Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ένταξη χωρίς παράβολα για όσους ρύθμισαν ήδη αυθαίρετα-ημιυπαίθριους


Kakos_lykos

Recommended Posts

Συγγνώμη αλλά αν κατάλαβα καλά λέτε πως με τον καινούριο νόμο δεν θα μπορούμε να κάνουμε νέες δηλώσεις??? Μπερδεύτηκα λιγάκι!! Εγώ είπα σε δύο ιδιοκτήτες πως αν δεν δηλώσουν τώρα θα μπορούν να δηλώσουν με τον καινούριο!Δεν έκανα καλά?Επρέπε να τους βάλω στο 4014?? :???:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 144
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι βρε παιδιά, τι είναι αυτά που συζητάτε;;

 

Τόσο καιρό δε λέει το ΥΠΕΚΑ ότι τι καλά που ο νέος νόμος θα είναι

τόσο γλυκός και όμορφος και δελεαστικός;;

Και περιμένετε και περιμένετε;;;

 

Απαντήστε κάποιος παρακαλώ, τι εννοείτε...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά είναι αδύνατο κάποιος ο οποίος δεν έχει κάνει τίποτα να  μην μπορεί να μπει μια και καλή στο νέο νόμο. Μα ο καινουργιος νόμος ουσιαστικά γινεται για να μπουν νέοι. Το κράτος ευελπιστεί να εισπράξει απο τα ΝΕΑ αυθαίρετα Χ δισεκ. ευρώ 

Link to comment
Share on other sites

Ti σκατά γινεται σε αυτη τη χώρα ???
με ρωτανε οι πελατες μου τι να κανουν ...
και δεν ξερω τι να απαντήσω  !

τι να κάνω ????
να τους πάρω στο λαιμό μου με τις αποφάσεις μου ?

Link to comment
Share on other sites

Για να μιλήσουμε με αριθμούς, σε σχεδόν...19 ώρες λήγει η διορία για εφάπαξ καταβολή με τον 4014.

Όσες πελάτες ήταν αναβλητικοί παρατείνουν την αβεβαιότητά τους μέχρι το νέο νόμο όταν έρθει, έαν έρθει και όπως έρθει.

Όσοι είδαν τον 4014 σαν ευκαιρία να τακτοποιηθούν "κουτσά στραβά", νομίζω θα βγουν ωφελημένοι στο τέλος (διότι είναι πολλά τα $$)

 

Τα παραπάνω είναι μια καθαρά προσωπική εκτίμηση..

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το έλεγα ... εάν είναι να κάνεις καινούρια δήλωση θέλεις μια μέρα να περαστεί στο σύστημα και μια μέρα να ενημερωθεί .

Π.χ εάν κάνεις μια δήλωση αύριο το πρωί και πληρωθεί το παράβολο , ενημέρωση του συστήματος θα γίνει την Παρασκευή συνεπώς την Παρασκευή θα πρέπει να περάσεις την δήλωση σε προσωρινή υπαγωγή και να αποφασίσεις τον τρόπο πληρωμής του υπολοίπου .Εκτυπώνεις το ραβασάκι και στέλνεις τον πελάτη χαρούμενο που πρόλαβε τις προθεσμίες στην τράπεζα για να στάξει το παραδάκι (πάντα Παρασκευή ) . Όλα μέλι γάλα... αρκεί να έχει γίνει η αρχή μέχρι αύριο πρωί - πρωί λέω εγώ με το φτωχό μου το μυαλό .

Τι θα γίνει άραγε εάν το σύστημα αύριο είναι μπλοκαρισμένο από τις πολλές δηλώσεις ;

Link to comment
Share on other sites

Δελτίο τύπου ΥΠΕΚΑ, 22.05.2013 

Στο νομοσχέδιο, περιλαμβάνονται ήδη διατάξεις για όσους έχουν ενταχθεί στις διατάξεις του Νόμου 4014/2011, ή άλλων προγενέστερων νομοθετικών ρυθμίσεων. Οι πολίτες που έχουν κάνει χρήση των διατάξεων του Νόμου 4014/2011 θα καλυφθούν από τις διατάξεις του νέου νόμου, χωρίς την καταβολή νέου παραβόλου και με συμψηφισμό των ποσών που έχουν ήδη καταβληθεί

 

Δημόσια Διαβούλευση για το σχέδιο νόμου «Αντιμετώπιση της Αυθαίρετης Δόμησης και Περιβαλλοντικό Ισοζύγιο», 17.04.2013 – 28.04.2013 

Άρθρο 21: Καταβολή Ενιαίου Ειδικού Προστίμου – Προθεσμίες.

1. Για την εφαρμογή του παρόντος, ως ημερομηνία υπαγωγής νοείται η ημερομηνία καταβολής του σχετικού παραβόλου, ως αυτή παρουσιάζεται δια της ηλεκτρονικής διαδικασίας στο πληροφοριακό σύστημα.

 

Άρθρο 28: Καταληκτική Ημερομηνία Υπαγωγής

Ως καταληκτική ημερομηνία υπαγωγής ορίζεται η ………….

 

 

Νομίζω είναι προφανές ότι θα μπορούν να γίνουν νέες Αιτήσεις με τον νέο, σύμφωνα και με τα δελτία τύπου και με το νομοσχέδιο.

Link to comment
Share on other sites

19 ωρες? απο που προκυπτει αυτο?

Για κάποιον που θέλει να εξοφλήσει εφάπαξ και να πάει η δήλωση σε οριστική υπαγωγή με τον 4014 πρέπει :

 

- να πληρώσει μέχρι τη Τετάρτη  μεσημέρι το παράβολο (19 ώρες από σήμερα)

- να εμφανιστεί η πληρωμή και να πάει η δήλωση σε προσωρινή τη Πέμπτη ώστε να λάβει το έντυπο πληρωμής της εφάπαξ δόσης από το μηχανικό του

- να αποπληρώσει την ίδια μέρα(Πέμπτη) εφάπαξ το πρόστιμο

- να εμφανιστεί η πληρωμή και να πάει η δήλωση σε οριστική υπαγωγή τη Παρασκευή 31.5.2013

 

Η άλλη άποψη είναι πως αρκεί να πληρωθεί το παράβολο και να πάει η δήλωση σε προσωρινή υπαγωγή έως  31.5.2013, αλλά για κάποιον που έχει κατά νου να οριστικοποιήσει, δεν θα το ρίσκαρα για τελευταία ημέρα.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.