Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νομιμοποίηση με το Άρθρο 4 του ΝΟΚ


lenaboumi

Recommended Posts

Σε Β όροφο τριωρόφου κτιρίου που ανεγέρθηκε το 1990 (με ΟΑ όπου το ισόγειο  και Α όροφος γραφεία και Β όροφος κατοικία )σε περιοχή γενικής κατοικίας έρχομαι δια μέσω του άρθρο 26 του 4014   να νομιμοποιήσω με το άρθρο 4 του ΝΟΚ αυθαίρετη αλλαγή χρήσης από  κατοικία σε γραφεία 

 με αποδεδειγμένη εγκατεστημένη τη χρήση γραφείων  από το 2001 (συμφωνητικό μίσθωσης κατατεθειμένο σε εφορία).Πηγαίνοντας στο τοπογραφικό της πολεοδομίας μου λένε ότι με ΦΕΚ του 2009 έγινε αλλαγή των χρήσεων γης της περιοχής και το συγκεκριμένο Ο.Τ  έγινε αμιγής κατοικία. Στο τμήμα οικοδομικών αδειών μου είπαν ότι δεν ξέρουν αν μπορεί να εκδοθεί άδεια νομιμοποίησης και πρέπει να γίνει ερώτημα στην ΔΟΚΚ.(παρόλο που το άρθρο 4 μιλάει  για νομιμοποίηση εφόσον η αυθαιρεσία δεν αντίκειται στις τότε ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις   )  . Γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο; 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λογικά τους προβληματίζει το ζήτημα των θέσεων στάθμευσης. Αν όντως υπάρχει υποχρέωση για αποζημίωση σχετικά με θέση ή θέσεις στάθμευσης νομίζω πως δε μπορείς να εκδόσεις την άδεια. 

Link to comment
Share on other sites

λενα

κανονικα δεν απαγορευεται...με το 24α

Υπαρχει μια περιπτωση αν η περιοχη ειχε ειδικους ορους για ωρισμενα τμηματα..να μην επιτρεπεται

 

παντως γραφεια δικηγορικα, μηχανικων ..ιατρεια..επιτρεπονται...

 

οχι "κτιρια γραφειων" αλλα διαιρετους χωρους...

 

δες τα ΠΜ

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

To 24α αφορά τις εξαγορασμένα ή προς εξαγορά κοινόχρηστα ακίνητα.

Το ζήτημα είναι αν μπορεί ταυτοχρόνως σήμερα που ζητείται η νομιμοποίηση αν μπορεί να πληρώσει και για τις θέσεις. Νομίζω πως δεν μπορεί.

Η διάταξη της παρ. 3 του άρθρου 22 ή της παρ. 6 του άρθρου 4 του Ν.Ο.Κ. αναφέρει

«Σε περίπτωση αυθαίρετης κατασκευής, που τηρεί τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις ή αυτές που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής της, αυτή είναι δυνατόν να νομιμοποιηθεί ύστερα από έκδοση ή αναθεώρηση της άδειας δόμησης.»

Με τις τώρα δεν μπορεί γιατί έχει το ζήτημα των χρήσεων. 

Με τις «τότε» επίσης δε μπορεί γιατί δεν έχει τις θέσεις.

 

Κ α λ η μ έ ρ α 

Link to comment
Share on other sites

...τις οποιες, ομως, μπορουσε   τότε  -πριν την αλλαγη των χρησεων-  να εξαγορασει???

 

Αρα και σήμερα???

 

τις καλημερες μου

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΑΙ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΣΤΑΘΜΕΥΣΗΣ. ΚΑΛΥΠΤΟΜΑΙ  ΑΠΟ ΤΟ ΠΔ111/04 ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ ΝΕΕΣ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΝΕΕς ΧΡΗΣΕΙΣ ΓΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις πρόβλημα, μπορείς.

 

δε χρίζει ερμηνείας είναι ξεκάθαρο.  

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

αυθαιρετη κατασκευη -ισογειος κατοικια που κατασκευαστηκε πριν μερικους μηνες  ,τηρει τις ισχυουσες  πολεοδομικες διαταξεις μπορει να νομιμοποιηθει με α4 π6 ΝΟΚ? και βασει ποιας διαδικασιας προχωραμε?κατα τα αυτων που ισχυαν κ με α22 ΓΟΚ?

Ο αναλυτικος θα υπολογιστει απο τον ιδιωτη που θα αναλαβει την περιπτωση  η απο την υπηρεσια δομησης?

ΙΚΑ θα χρειαστει να πληρωθει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.