Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτηση για κουφώματα αλουμινίου


jlian

Recommended Posts

Καλησπέρα. Θέλω να αλλάξω τα ξύλινα κουφώματα δεκαετίας 60 στο σπίτι μου και μια εταιρία μου πρότεινε μια συγκεκριμένη light σειρά (οχι ενεργειακά) σαν οικονομική λύση. Δυστυχώς δεν έχει κατασκευάσει κάποιο δείγμα στην έκθεση της αλλά και τα αλουμίνια αυτά προέρχονται απο μικρή Ελληνική εταιρία και γενικά το όλο θέμα δεν μου κάθεται καλά. Κατέβασα το pdf των κουφωμάτων απο τη σελίδα του εργοστασίου και μου φαινονται ψεύτικα, της πλάκας για να το πω σωστά. Πως θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει να δω αν στέκει ο ισχυρισμός μου; Αν θέλει κάποιος μέσω p.m να του δώσω λεπτομέρειες να μου πει τη γνώμη του; Δεν θέλω να το κάνω δημόσια γιατί μπορεί να θεωρηθεί ως αρνητική διαφήμιση. Ευχαριστώ.

Edited by jlian
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρουμε όλοι ότι είναι δύσκολοι καιροί, αλλά είναι νόμος πως όσο πέφτει η τιμή πέφτει και η ποιότητα.

Θα σου πρότεινα να δεις και λίγο την περίπτωση των συνθετικών κουφωμάτων. (PVC, πλαστικά, όπως θες πές τα)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, η συνολικη εικονα του σπιτιου δεν με προτρεπει να επενδυσω και σε θερμοδιακοπτομενα. Επισης ναι, εχω και μια αξιολογη προταση για pvc, τα ειδα σε δειγμα και μου φανηκαν πολυ καλα, περιμενω την οικονομικη προσφορα για λεπτομερειες. Ειναι Γερμανικο προιον με 15 χρονια εγγυηση απο την εταιρια που τα τοποθετει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Πρόκειται για μεζονέτα, το ισόγειο κατασκευή του 60 και ο πάνω όροφος κατασκευή του 80. Ξύλινα κουφώματα κάτω (τραγική κατάσταση), αλουμινένια επάνω (χάλια κατάσταση). btw τους πήρα και τους "την είπα" ευγενικά και αμέσως τα κουφώματα άλλαξαν σε dt με άλλη μάρκα και αξιοπρεπή σειρά, στην ίδια τιμή. Όπου σε πιάσουν δηλαδή... έλεος...  :smile:

 

Τώρα που το συζητάμε, ακούω ότι το πρόγραμμα  «Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον» δεν συμφέρει και πολύ, γιατί ανεβαίνει το κόστος των εργασιών που πρέπει να κάνεις και τραβάει σε μήκος η ιστορία πολύ. Για παράδειγμα αν αρχίσουμε και συζητάμε για μονώσεις τοίχων θα πάρει πολλά, άσε που υπάρχει και μεσοτοιχία με ένα παλιό σπίτι (αρχών του αιώνα) και δεν ξέρω τι γίνεται με αυτό (θέλει γκρέμισμα). Θέρμανση έχω από θερομοσυσσωρευτές. Λες να αξίζει να το ψάξω;

Edited by jlian
Link to comment
Share on other sites

στην περίπτωση σου...επειδή μάλλον σε ενδιαφέρει περισσότερο το οικονομικό κομμάτι της επένδυσης (δλδ θελεις να βάλεις λίγα)

και οχι το τελικό και μακροχρόνιο κέρδος απο μια σειρά εργασιών που θα έχουν γενικά αποτέλεσμα σε βάθος χρόνου,

κάτσε και δες τι ποσό μπορείς να διαθέσεις και μετά το κουβεντιάζουμε πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, να ρωτήσω κάτι πρακτικό; Στην πράξη σου επιδοτούν το επιτόκιο του δανείου, δεν σου δίνουν καμία απευθείας επιδότηση, πχ κάποιο κομμάτι του κόστους, έτσι δεν είναι; 

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας κάνει μόλις 5-6 ενεργειακές επιθεωρήσεις (για αυτό διορθώσετε με ελεύθερα αν λέω κοτσάνες) έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι η αλλαγή των κουφωματων δεν προσφέρει τπτ το ιδιαίτερο στην ενεργειακή αναβάθμιση ενός σπιτιού (συγκριτικά με θερμομόνωση πχ) και ειδικά οι περισσότεροι που τα εντάσσουν στο εξοικονομώ μαζι με κάποια άλλη επέμβαση το κάνουν πιο πολύ για την εμφάνιση παρά για ενεργειακη αναβάθμιση. Άρα εφόσον ο φίλο εδω δεν μπορεί να διαθέσει πολλά χρήματα δεν νομίζω ότι θα του κάνει και την τρομερή διαφορά αν θα βάλει θερμοδιακοπτόμενα ή όχι.. Μικρές διάφορες θα έχει στην ενεργειακή αναβάθμιση του σπιτιού του και στις δύο περιπτώσεις.. Εκτός και αν έχει 500 παράθυρα στο σπίτι...

Link to comment
Share on other sites

...κάνει μόλις 5-6 ενεργειακές επιθεωρήσεις (για αυτό διορθώσετε με ελεύθερα αν λέω κοτσάνες)....

....

Τα μαθηματικά αποτελέσματα που βγάζεις με 5-6 επιθεωρήσεις δεν σου δίνουν την ουσιαστική πραγματικότητα.

Μαθηματικά μοντέλα είναι ….

Όταν κατασκευάσεις μερικά κτίρια ή ανακαινίσεις αρκετά και κάνεις τις αλλαγές θα έχεις απτά αποτελέσματα και όχι νουμεράκια …

 

Η αλλαγή κουφωμάτων από απλό τζάμι σε διπλό και έστω μερικά βασικά αλλά ζητήματα (να μπάζουν αέρα από δεκάδες μικροχαραμάδες τα παλιά), στην πράξη θα έχει μια σημαντική διαφορά και ας σου βγάζει εσένα το μοντέλο τίποτα το ιδιαίτερο.

 

Φυσικά άμα κάνει και άλλες παρεμβάσεις (μονώσεις, σκιάσεις κλπ) θα γινόταν ακόμα πιο καλά… αλλά άλλο το ένα κι άλλο να νομίζουμε ότι δεν αλλάζει τίποτα αν δεν τα κάνεις όλα…


Βάλε σε παρακαλώ και την ειδικότητα στο προφίλ σου.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.