Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ-αρνητικά και θετικά (?) σημεία


sundance

Recommended Posts

Η υποχρεωτική ασφάλιση όλων σε ταμεία του δημοσίου βασίζεται στη λογική ότι αν πτωχεύσει η ιδιωτική ασφαλιστική δεν μπορούμε για κοινωνικούς λόγους να σε αφήσουμε χωρίς έστω μια στοιχειώδη σύνταξη και χωρίς ιατροφαρμακευτική περίθαλψη. Εμείς δεν είμαστε Αμερικάνοι να σε αφήσουμε να κοιμάσαι στους δρόμους και μόλις μπαίνεις σ' ένα δημόσιο νοσοκομείο να σου λέμε πριν απ' όλα "τι ασφάλεια έχεις;". Αν δεν έχεις πάρε ένα τσιρότο και μια ασπιρίνη και δρόμο.

.

 

δεκτον.

τοτε ναι,ας δινουμε καποιες εισφορες στην προνοια δηλαδη το 1/3 και λιγοτερο απο τις τωρινες εισφορες και απο κει και περα αν καποιος θελει μπορει να καταφυγει στην ιδιωτικη ασφαλιση.

 

δεν μπορει το κρατος να με υποχρεωνει να ασφαλιζομαι και για τη συνταξη μου σε αυτο.για την ιατρικη περιθαλψη εχεις δικιο.

 

με τις εισφορες θα το κοιταξψ αλλα πρ ενα μηνα πλρωσα.δεν νομιζω να κανω λαθος.

 

παντως τσεκαρε λιγο με γιατρους και δικηγορους τι παιζει...

 

στην τελικη ας μην υποτιμουν τη νοημοσυνη μας,δεν θελουμε υψηλες συνταξεις,θελουμε χαμηλες εισφορες.

 

και θα το παραδεχτω,το ΤΣΜΕΔΕ ειναι ΕΧΘΡΟΣ μου.

 

ως νεος μηχανικος ετσι αισθανομαι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγώ πάλι λέω να απαιτήσουμε το βιβλιάριο

 

ούτε πηγαινελα στους γιατρους, ούτε ψέματα για επισκέψεις + εξετάσεις

άσε που ούτε οι γιατροί ξέρον τι θα γράψουν για να πάρεις κάτι παραπάνω + δεν τους ενδιαφέρει κιόλας

 

εγώ δεν διαμαρτυρήθηκα για το ποσό αλλά για τη διαδικασία

με το βιβλιάριο δε ζητά ο κάθε γιατρός όσο θέλει

αν δεν του αρέσουν τα 20 ευρώ πας στον επόμενο

 

τέλος το ταμείο μας δικαιολγεί

1η επίσκεψη 20ευρώ

2η επίσκεψη 10ευώ

3η επίσκεψη ένα κουλουράκι

 

δηλαδή 3 επισκέψεις το μήνα στον γιατρό οταν είσαι άρρωστος είναι υπερβολή

έλεος!!!!

Link to comment
Share on other sites

1) Οι ασφαλισμένοι μηχανικοί στο ΤΣΜΕΔΕ χωρίζονται σε δυο μεγάλες κατηγορίες με διαφορετικές εισφορές και συντάξεις. Ασφαλισμένοι πριν το 1992 και μετά το 1992 (νόμος Σιούφα-κυβέρνηση Μητσοτάκη). Από 1-1-2007 η σύνταξη (κυρία και προσαύξηση) έγινε από 1450 € σε 1850 € για τους πριν το 1992. Για τους μετά από το 1992 έγινε από 600 € σε 1500 €. Για αυτό η μεγάλη αύξηση στις εισφορές.

 

2) Το ΤΣΜΕΔΕ έχει ίδιες τιμές για πληρωμές για ιατρικά έξοδα με τις τιμές του δημοσίου. Η διαφορά είναι μόνο ο τρόπος είσπραξης. Πολλοί προτιμούν να πληρώνεις το γιατρό και μετά να τα παίρνεις από το ταμείο γιατί έχεις μεγαλύτερη δυνατότητα επιλογής. Οι δημόσιοι πρέπει να πάνε σε συμβεβλημένο.

 

3) Είμαι ασφαλισμένος πριν το 1992. Το 2008 πλήρωσα 1680,90+1799,01=3479,91. 3479,91 : 12=289,99 το μήνα. Αλλά το σωστό είναι να διαιρούμε με 14 οπότε προκύπτει 248,57 € το μήνα, γιατί η ετήσια εισφορά αντιστοιχεί σε 14 μηνιαίες συντάξεις. 12 μήνες και δώρο Χριστ. και δώρο Πάσχα και επίδομα αδείας.

