Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη αποκατάστασης κτηρίου


 

Recommended Posts

@d2m Το χω στο πρόγραμμα να κοιτάξω και στη βιβλιοθήκη.

 

@Παναγιώτης Με το 'κάτι πιο εμπεριστατωμένο' είχα στο μυαλό μου μια πραγματική μελέτη από γραφείο πιο εκτενής πιο πλούσια σε υλικό κτλ για να πάρω και μια ιδέα πως γίνεται στην πράξη μιας και είμαι ακόμη φοιτήτρια.Αλλά από την παραπάνω συζήτηση νομίζω ότι για τη δουλειά που θέλω μπορεί να με κάνει και μια φοιτιτική εργασία.

 

@paktomenos Σ'ευχαριστώ για το link.

 

Γενικά ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους για τη γρήγορη ανταπόκριση :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω δει και εγώ μεταπτυχιακά για αυτό σου λέω δεν μπορεί να γίνει σύγκριση μηχανικού που ασχολείται με τέτοιες μελέτες με ένα φοιτητή που έκανε τέτοιο θέμα μεταπτυχιακό. Ασε που ο φοιτητής δεν θα έχει εμπειρία και στην κατασκευή.

Δεν υπομονεύω τις μεταπτυχιακές εργασίες, αλλά όλοι περάσαμε από εκεί και με την πάροδο του χρόνου γίναμε καλύτεροι και γινόμαστε ακόμα. Άλλο ο φοιτητής και άλλο ο μηχανικός με τα χρόνια εμειρίας στην πλάτη του.

Μιλάω για μηχανικό μελετητή και όχι μηχανικό εργολάβο.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια λεπτή διάκριση :)

Καλή μεταπτυχιακή εργασία και οποιαδήποτε ιδιωτική μελέτη

Καταλαβαίνω τι εννοείς, απλά πολλές φορές οι ιδιωτικές μελέτες γίνονται από άσχετους ενώ οι εργασιές επιβλέπονται από κάποιους καθηγητές.

Τώρα το να βρει μελέτη απο έμπειρο μηχανικό είναι λιγάκι δύσκολο γιατί πολύ απλά ΔΕΝ στις δίνουν εκτός κι αν ανήκεις στις "ομάδα" τους. Έχω κι εγώ τελειώσει μεταπτυχιακό και πίστεψέ με δυσκολεύτηκα πολύ να βρω στοιχεία από καλές μελέτες ακόμα και για ένα απλό drainage.

ΚΑΙ btw αλοίμονό μας αν πάψουμε να γινόμαστε καλύτεροι με τον χρόνο :)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια λεπτή διάκριση :)

Καλή μεταπτυχιακή εργασία και οποιαδήποτε ιδιωτική μελέτη

Καταλαβαίνω τι εννοείς, απλά πολλές φορές οι ιδιωτικές μελέτες γίνονται από άσχετους ενώ οι εργασιές επιβλέπονται από κάποιους καθηγητές.

Τώρα το να βρει μελέτη απο έμπειρο μηχανικό είναι λιγάκι δύσκολο γιατί πολύ απλά ΔΕΝ στις δίνουν εκτός κι αν ανήκεις στις "ομάδα" τους. Έχω κι εγώ τελειώσει μεταπτυχιακό και πίστεψέ με δυσκολεύτηκα πολύ να βρω στοιχεία από καλές μελέτες ακόμα και για ένα απλό drainage.

ΚΑΙ btw αλοίμονό μας αν πάψουμε να γινόμαστε καλύτεροι με τον χρόνο :)

 

Έλα, υπερβολές. Ένα καλό ντρενάζ μπορείς να το βρεις αλλά και πολλά άλλα (μην τρελαθούμε κιόλας). Ποιο μεταπτυχιακό έχεις κάνει αλήθεια ;

Link to comment
Share on other sites

Directionless Προστασία Μνημείων στο ΕΜΠ, και ναι οκ δυσκολεύτηκα είπα οχι δεν βρήκα :wink: Απλά ήταν πιό εύκολο να βρω διάφορα στοιχεία απο την βιβλιοθήκη όταν τα χρειαζόμουν παρά από ιδιωτικές μελέτες, αυτό λέω.

Lizard

http://en.wikipedia.org/wiki/Drainage

Link to comment
Share on other sites

Directionless Προστασία Μνημείων στο ΕΜΠ, και ναι οκ δυσκολεύτηκα είπα οχι δεν βρήκα :wink:

 

Ε, τότε να σου πω και εγώ με τη σειρά μου ότι και η Ε.Τ. και ο Γ. ο Τ. στις ασκήσεις της αποτύπωσης και της στερέωσης, επειδή (δικαίως) βαρέθηκαν να τα σχεδιάζουν και να τα ξανασχεδιάζουν στις διορθώσεις, ενημέρωσαν τη γραμματεία και έτσι πια, είναι εύκολη η πρόσβαση στις παλιότερες εργασίες :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Άσχετο ...Εχει ασχοληθεί κάποιος με ριζοπασσάλωση σε υφιστάμενη θεμελίωση ?

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε την ίδια ακριβώς δημοσίευση σε περισσότερα του ενός θέματα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.