Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδική προσαύξηση


Ιφιγένεια

Recommended Posts

Kαι ομως κοβουν .

Το τι θα γινει στην εξεταση εξαρταται απο το που τελειωσες , σε ποια επιτροπη θα πετυχεις και αν εχεις πιασει καποιον απο τη επιτροπη μεσω κοινων γνωστων .

Συνηθως ατομα που εχουν τελειωσει ΕΜΠ και δινουν Αθηνα , καθονται 2-3λεπτα στην (υποτιθεμενη) εξεταση και εννοειται πως περνανε . Ατομα με Δικατσα κατα βαση κοβονται κανα 2 φορες μεχρι να αξιωθουν να τους περασουν .

Εξαρταται επισης την ειδικοτητα . Οι πολιτικοι θεωρουνται οι πιο στριμμενοι .

Και απο οσους ξερω που εδωσαν παλιοτερα, δεν ρωτανε τιποτα που να εχει σχεση με τη διπλωματικη . Οι περισσοτεροι εξεταστες εχουν 10-15ερωτηματα που τα θετουν διαδοχικα σε καθε υποψηφιο .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφού θέσατε θέμα εξετάσεων ελπίζω να αντιλαμβάνεστε όλοι το παράλογο και αντιεπιστημονικό του πράγματος (τουλάχιστον για τους εγχώριους πτυχιούχους): ουσιαστικά η διαδικασία αμφισβητεί την εγκυρότητα του πτυχίου και των σχολών. Έλα όμως που αυτοί που θα σε κρίνουν ενδεχομένως να έχουν αποφοιτήσει από την ίδια σχολή και να είχαν τους ίδιους διδάσκοντες! Και επιπλέον δεν υπάρχει καμία σοβαρή πιστοποίηση ότι οι κριτές έχουν τις γνώσεις και ικανότητες για μια τέτοια διαδικασία. Για τα του εξωτερικού δηλώνω άγνοια και δεν παίρνω θέση.

 

Τώρα για το κυρίως πιάτο. Η ειδική προσαύξηση, βάσει του αντίστοιχου νόμου (Ν.3518/2006), είναι ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΗ. Το ΤΕΕ καταχρηστικά και παράνομα έχει ενσωματώσει το σύνολο των μηχανικών παρέχοντας τη δυνατότητα μιας γελοίας επιλογής που ουσιαστικά έχει το ίδιο αποτέλεσμα. Πρόκειται να παραδοθεί από ομάδα μηχανικών κείμενο-ένσταση στη διοίκηση του ΤΕΕ (αν δεν έχει γίνει ήδη δηλαδή) και γίνεται σαφές ότι αν χρειαστεί η συνέχεια θα είναι νομικής φύσεως (προτείνεται μέσω του Συνηγόρου του Πολίτη). Έχω δώσει το αντίστοιχο link σε άλλο thread αλλά δε θα πιάσει χώρο αν το βάλω και εδώ: http://tee-tsmede.blogspot.com

 

Αν το επιθυμείτε μπορείτε να προσθέσετε την υπογραφή σας στο κείμενο. Υπάρχουν κάποιοι που αποφάσισαν να θυσιάσουν χρόνο και κόπο για να προασπίσουν τα δικαιώματα όλων (το αν θα μπορέσουν να εξαργυρώσουν κάπως αυτήν τους την κινητοποίηση δεν το ξέρω και, δεδομένων των συνθηκών, δε με ενδιαφέρει). Τουλάχιστον ας τους υποστηρίξουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να πληρώσω αυτά τα επιπλέον χρήματα για να τα πάρω (αν τα πάρω) όταν θα είμαι παππούς (αν καταφέρω να γίνω παππούς). Γιατί να μην τα φάω τώρα που είναι και σίγουρα; Και στο κάτω-κάτω αν ήθελα να τα επενδύσω κάπου υπάρχουν πολύ καλύτεροι τρόποι

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει καποιος τι συμπληρωνω εκει που εχω σημειωσει στο παρακατω εντυπο,ή να το αφησω για αυριο που θα καταθεσω τα χαρτια μου?

Συγνωμη για το μεγεθος της εικονας αλλα εχω απεγκαταστησει το φοτοσοπ

post-549-131887195519_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι εισφορες παρεπιπτοντως τωρα στην αρχη σε τι υψος κυμαινονται?