 

4)Η ιδιωτική ασφάλιση δεν μας συμφέρει. Υπάρχουν τεράστια αποθεματικά που ανήκουν σε όλους τους μετόχους του ΤΣΜΕΔΕ. Υπάρχει εγγύηση των συντάξεων από το κράτος. Υπάρχουν ιατρικές παροχές ευνοϊκές (π.χ. 10.000 για εγχείριση ανοικτής καρδιάς), οδοντιατρική κάλυψη (π.χ. 800 € για ορθοδοντική), συντάξεις αναπηρίας και χηρείας κτλ. Η ιδιωτική ασφάλιση μπορεί να καλύψει άλλες ανάγκες (κύρια ιατρικές) και να έχει ρόλο επικουρικό. Και μπορεί ο καθένας να επιλέξει όχι όμως σε αντιπαράθεση με την ασφάλιση στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

5) Η υποχρεωτική ασφάλιση στο ΤΣΜΕΔΕ και μάλιστα από την πρώτη ημέρα άσκησης του επαγγέλματος του μηχανικού θεωρείται προνόμιο των μηχανικών. Εντάσσεται στο συνολικό πλαίσιο άσκησης του επαγγέλματος του μηχανικού. Άδεια άσκησης επαγγέλματος, ευθύνες έναντι του κοινωνικού συνόλου, ύπαρξη πειθαρχικής διαδικασίας, ύπαρξη υποχρεωτικών κατώτερων αμοιβών. Είναι προνόμιο γιατί ο μηχανικός ασφαλίζεται, ασφαλίζεται σε δικό του ταμείο αυτοδιοικούμενο μέχρι σήμερα και γιατί η αναγκαία ασφαλιστική περίοδος των 35 ετών αρχίζει πολύ νωρίς με προφανές όφελος.

 

Όλα αυτά που συζητάμε είναι η άποψη του καθένα για το τι πραγματικά πιστεύει ότι ισχύει. Δεν εξωραΐζουμε ούτε συγκαλύπτουμε τίποτα. Είναι αυτονόητο ότι πρέπει να έχουμε συνεχή δραστηριότητα για υπεράσπιση των δικαιωμάτων μας, για χρηστή διαχείριση, για διεύρυνση των ωφελημάτων, για εξίσωση των ασφαλισμένων πριν και μετά το 1992 κτλ

Link to comment
Share on other sites

Η μεγάλη αδικία που ουσιαστικά είναι "πάλη των γενεών" είναι η διάκριση των ασφαλισμένων προ και μετά το 1993. Μια απαράδεκτη διάκριση για την οποία δε γίνεται λόγος από κανέναν γιατί προφανώς όλοι οι οποίοι έχουν υψηλές θέσεις σ' όλα τα πόστα είναι προ του 1992 δηλαδή απ' τους ευνοημένους.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο διαχωρισμός έγινε το 1992 όχι από τους παλαιότερους μηχανικούς αλλά από την τότε "νεοφιλελεύθερη" κυβέρνηση η οποία είχε την θεωρία ότι βάζω χαμηλές εισφορές στους μηχανικούς οι οποίες αντιστοιχούν σε μία χαμηλή κύρια σύνταξη και σε μία επικουρική 20% της κυρίας και δίνω σύνταξη 600 €. Και φυσικά ωθώ για μια συμπλήρωση της σύνταξης τους μηχανικούς στην ιδιωτική ασφάλεια. Αποτέλεσμα ενίσχυση του ιδιωτικού τομέα των ασφαλιστικών εταιριών (καταλαβαίνουμε για δισεκατομμύρια € ) και το κράτος γλυτώνει από τα μελλοντικά προβλήματα καταβολής συντάξεων, από την εγγύησή τους κτλ.

 

Με την κατάργηση όμως της δεύτερης μέχρι τότε σύνταξης (Ειδικός Λογαριασμός) της ίδιας τάξης περίπου με την κύρια (κύρια 800 και Ειδικός Λογαριασμός 650 σύνολο 1450 €) για τους μηχανικούς μετά το 1992, οι μηχανικοί πριν από το 1992 έχουν ένα τεράστιο πρόβλημα γιατί το ταμείο της δεύτερης σύνταξης δεν έχει εισφορές νέων μελών και είναι ορατός ο κίνδυνος η δεύτερη σύνταξη κάποια στιγμή να μη γίνει δυνατόν να δοθεί.

