Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ-αρνητικά και θετικά (?) σημεία


sundance

Recommended Posts

1.απιστευτα υψηλες εισφορες χωρις κανενα δικαιωμα αποφυγης των και καμια εγγυηση συνταξης και υψους της

2.μηδενικη μεριμνα για νεους μηχανικους (και η εκπτωση των πρωτων ετων ειναι ενα τιποτα διοτι (αδω κολλαει στη χωρα των τυφλων βασιλευει ο μονοφθαλμος) στο ταμειο των δικηγορων εχουν δημιουργησει εσωτερικο οργανο το οποιο χρηματοδοτει κατα 80% τις εισφορες των νεων δικηγορων

3.εξυπηρετηση-οργανωση-παροχες που αγγιζουν τα ορια της κοροιδιας

 

και οταν βλεπω τους παχυλους μισθους που παιρνουν καποιοι απο αυτους εκει μεσα,μου ερχεται να παρω τα κουμπουρια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το μονο αρνητικο ειναι οτι ειναι τοσο καλοπροαιρετο και αφελες που χορηγει αδρα και αφιλοκερδως πολλα αλλα ταμεια!

τι ωραια να γινεσαι αφανης χορηγος με τα λεφτα αλλων...

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς την Τράπεζα Αττικής διαφωνώ.

Θεωρώ μεγάλο βήμα προόδου ένα ασφαλιστικό ταμείο να έχει τη δική του τράπεζα. Γιατί τα λεφτά μας να τα δίνουμε σε κάποιους άλλους να τα διαχειρίζονται και να μην αγοράζουμε εμείς οι ίδιοι μια τράπεζα, την τράπεζά μας για να κάνει αυτή τη δουλειά. Αυτό έπρεπε κατά τη γνώμη μου να κάνουν όλα τα ασφαλιστικά ταμεία. Τα χρήματα υπάρχουν και είναι πολλά. Σκεφτείτε όμως πόσα λεφτά θα χάσουν ιδιωτικές και κρατικές τράπεζες αν όλα τα ασφαλιστικά ταμεία αποκτούσαν τη δική τους τράπεζα;

Link to comment
Share on other sites

εμεις ως μηχανικοι αποκομιζουμε τιποτα που εχουμε τραπεζα ως ταμειο?

 

μη μου πειτε τα μειωμενα επιτοκια στα δανεια της τραπεζουλας μας....

 

μουαχαχαχαχαχα

 

φωτια και ξυλο

Link to comment
Share on other sites

1) Το ΤΣΜΕΔΕ δεν πληρώνεις προμήθειες σε άλλες τράπεζες για τη διαχείριση των αποθεματικών του.

2) Τα μερίσματα από τα κέρδη της τράπεζας.

Link to comment
Share on other sites

1)δεν εχω καμια σχεση με τετοιου ειδους παρε δωσε

2)μερισμα μπορω να εχω και απο αλλες εταιριες εισηγμενες στο ΧΑΑ.τι να λεει?

 

το θεμα ειναι αν πουμε οτι η ολη επενδυση των ασφαλιστικων εισφορων στον τραπεζικο τομεα ειναι κεδοφορα (?) εγω εσυ και ο καθε μηχανικος αποκομιζουμε κατι προς οφελος μας?ή μηπως αυτα τα κερδη πανε αλλου και στις τσεπες καποιων αξιολυπητων καιροσκοπων?

 

εγω προσωπικα δεν βλεπω κανενα οφελος για εμενα.

χιλιες φορες να τα ειχαν καταθεσει σε καμια τραπεζα,να επιτοκιζονται και να εχεις ενα σταθερο κερδος ΑΛΛΑ βλεπεις αυτο ειναι πολυ πιο διαφανες και δεν μπορεις να καλυψεις τις λαμογιες οπως με το να στησεις ολοκληρη τραπεζα.

 

μην κοροιδευομαστε.αν ηταν διαφανης η επιχειρηση της τραπεζας αττικης δεν θα πληρωναμε τετοιες εισφορες.σα δε ντρεπονται.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη και εγώ δεν μπορώ να πω ότι είμαι αντίθετος στην ενέργεια του ΤΣΜΕΔΕ με την τράπεζα, αλλά τα έσοδα που αναφέρεις πως μεταβιβάζονται στα μέλη όταν οι παροχές μένουν ίδιες αλλά οι εισφορές αυξάνονται?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.