EDIT Μιλησα με εναν πρωην συμφοιτητη μου,μου ειπε οτι πληρωνει γυρω στα 1000€ το εξαμηνο. Αληθευει? Ειχα την εντυπωση γυρω στα 150€ το μηνα για νεους μηχανικους.. Μπηκε κ στην ειδικη προσαυξηση ο χαζος..απο τα 24 του :roll: συνολο 2500€ το χρονο :cry:

Link to comment
Share on other sites

Συν. ψάξε να βρείς τι σημαίνουν αυτές οι κατηγορίες (1-14).

Εγώ μόλις πριν από 1 χρόνο έμαθα ότι υπαρχουν αλλά πριν από 17 χρόνια που γράφτηκα όλα είχαν γίνει αυτόματα, δηλαδή ότι ήθελαν οι υπάλληλοι του ΤΣΜΕΔΕ έκαναν :( .

Link to comment
Share on other sites

Ckiriako, επειδη και εγω νεος μηχανικος ειμαι, οντως 150 τον μηνα ειναι. Μιας που περασα και απο το τσμεδε χθες, ημουν στο παρατσακ να υπογραψω αυτη την προσαυξηση, που τελικα δεν υπεγραψα. Αξιζει τελικα ή προς το παρον δεν εχουν νοημα τα 600-800 ευρω παραπανω τον χρονο. Το μονο που μου ειπαν ειναι οτι προοριζεται για οσους εχουν κλεισει 5ετια ή βρισκονται στο 35ο ετος της ηλικιας τους !

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ειναι 55€ επιβαρυνση το μηνα η ειδικη προσαυξηση. http://www.tsmede.gr/guide/1%20ASFALISI.htm#EISF_1

Για κατω απο 5ετια πληρωνουμε 155€

Για πανω απο πενταετια παει στα 240€

Οταν με το καλο( ; ) μπει κ η προσαυξηση στο παιχνιδι εχουμε συνολο 296€

Η προσαυξηση ειναι υποχρεωτικη για οσους εχουν συμπληρωσει 10 χρονια και το 35ο ετος. Αν εχεις οικον.ευχερεια υπεγραψε το,αλλιως αστο για αργοτερα. Προσωπικα το βλεπω κοροιδια, και γενικα η γνωμη μου ειναι οτι οι εισφορες ειναι πολυ υψηλες. Πιστευω οτι ενας λογος που απο το τεε δεν θελουν ενοποιηση ταμειων ειναι για να μας αρμεγουν. Ισως να εχω και αδικο,μια σκεψη ειναι αυτη.

Τελευταια σκεψη, η κατασταση του να ζηταω απο υπαλληλους του τεε πληροφοριες και να αντιμετωπιζομαι ασχημα, η ελλειψη πληροφορησης και επιτροπων για νεους μηχ, η κλασικη απαντηση σε οποιαδηποτε ερωτηση: δειτε στη σελιδα στο ιντερνετ , με εκνευριζουν αφανταστα. Να δουλευω σαν το βλακα να πληρωνω εισφορες, και να εχω τον αλλο που πληρωνεται απο τις εισφορες μας να μου λεει κοιτα στο ιντερνετ. Αμα ειναι ετσι να τους απολυσουνε ολους, να τα κανουνε ολα online να δουμε ποιος θα γελαει μετα. Αλλα οταν βολευτει καποιος στην Ελλαδα μετα τα γραφει ολα κανονικα. Συγνωμη για τα τελευταια που εγραψα αλλα ετσι αισθανομαι τις περισσοτερες φορες που επισκεπτομαι τετοιες υπηρεσιες.

Link to comment
Share on other sites

ckiriako

Σίγουρα δεν είσαι ο μόνος που αισθάνεται έτσι.

Έχω την αίσθηση ότι ούτε μειοψηφία είμαστε αντιθέτως η πλειοψηφία και μάλιστα απόλυτη.

 

Αν ήμουν πάλι 23 και μόλις είχα τελειώσει το πολυτεχνείο δε θα γραφόμουν στο ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ και θα έφευγα μόνιμα στο εξωτερικό. Στην Ελλάδα θα ερχόμουν μόνο για διακοπές.

 

Δυστυχώς η μπανανία που ζούμε μόνο γι αυτό είναι καλή ΑΚΟΜΑ, μέχρι να το καταστρέψουμε κι αυτό μολύνοντας και ρυπαίνοντας κάθε γωνιά και χτίζοντας κάθε κορυφογραμμή.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

εχω προσθεσει την ειδικη προσαυξηση αλλα θελω να την καταργησω μεχρι το 35ο ετος μου (αλλα 9 ετη)

 

1.μπορω να το κανω,δηλαδη να βγω?

2.θα πληρωσω μετα τιποτα αναδρομικα οταν ξαναμπω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.