωνο 2 συνάδελφοι οι οποίοι υποστηρίζουν αυτή την άποψη..

όχι δεν προκύπτει (όπως λέει και ο ΙΑΣΟΝΑΣ) το γράφω μόνο για να ισοφαρίσω τον αριθμό των τα περι του αντιθέτου ισχυριζόμενων (2) -τόσκισα σε συντακτικό

δες κι αυτό

http://www.michanikos.gr/files/file/860-Κατηγοριοποίηση-Σχεδίου-Νόμου-Αυθαιρέτων-2013/

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει το σχέδιο νόμου, αλλά διαβάζω στον τύπο ότι έχουν γίνει αλλαγές για την παντελώς αυθαίρετη δόμηση στο τελικό κείμενο που θα κατατεθεί στη βουλή. Και ότι ίσως εξαιρεθούν τα εκτός σχεδίου αυθαίρετα. Η ανησυχία μου έγκειται στο ότι έχω πολλούς πελάτες με ακίνητα εκτός σχεδίου που με ρωτούν τί να κάνουν και δεν ξέρω πώς να το χειριστώ. Συνάδελφοι προχωρούν σε δηλώσεις και πληρωμή παραβόλου με τη λογική ότι θα κατοχυρώσουν την αίτηση.

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό που έχω γράψει κι αλλού παλιότερα. Θα σε βοηθήσει στις αποφάσεις σου.

 

Συμπέρασμα 10ο

Η διαδικασία αυτή, εάν και εφ' όσον ολοκληρωθεί, δεν καλύπτει νομικά κανέναν ιδιοκτήτη αυθαιρέτου που έχει ανεγερθεί μετά το 1983. Είναι δε εξαιρετικά αμφίβολο, εάν υπάρχουν πλέον περιθώρια για την έκδοση νέου νόμου για την «τακτοποίηση» αυθαίρετων κτισμάτων και κατασκευών που ανεγέρθηκαν μετά το 1983, έτος δημοσίευσης του περίφημου «νόμου Τρίτση»-1337/1983. Αυτό ισχύει, διότι η Ολομέλεια του ΣτΕ φαίνεται ότι, ακυρώνει το ίδιο το «πνεύμα του νόμου», δηλαδή τη δυνατότητα της πολιτείας να προχωρήσει οποτεδήποτε με νομοθετική ρύθμιση στη «μαζική» νομιμοποίηση αυθαιρέτων που έχουν ανεγερθεί μετά το 1983.

 

 

Τώρα το τι τελικώς θα γίνει, μόνο αυτοί και ο ....Θεός το γνωρίζει.

Πάντως το όλο θέμα θα έχει πολύύύύύύύύ μεγάλη συνέχεια και στο μέλλον.......

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.