 

Επομένως οι νέοι είχαν συμφέρον να αλλάξει το νέο καθεστώς και το ίδιο και οι παλαιοί. Σε αυτό τα ζήτημα τουλάχιστον κανένα χάσμα. Που να δείτε χάσμα όταν οι συνταξιούχοι και οι ασφαλισμένοι που σε σύντομο χρόνο θα γίνουν συνταξιούχοι ζητούν και απαιτούν οι συντάξεις να φθάσουν από 1850 σε 2200-2300. Με επιχείρημα ότι το ταμείο έχει χρήματα. Και να υπάρχει διένεξη με άλλους μηχανικούς οι οποίοι να λένε ότι τα χρήματα των αποθεματικών δεν είναι μόνο για σήμερα αλλά και για αύριο.

 

Το 2006 με υπουργό τον Τσιτουρίδη και με μια άλλη τότε πολιτική την λεγόμενη της λαϊκής δεξιάς και όχι νεοφιλελεύθερη πολιτική, γίνεται η μεγάλη αλλαγή για τους μηχανικούς τους ασφαλισμένους μετά το 1992. Βοηθάει πολύ η συγκυρία, η μεγάλη αδικία για τους μετά το 1992, ο κίνδυνος για τους πριν το 1992, η συμβολή του Τσιτουρίδη (όχι τυχαίο ότι ήταν υπεύθυνος για τον χώρο των μηχανικών πριν το 2004), η μεγάλη μακρόχρονη δραστηριότητα του προέδρου του ΤΕΕ και της ΔΕ του ΤΕΕ προς αυτή την κατεύθυνση, η πίεση όλων των συνιστωσών των μηχανικών κ.α.)

Έτσι δίνεται δεύτερη σύνταξη ανάλογη της πρώτης (η λεγόμενη ειδική προσαύξηση) και τρίτη επικουρική 20% της κυρίας. Και φθάνει στα 1600 €. Αυξάνονται βέβαια και οι εισφορές.

 

Παιδιά αυτά τα λίγα ιστορικά στοιχεία. Ελπίζω να ήμουν όσο μπορούσα αντικειμενικός.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία όλα αυτά αλλά εγώ όποτε χρειαστώ το ΤΣΜΕΔΕ στα Χανιά πηγαίνω εκεί και ψάχνω την ΚΑΡΤΕΛΑ μου - ναι σαν αυτή που παίρναμε στο γυμνάσιο με τους βαθμούς , στο λύκειο είχαμε ήδη μηχανοργάνωση .

Για να δουν τι χρωστάς αν θες να κόψεις γραμμάτιο παίρνουν τηλέφωνο στο Ηράκλειο ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι ο διαχωρισμός έγινε από τους παλιότερους μηχανικούς αλλά ότι κανένας απ' αυτούς που είναι στην εξουσία δεν ενδιαφέρεται να αλλάξει η υφιστάμενη κατάσταση γιατί όλοι είναι ασφαλισμένοι προς του 1993. Και δεν τους ενδιαφέρει γιατί δεν θίγονται τα συμφέροντά τους. Έτσι έχουμε σήμερα την απαράδεκτη κατάσταση μηχανικοί προ και μετά της 1/1/1993 (για να είμαι πιο σαφής) να πληρώνουμε τα ίδια και να λάβουμε διαφορετικές συντάξεις. Αυτό που θα έπρεπε να είναι αυτονόητο αλλά δυστυχώς δεν είναι, είναι ότι οι συνταξιούχοι λαμβάνουν σύνταξη όχι από τα χρήματα των ενεργών επαγγελματικά πολιτών, αλλά από τα χρήματα που έδωσαν οι ίδιοι 10, 20, 30 και 40 χρόνια πριν και που ο ασφαλιστικός φορέας τους επένδυσε έτσι ώστε να μη χάσουν την αξία τους. Τόσο απλό στα λόγια, τόσο δύσκολο στην εφαρμογή και έτσι καταλήγουμε στον "πόλεμο γενεών" στον οποίο αναφέρθηκα. Γιατί; Διότι αν αύριο οι ενεργοί πολίτες πούμε ότι δεν πληρώνουμε εισφορές, σε λίγους μήνες οι συνταξιούχοι δε θα έχουν λαμβάνειν μία!

Link to comment
Share on other sites

6/μηνο | Χάρης | erling | 2016

---------------------------------------

A 2008 | 2108 | 1918 | 1960

B 2008 | 1900 | 2018 | 1799

 

Και οι 3 ασφαλισμένοι πριν το 1992 (Εγώ 10/1991)

Γιατί αυτές οι διαφορές?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι ασφαλισμένος μετά την 1/1/1993 (17 Νοε 1993) δηλαδή με το νέο ασφαλιστικό, άνω πενταετίας και με υποχρεωτική προσαύξηση λόγω ηλικίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.