Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ψευδής βεβαίωση Μηχανικού


Recommended Posts

Καλησπέρα! 

Θα ήθελα τη βοήθειά σας. Πριν από 6 μήνες αγόρασα ένα διαμέρισμα και πριν από 5 μήνες περίπου διαπίστωσα πως η κάτοψη του σπιτιού είναι λάθος. Και σε ό,τι αφορά τη διάταξη των χώρων (αλλού το w.c. αλλού η κουζίνα, κλπ.) και σε ό,τι αφορά το περίγραμμα, καθώς στα αρχικά σχέδια του ορόφου θα δημιουργούνταν 2 ισομερή διαμερίσματα και εν τέλει το ένα (το δικό μου) έγινε μικρότερο. Στην αρχή ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δεν απαντούσε στις κλήσεις μου και ο Μηχανικός του που βεβαίωσε για τη νομιμότητα του ακινήτου ήταν εξαφανισμένος. Ανέλαβε να με βοηθήσει κάποιος Μηχανικός συνεργάτης του και 4 μήνες τώρα καθυστερεί. Πώς λύνεται νόμιμα το θέμα μου ώστε να έχω ένα σπίτι "καθαρό" και ικανό προς μεταβίβαση, πώληση, κλπ; Πρέπει να κινηθώ δικαστικά και να κάνω αντιστροφή πώλησης ή υπάρχει άλλος τρόπος; Έχω αγχωθεί καθώς δεν διαμένω ακόμη στο διαμέρισμα (μισθωμένο) και είχα σκοπό να μετακομίσω τον Ιούλιο, όμως έτσι όπως καθυστερεί το θέμα μου, δεν μπορώ να πληρώσω για την ανακαίνιση που εκείνο απαιτεί και να μετακομίσω αν δεν είναι όλα νόμιμα. 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. 

Edited by Άντζυ
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, θα είναι λίγο δύσκολο να κατηγορήσουμε Συνάδελφο,

Εσείς πως βγάλατε το συμπέρασμα οτι το σπίτι είναι μικρότερο?

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι ν' απευθυνθείτε άμεσα σε δικηγόρο της εμπιστοσύνης σας και να του αναθέσετε την υπόθεση.

Ταυτοχρόνως ν' απευθυνθείτε σε μηχανικό της εμπιστοσύνης σας και να κάνετε το ίδιο (όχι συνεργάτη του μηχανικού του πρώην ιδιοκτήτη κ.λπ).

Αυτοί οι δύο θα σας λύσουν το πρόβλημα με τον καλύτερο και ιδανικότερο για εσάς τρόπο!!!!

Μέσα από ένα δημόσιο forum δεν μπορούν να ειπωθούν περισσότερα πράγματα, διότι δεν γνωρίζουμε όλες τις λεπτομέρειες, όλων των πλευρών κ.λπ.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

καταρχήν, μια αγορά ενός διαμερίσματος κοστίζει ενα χ ποσό. ενα ακόμα πολύ πολύ μικρό ποσό κοστίζει να κάνει μια επιπλέον αυτοψία ένας μηχανικός "δικός" σας.

τώρα αφού δεν έγινε αυτό....τα ερωτήματα έχουν ως εξής:

α) πως εσεις διαπιστώσατε οτι το σπιτι ειναι μικρότερο?

β) ο μηχανικός που ασχολείται με το θέμα είναι εμπιστοσύνης σας?

γ) σίγουρα υπάρχουν και άλλοι μηχανικοί στην περιοχή σας, κάποιον που εσείς εμπιστεύεστε!

δ) χρειάζεστε και δικηγόρε εμπιστοσύνης σας

ε) όλα έχουν κάποιο κόστος....είστε έτοιμη να το αναλάβετε?

 

 

με πρόλαβαν οι συνάδελφοι!

Edited by stavrosa
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς Ιάσονα- κουβέντα να κάνουμε, επίσης η διαμερισμάτωση που αναφέρει δεν είναι παράβαση. Ακόμα το μικρότερο πως το είδε?

Το μέτρησε, ποιός?

Η μέτρηση είναι σωστή?

Για τον δικηγόρο δεν θα διαφωνήσω, όμως κανείς συνάδελφος δεν θα ρίσκαρε να δώσει εσκεμένα ψευδή βεβαίωση, όταν κινδυνεύει με τέτοια καμπάνα, οπότε προσωπικά θα κάνω λίγη υπομονή να ακούσω την Κυρία τι έχει να πει.... :)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη είναι ότι, δεν θεωρώ σωστό και πρέπον να ρωτάμε τέτοιου είδους πράγματα, ανθρώπους που δεν γνωρίζουν και δεν μπορούν με απόλυτη σαφήνεια ν' απαντήσουν λόγω κυρίως της διαφορετικής εξειδίκευσης που έχουν. Και το σπουδαιότερο όταν η άλλη μεριά (πρώην ιδιοκτήτης, μηχανικός του και συνεργάτης του μηχανικού του) δεν είναι εδώ για να τοποθετηθούν.

