Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνεργασία Πολιτικού Μηχανικού και εργολάβου


sundance

Recommended Posts

εχω την εξης απορια:

βολευει εναν μηχανικο να συνεργαστει με εργολαβο για τις κατασκευες ιδιωτικων εργων?

 

ρωτω διοτι αν σκεφτει καποιος οτι ο εργολαβος θα παρει κανα 15-20% του προυπολογισμου κατασκευης τοτε θα μεινει κατι για τον μηχανικο?

φυσικα δεν αναφερομαι σε περιπτωσεις που μπορει να φουσκωσει τον προυπολογισμο.

 

εκτος και αν ζητανε λιγοτερα οι εργολαβοι?

 

δηλαδη σπιτι 100 τ.μ

 

αν πουμε 1000€/τ.μ τοτε εχουμε 100.000€ καθαρη δαπανη

αν ζητησεις απο τον ιδιοκτητη 120.000 με το κλειδι στο χερι και ο εργολαβος σου ζητησει 15%=18.000€ τοτε δεν αξιζει τον κοπο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν σου δωσει δουλεια ο εργολαβος που συνεραζεσαι.....Γενικα με τις περισσοτερες συνεργασιες μηχανικου-εργολαβου μυριζει η δουλεια.....Κ δεν εννοω να εχεις καποιο γνωστο στις κατασκευες κ σε καποιον πελατη να τον συστησεις....

Link to comment
Share on other sites

Exω δει πολλα απο τετοιες συνεργασιες.....Κ ξαναλεω δε μιλαω για περιπτωση που ερχεται ενας πελατης για μια αδεια κ δεν εχει εργολαβο και του λες, ξερεις εχω εναν γνωστο να σου γνωρισω που ειναι καλος και θα σου βγαλλει μια προσφορα.....Εσυ αν εννοεις οτι θα βγαλλεις απο την εργολαβια επειδη θα ασχοληθεις με αυτο το δεχομαι....αν ομως εννοεις οτι θα σου δωσει μιζα ο εργολαβος επειδη θα του δωσεις τη δουλεια σε αυτο ειμαι εντελως ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ.......Αν εισαι στην πρωτη περιπτωση να σου πω μερικες περιπτωσεις για να μπεις λιγο στο κλιμα....Αλλιως....

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και ειμαι στην πρωτη περιπτωση.

 

προσπαθω να καταλαβω πως γινεται να βγεις εσυ ως μηχανικος κερδισμενος....

Link to comment
Share on other sites

Να αναλαβεις την κατασκευη εσυ....Για παραδειγμα να βρεις ενα συνεργειο καλουπατζιδων να ρωτησεις ποσο θελουν για το 1κυβικο, να υπολογησεις και τους σιδεραδες και τα μπετα κ να βγαλλεις ενα κερδος....Να γινεις εργολαβος στην ουσια...Ακομα μπορεις να βρεις εσυ 2-3 εργολαβους , αλλον να τα μπετα, αλλον για τα τουβλα-σοβαδες, αλλον για πλακακια κτλ.... και να γινεις εσυ "υπερεργολαβος" βγαζοντας κ συ ενα κερδος..

Link to comment
Share on other sites

το σωστό φυσικά στην περίπτωση αυτή που λέει ο terry είναι να μην είσαι ο επιβλέπων μηχανικός του έργου επειδή δεν υφίσταται θέμα επίβλεψης....

Link to comment
Share on other sites

Ακομα μπορεις να βρεις εσυ 2-3 εργολαβους , αλλον να τα μπετα, αλλον για τα τουβλα-σοβαδες, αλλον για πλακακια κτλ.... και να γινεις εσυ "υπερεργολαβος" βγαζοντας κ συ ενα κερδος..

 

αυτο βεβαια σημαινει εκτοξευση του προυπολογισμου εκτος κι αν κανεις σκληρα παζαρια στους εργολαβους.

 

:twisted:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αναγκη να ανεβει ο προυπολογισμος.....Θα κανεις αυτο που λες...Θα παζαρεψεις τα συνεργεια...Αλλα μην περιμενεις να βγαλλεις περισσοτερα απο στην αδεια.....

 

Αυτα αν τα ψαξεις θα δεις τι σε συμφερει...Εγω ειπα στην αρχη οτι μυριζει η δουλεια σε τετοιες συνεργασιες κ εννουσα τις μιζες που παιρνουν οι μηχανικοι για δουλειες που αναθετουν σε "κολλητους" τους εργολαβους και το αντιθετο.....Και μπορειτε να καταλαβετε τι παζαρια γινονται εκει και με ποιο τροπο μπορει να γινουν κ "ψιλοεκβιασμοι".......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.