Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στα πόσα μέτρα ύψος ορίζεται η στέγη;


Recommended Posts

Στα Πεύκα Θεσσαλονίκης το σχετικό ΦΕΚ λέει:

 

"Το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος των κτιρίων ορίζεται:

α) Για τον τομέα Ι σε 7,5 μ.

β) Για τον τομέα ΙΙ σε 10 μ."

 

και παρακάτω:

 

"επιβάλλεται η κατασκευή κεραμοσκεπούς στέγης σε όλα νεοανεγειρόμενα κτίσματα"

 

Ερωτήσεις:

 

1) Γιατί δε λέει πόσα μέτρα είναι η στέγη; Σε τοπογραφικά γράφουν με το χέρι "+2 μ στέγη" .

   Πώς βγαίνει αυτό;

 

2) Ξέρει κανένας πώς ορίζονται οι τομείς Ι και ΙΙ στα Πεύκα Θεσ/νίκης;

Link to comment
Share on other sites

πολεοδομία κεντρικής Θεσσαλονίκης, για όρους δομησης!

τεχνικές υπηρ. δήμου Νεαπολης-Συκεων για σχετικούςόρους επίσης και σχετικά ΦΕΚ.

 

 

τομεις Ι και ΙΙ μόνο απο πολεοδομία πριν 3 χρονια τώρα μπορεί και απο τις τεχνικές υπηρ.

Edited by stavrosa
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ιούλιε, το " + 2μ στέγη", έβγαινε από το άρθρο 16 παρ. 1γ του ΓΟΚ '85.

 

Στον ΝΟΚ στο άρθρο 19 παρ. 2ζ, δεν γίνεται καμία αναφορά για μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος στέγης.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

άρθρο 2

91. Ύψος στέγης είναι η μεγαλύτερη κάθετη απόσταση από το σημείο έδρασής της έως το ανώτατο σημείο της και αν δεν ορίζεται διαφορετικά, δεν μπορεί να υπερβαίνει τα 2,00 μ. από το ανώτατο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

παιδιά αυτά που γράψατε ειναι κατά ΝΟΚ. ο Καίσαρας ρωτάει συγκεκριμένα για την περιοχή των Πευκων για την οποία υπάρχει ειδικό Π.Δ.

το οποίο δεν έχω εύκαιρο αυτή την στιγμή αλλά απο ότι θυμάμαι καθόριζε ρητά το μέγιστο ύψος στέγης στα 2μ ή μέγιστη επιτρεπόμενη κλιση 35%ή40%.

 

θα το ψάξω και θα το βρω.

 

edit

 

ελπίζω να βοηθήσουν τα στοιχεία που βρήκα στα βιαστικά

 

φεκ 712Δ/6-10-1988

υπάρχει και η πράξη εφαρμογής σύμφωνα με την ΔΠ/ΤΤΑ/45990 απο 9-9-93 απόφαση νομάρχη

 

για ρετζίκι κοινότητα πευκων έχω το φεκ309Δ/22-5-1989

 

νομίζω σε όλα ισχύει η επιβολή επαε (ή οπως λεγεται) και αυτό που βρήκα σε κάτι σημείωσεις μου είναι οτι η στέγη ορίζεται κατά ΓΟΚ χωρίς αριθμητικά στοιχεία.

Edited by stavrosa
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

stavrosa θα σου ήμασταν υπόχρεοι! Έχω πολλά τοπογραφικά από Πεύκα, δε θα ανέφερε κανένα το Π.Δ.;

Link to comment
Share on other sites

για δες....τελικά νομίζω για τον καθορισμό της στέγης μπερδεύτικα λίγο ισχύει οτι λεει ο  ΓΟΚ. μόλις πήρα την ενημέρωση απο συνάδελφο εμπειριας 25+ χρόνια.

Edited by stavrosa
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ιούλιε, το " + 2μ στέγη", έβγαινε από το άρθρο 16 παρ. 1γ του ΓΟΚ '85.

 

Στον ΝΟΚ στο άρθρο 19 παρ. 2ζ, δεν γίνεται καμία αναφορά για μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος στέγης.

ted, το έψαξα και ο ΓΟΚ '85 λέει απλώς ότι επιτρέπεται η κατασκευή στέγης χωρίς να ορίζει μέγιστο ύψος...

άρθρο 16, 1γ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδιά αυτά που γράψατε ειναι κατά ΝΟΚ. ο Καίσαρας ρωτάει συγκεκριμένα για την περιοχή των Πευκων για την οποία υπάρχει ειδικό Π.Δ.

το οποίο δεν έχω εύκαιρο αυτή την στιγμή αλλά απο ότι θυμάμαι καθόριζε ρητά το μέγιστο ύψος στέγης στα 2μ ή μέγιστη επιτρεπόμενη κλιση 35%ή40%.

 

Αν δεν υπάρχει τοπική προστασία από κάποιο διάταγμα, λαμβάνεις αυτά που λέει ο ΝΟΚ ως όρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.