Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τροποποίηση πράξης εφαρμογής - διάνοιξη δρόμου


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα!
Θα ήθελα λίγο τη γνώμη σας.
Εντός πράξης εφαρμογής, κυρωμένης το όλο σκηνικό.

1. Οικόπεδο του ΣΑΑΚ με κορυφές 1-2-3-4-5-6-7-8-1 με πρόσωπο
σε δρόμο άρτιο και οικοδομήσιμο.

2. Οικόπεδο 3-8-9-5-4-3 άρτιο και οικοδομήσιμο με πρόσωπο στην πλευρά 8-9. Στο οικόπεδο αυτό θέλουμε να γίνει κατάτμηση, αλλά το τεμάχιο Α είναι τυφλό.

3. Προτείνω:
α. τροποποίηση πράξης εφαρμογής, με 8-3-4-7-8 τμήμα να γίνει κοινόχριστο (δημοτική όδός) και ανταλλαγή ίσου εμβαδού από την ιδιοκτησία Α (κορυφές 4-10-11-12-4) ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα με τη συνολική έκταση της ιδιοκτησίας του ΣΑΑΚ
β. Μεταβολή της ιδιοκτησίας Α ώστε το τμήμα 3-13-14-4-3 να δωθεί ως κοινόχρηστο για να αποκτήσει πρόσωπο η ιδιοκτησία.
Γ. Τελική ιδιοκτησία Α αυτή με το κίτρινο, με μειωμένο εμβαδόν, ώστε να αποκτήσει πρόσωπο.

Μπορεί να γίνει αυτή η αντιμετώπιση, καθώς η γειτονική ιδιοκτησία δεν είναι κοινόχρηστη αλλά ανήκει στο ΣΑΑΚ

Όποιος συνάδελφος έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο μπορεί να βοηθήσει.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

sxedio.dwg

Link to comment
Share on other sites

Από που να το πιάσω και που να το αφήσω...

 

* τι σόι σχέδιο είναι αυτό, τι μονάδες; πλάτος δρόμου 51μ;;;;;;

* καταλαβαίνεις την διαφορά ανάμεσα σε (κυρωμένη) πολεοδομική μελέτη και (κυρωμένη) πράξη εφαρμογής; η πολεοδομική μελέτη τροποποιείται, η πράξη εφαρμογής διορθώνεται. Αλλά αν ο ΣΑΑΚ είναι αυτό που νομίζω, μάλλον απλά εννοείς αλλαγή στη διανομή των κλήρων. Το πως γίνεται αυτό, είναι τελείως διαφορετική ιστορία.

* το σημείο 8 είναι 2 φορές, αλλά τέλοσπάντων βγαίνει άκρη. Τα 2 τμήματα που λες ότι έχουν ίδιο εμβαδό, απλά δεν έχουν. Αφού έχεις φάτσα στην πλευρά 8-9, μπορούσες απλά να δώσεις σε κοινή χρήση μια λωρίδα προς εκείνη την πλευρά, χωρίς να κόψεις το οικόπεδο του ΣΑΑΚ στα δύο (!!!).

* Κατατμήσεις - αν επιτρέπονται κατατμήσεις εκεί! - γίνονται στα όρια αρτιότητας, εμβαδό ΚΑΙ πρόσωπο. Σου βγαίνουν αυτά;

 

Υ.Γ. πες μας και την ειδικότητά σου...

Link to comment
Share on other sites

Dsworks

(Εκτός θέματος)

αυτό με τις ειδικότητες στο φόρουμ είναι ένα θέμα που πρέπει να διορθωθεί άμεσα

Δεν γνωρίζουμε με ποιόν συνομιλούμε

Link to comment
Share on other sites

Λογω τροποποίησης του συστήματος αναγραφής ειδικότητας τα υπάρχοντα στοιχεία χάθηκαν και δυστυχώς πρέπει να τα ξανασυμπληρώσουμε όλοι, ευτυχώς όμως με ιδιαίτερα πιο άνετο και σαφή τρόπο. Σχετικά με το off topic.

Θεωρώ πως το σχέδιο του συναδέλφου είχε σκαριφηματικό χαρακτήρα και γι' αυτό εντοπισε τα παραπάνω ο συνάδελφος dsworks.

Η αλήθεια είναι, πως δεν εμβάθυνα στο σχέδιο από την στιγμή που σε καμία περίπτωση δεν στέκει αίτηση τροποποίησης ρυμοτομικού σχεδίου με στόχο προάσπιση συμφέροντος μεμονωμένου ιδιώτη που θέλει απλά να εκμεταλλευθεί καλύτερα την ιδιοκτησία του αλλα πάρα μόνο σε περίπτωση που με σαφή πολεοδομικά κριτήρια προασπίζεται το κοινό συμφέρον. Θεωρώ πως δεν υπάρχει περίπτωση να προχωρήσει τέτοια πρόταση.

Link to comment
Share on other sites

Μα αίτηση τροπ/σης, μόνο για ατομικό συμφέρον

απαγορεύεται ρητά να μπει για συζήτηση στο Δ Συμβούλιο

Υ.Γ μάλιστα αν έγινε κάτι τέτοιο, αυτό αποτελεί παράβαση καθήκοντος

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

off topic, για την ειδικότητα, το παίρνω πίσω, δεν το είχα καν αντιληφθεί.