 

Το όλο θέμα είναι μια καθαρή ιδιωτική διαφωνία και καθαρά ιδιωτικώς πρέπει να λυθεί. Και μόνοι αρμόδιοι γι' αυτό της κυρίας που ερωτά είναι ο δικηγόρος της και ο μηχανικός της. Αυτοί θα της λύσουν με τον καλύτερο τρόπο το πρόβλημά της ή θα της πουν ότι, κάνει λάθος στις μετρήσεις κ.λπ. Και είναι ένα πρόβλημα που λύνεται!!!! Εύκολα, γρήγορα, αντικειμενικά!!!!! Εξαρτάται το τι τελικώς θέλεις να κάνεις και το τι αντικειμενικώς έχει συμβεί. Βεβαίως όλα γίνονται στη χώρα μας!!!! Κι όπως στρώνει ο καθένας κοιμάται!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. 

Λοιπόν: 

Διαπίστωσα πως το διαμέρισμα που αγόρασα είναι μικρότερο γιατί είδα την προηγούμενη αρχική κάτοψη. Με εκείνη πουλήθηκε το σπίτι πριν καμιά 20αριά χρόνια σε συγγενικό πρόσωπο του προηγούμενου ιδιοκτήτη ο οποίος το πούλησε σε 'μένα. Δεν είναι δύσκολο να καταλάβει κανείς πως είναι άλλα τα 60 και άλλα τα 92τμ., ούτε πως εκεί που είναι τώρα η κουζίνα του διπλανού μου θα ήταν το σαλόνι μου. Επίσης, στο παλιό συμβόλαιο 60τμ αναφέρει. Επιπροσθέτως, στη νέα κάτοψη που έκανε ο Μηχανικός τώρα, εκεί στα 60τμ το έβγαλε.

Μηχανικό δε συμβουλεύτηκα καθώς δεν γνώριζα πως χρειάζεται και όταν ζητούσα τα χαρτιά από το σπίτι όλοι μου έλεγαν πως αυτά που χρειάζονται για την αγοραπωλησία δεν περιλαμβάνουν την κάτοψη. Συν του ότι ο παλιός ιδιοκτήτης βιαζόταν και απειλούσε πως δε θα μου το δώσει αν δεν κάναμε τα χαρτιά την άλλη μέρα (!!!). Αργότερα και τυχαία έμαθα πως γνώριζε και αυτός και ο Μηχανικός του για την λάθος κάτοψη. 

Έχω δύο ερωτήσεις:

1) Να απευθυνθώ σε Δικηγόρο, ok μέσα. Αλλά μου το λέτε για να κάνω αντιστροφή πώλησης, μηνύσεις, κλπ ή για κάτι άλλο; Το κόστος θα το επιβαρυνθεί ο προηγούμενος ιδιοκτήτης καθώς με εξαπάτησε._

2) Θέλει αλλαγή ο φάκελος όλης της οικοδομής ή απλά μια άδεια μικρής κλίμακας; Θέλω να είναι καθ'όλα νόμιμο. Τι μου προτείνετε; Είμαι πολύ χάλια...

Link to comment
Share on other sites

μην ψαχνετε απο εδω απαντήσεις! δεν γνωρίζουμε γιατι δεν το έχουμε δει αρα οτι και να πουμε ειναι λαθος!

 

το ποιος θα επιβαρυνθεί τι....νομίζω δεν θελει καν κουβέντα....δικό σας είναι πλέον...οπότε τα έξοδα είναι και δικά σας! τουλάχιστον μεχρι να δικαιωθείτε

Link to comment
Share on other sites

1. ΝΑΙ!!!!!!

2. Θέλει ρύθμιση διότι αν είναι έτσι όπως τα λέτε έχει αυθαιρεσίες και δεν μπορείτε πιά να εγγράψετε εμπράγματο δικαίωμα επί αυτού (π.χ. να το πουλήσετε, να το μεταβιβάσετε κ.λπ.). Επίσης η ρύθμιση χρειάζεται αρκετά χρήματα. Τέλος δεν μπορεί ν' αποκτήσει ηλεκτρονική ταυτότητα ακινήτου και κινδυνεύετε να σας επιβληθούν πρόστιμα από την πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

1. ΝΑΙ!!!!!!

2. Θέλει ρύθμιση διότι αν είναι έτσι όπως τα λέτε έχει αυθαιρεσίες και δεν μπορείτε πιά να εγγράψετε εμπράγματο δικαίωμα επί αυτού (π.χ. να το πουλήσετε, να το μεταβιβάσετε κ.λπ.). Επίσης η ρύθμιση χρειάζεται αρκετά χρήματα. Τέλος δεν μπορεί ν' αποκτήσει ηλεκτρονική ταυτότητα ακινήτου και κινδυνεύετε να σας επιβληθούν πρόστιμα από την πολεοδομία.

 

Ήμουν χάλια, έγινα χειρότερα...

Μετά από 5 μήνες που περιμένω να φτιάξει νέα κάτοψη ο συνεργάτης Μηχανικός, σήμερα μου είπε για την άδεια μικρής κλίμακας και με έκανε χάλια, γιατί νόμιζα πως θα τελείωνε το μαρτύριο...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.