Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη θέρμανσης για σώματα με διαφορετικό ΔΤ εισόδου


konsantina

Recommended Posts

Προσοχή όμως : ποιός μας λέει ότι το σώμα θα δουλεύει με 80 είσοδο, και 70 έξοδο;

 

Αυτός που θα μας έλεγε σε άλλη περίπτωση ότι δουλεύει 90/70 :D. Δηλαδή το δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσοχή όμως : ποιός μας λέει ότι το σώμα θα δουλεύει με 80 είσοδο, και 70 έξοδο;

 

Η μελέτη του μηχανολόγου ;)

 

CostasV σε βρίσκω πολύ σωστό :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ντρέπομαι που εν έτει 2008 στην Ελλάδα υπάρχει πρόβλημα σωστής θέρμανσης ακόμη και σε νεόδμητες κατοικίες. Αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση...

Link to comment
Share on other sites

αρχικά θέλω να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας γιατι με βοηθάτε. θα ήθελα βέβαια να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι μηχανολόγος είμαι Μ.Π.Δ και αρχίζω τώρα να ασχολούμε με το αντικείμενο της θέρμανσης και αρχίζω να διαβάζω από την αρχή γιαυτό ίσως κάποιες ερωτήσεις μου να σας φαίνονται αφελείς και κάποιοες απαντήσεισ μου ασαφής..απλά προσπαθώ να τα ξεκαθαρίσω και με βοηθάτε πολύ. ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Αρα, με τα στοιχεία που δίνονται στο αρχικό μήνυμα

σώμα 90/70/20 έχει ΔΤ= (90+70)/2 - 20 = 80-20 = 60 deg C άρα συντελεστής από πίνακα προκύπτει = 1,00

 

σώμα 80/70/20 έχει ΔΤ= (80+70)/2 -20 = 75 - 20 = 55 deg C άρα συντελεστής από πίνακα προκύπτει = 0,89

 

Δηλαδή το σώμα 80/70/20 αποδίδει 89% την ονομαστικής τιμής των kcal που φαίνονται στο προσπεκτους.

 

Προσοχή όμως : ποιός μας λέει ότι το σώμα θα δουλεύει με 80 είσοδο, και 70 έξοδο;

 

Βρήκα ακριβώς την απορία μου.

Καλησπερά. Σε σχέση με αυτό που γράφεις. Όταν έχω κόμβο με 3 π.χ. σώματα και έστω στο πρώτο έχω 90/70/20, στο δεύτερο θα έχω με δίοδη βάνα (50% του πρώτου 90 βαθμών νερού θα πάει by pass κατευθείαν στο δεύτερο σώμα και 50 το 70 βαθμών νερό που βγαίνει απο το πρώτο σώμα):

1. (90+70)/2 ή

2. κάτι άλλο που δεν ξέρω?

 

Και μετά, στο δεύτερο σώμα η διόρθωση πως γίνεται? εννοώ όπως στο πρώτο έχω 90/70/20 και πάω στον πίνακα που βρήκες συντελεστή 1,00 και βρίσκω τον αντίστοιχο?

 

Σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

Σαββουλίδης Δημ. Θεόδωρος.

Link to comment
Share on other sites

...

 

1. (90+70)/2 ή

2. κάτι άλλο που δεν ξέρω?

 

Εάν η αναλογία των ποσοτήτων είναι μισό από 90 και μισό από 70, τότε η θερμοκρασία του νερού θα είναι 80. Αλλά το να ρυθμίζει μία βάνα τις ποσότητες με ακρίβεια καλύτερη από ... +-50% είναι σχετικά ακριβή υπόθεση. Εξάλλου και η θερμοκρασία εξόδου από το πρώτο σώμα, είναι αμφίβολο αν θα είναι 70 deg C.

Γιατί επιλέγεις αυτή την λύση με την τρίοδη βάνα ;

 

...Και μετά, στο δεύτερο σώμα η διόρθωση πως γίνεται? εννοώ όπως στο πρώτο έχω 90/70/20 και πάω στον πίνακα που βρήκες συντελεστή 1,00 και βρίσκω τον αντίστοιχο?

Ναι
Link to comment
Share on other sites

Είναι εκπαιδευτικό το ζήτημα. Κάνω μάθημα σε κάτι παιδια σε ένα ΙΕΚ και το ορίσαμε έτσι στην εργασία. Και λέω να μην κάνω την εύκολη λύση. Να βρω τη λύση έστω και στο λίγο πιο δύσκολο. Το θέμα μου είναι το εξής:

1ο σώμα: [(90+70)/2]-20=60 άρα συντελεστής=1,00

2ο σώμα: [(??+??... εδώ μπορείς να με βοηθήσεις?

Εγώ πιστέυω το εξής:

2ο σώμα: [(80+60)/2]-20=50 άρα συντελεστής=0,79

έχω δεχθεί ότι το νερό μπαίνει στο δεύτερο με 80 και βγαίνει με 60. πως το βλέπεις?

 

και συνεχίζω με την παραδοχή ότι έχω 3 σώματα στον βρόγχο.

3ο σώμα: [(65+45)/2]-20=35 συντελεστής για 35 κελσίου δεν υπάρχει!

 

Που κάνω λάθος??

 

Μήπως κάτι τραγικά εύκολο δεν το έχω καταλάβει?

Και φυσικά ούτε λόγος για να αποφασίσω να βάλω 4ο σώμα στον βρόγχο! Εκεί θα ψάχνω στα υπόγεια συντελεστές!

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

O πίνακας γράφει στην στήλη 30 και στην γραμμή 5 (άρα για ΔΤ=35) τον αριθμό 0,49.

 

Costas

ελπίζω να μη σε κουράσω με κάτι τελευταίο. Εχω του Σελλούντου το διπλό βιβλίο. Εχει εκεί μέσα τον πίνακα γιατί εγώ τελικά έχω σε μια φωτοτυπία τμήμα αυτού του πίνακα που έχει από 40 έως 69 deg C. Αν δεν το έχει ο Σελλούντος, μπορείς να μου πεις κάπου που θα το βρω. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Μου έλυσες το θέμα μου 100%.

 

Σαββουλίδης Δημ. Θεόδωρος.

Link to comment
Share on other sites

Στο μήνυμα #9 (που έγραψε ο deathlok) αυτής της συζήτησης, στην σελίδα 1, δίνεται ο σύνδεσμος http://www.mgavrielatos.gr/Someuropanel_files/Europanel.pdf, όπου στο κάτω μέρος του pdf φαίνεται ο σχετικός πίνακας.

 

Πάντως δεν έχω διασταυρώσει την ορθότητα του πίνακα. Αν μπορείς πές μας αν συμπίπτουν οι τιμές με το βιβλίο που έχεις .

 

Ισως καλό θα ήταν να αποφεύγονται στον σχεδιασμό κλασσικού συστήματος (έστω και δια αποκλεισμού τους από τους πίνακες :smile: ) μέσες θερμοκρασίες νερού στο σώμα, μικρότερες από 60 deg C. Αν βέβαια πάμε σε συστήματα χαμηλών θερμοκρασιών (ηλιακά, γεωθερμία) αλλάζει το πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.