 

on topic, νομίζω ότι ο φίλος θέλει να αλλάξει διανομή. Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα ρυμοτομικού σχεδίου. Αλλά ας μας το πει ο ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε @dsworks Αγρονόμος και Tοπογράφος ΑΠΘ είμαι

*. Το σχέδιο είναι πρόχειρο, σχηματικό, δεν είναι ακριβές για να βοηθήσει, μάλλον δε σε βοήθησε, αλλά σε μπέρδεψε.

*. Ναι μιλάω για διόρθωση και όχι για τροποποίηση, μου ξέφυγε.

Η ουσία του ζητήματος μου είναι αυτή, καθώς δε μιλάμε για κοινόχρηστη εκτάση αλλά για έκταση ΣΑΑΚ.

*.Δεν μπορώ να δώσω σε κοινή χρήση προς την 8-9 γιατί υπάρχουν κτίσματα.

*. Εμβαδό, πρόσωπο και όρια αρτιότητας και κατατμήσεις επιτρέπονται, δόμηση, κάλυψη μου βγαίνουν.

 

Συνάδελφοι το σχέδιο είναι σκριφιματικό, σε κουβέντα που είχα στον δήμο, εαν ήταν κοινόχρηστός ο χώρος του ΣΑΑΚ θα επιτρεπόταν η παραπάνω λύση, καθώς το ισοζύγιο των κοινόχρηστων χώρων και των ιδιοκτησιών παραμένει το ίδιο.

Το θέμα είναι που δεν είναι κοινόχρηστο, αλλα ανήκει στο ΣΑΑΚ και για αυτό υπάλληλος δεν ήξερε. Επίσης ο δρόμος αυτός είναι διανοιγμένος στην πραγματικότητα και εξυπηρετείται ο ιδιοκτήτης Α, το θέμα είνια να μπορέσει να είναι νόμιμος και να μπορέσει να γίνει η κατάτμηση (απουσία προσώπου).

 

Σας ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σας πάντως!

 

 

Ναι αναφέρομαι σε διόρθωση της πράξης εφαρμογής αν δεν το έχεις αντιληφθεί ακόμη.

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

Μα συνάδελφε, μας λες για δημιουργία νέων ΚΧ με τμήματα που θα αποσπασθούν από ιδιοκτησίες και (προφανώς) για υφιστάμενους ΚΧ οι οποίοι θα προσαρτηθούν σε ιδιοκτησίες για να παραμένει το ισοζύγιο σταθερό. Αρα προτείνεις αλλαγή του εγκεκριμένου ρυμοτομικού δηλαδή τροποποίηση. 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε topeng, να με συμπαθάς, αλλά εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω την κατάσταση. Λίγες διευκρινήσεις ακόμα;

 

Τα ΣΑΑΚ που ξέρω εγώ εδώ στην Αττική είναι βοσκότοποι τα οποία δεν μπορούν εκ των πραγμάτων να μπουν σε σχέδιο πόλης άρα και πράξη εφαρμογής (για αυτό και ρώτησα στην αρχή αν εννοούμε το ίδιο πράγμα). Τώρα, αν εσύ έχεις πετύχει περίπτωση όπου σχέδιο πόλης έχει επεκταθεί σε σημείο που να περιλαμβάνει τέτοια έκταση, δεν ξέρω.

 

Περιπτώσεις:

1. ΣΑΑΚ & οικόπεδο για κατάτμηση εντός οικισμού/σχεδίου με πράξη εφαρμογής όπως είπες. Για να αλλάξουν οι ΡΓ και να γίνει δρόμος θέλει τροποποίηση πολεοδομικής μελέτης.

2. ΣΑΑΚ εκτός σχεδίου, Οικόπεδο για κατάτμηση εντός, με πράξη εφαρμογής. Δεν μπορεί να γίνει τροποποίηση πολεοδομικής μελέτης αφού πρακτικά δεν ανήκουν στην ίδια πολεοδομική ενότητα.

3. ΣΑΑΚ και «οικόπεδο» για κατάτμηση, εκτός σχεδίου, με δρόμους προϋπάρχοντες ή που έχουν προκύψει από παραχωρήσεις σε κοινή χρήση. Καμία πράξη εφαρμογής δηλαδή. Για να ανοίξει ένας δρόμος πρέπει ουσιαστικά να συμφωνήσουν όλοι οι ενδιαφερόμενοι και να γίνει η συμφωνία αυτή συμβολαιογραφική πράξη (ανταλλαγή τμημάτων, δουλείες, πωλητήρια, παραχωρήσεις σε κοινή χρήση, κλπ, κλπ).

 

ΥΓ.: στις περιπτώσεις 2 & 3 δεν «παίζει» ισοζύγιο (δεν «παίζει» πολεοδομικός σχεδιασμός γενικότερα...). Επιπλέον, έχω δει περιπτώσεις όπου οι ΣΑΑΚ δεν μπορούν να κάνουν οτιδήποτε θέλουν με την έκταση που τους έχει παραχωρηθεί.

 

Καλημέρα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.