Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή επαγγελματικής στέγης


dimitris282

Recommended Posts

Καλησπέρα. Είμαι νέος Μηχανικός με κυρίως εργοταξιακή εμπειρία και καθώς έχω καταφέρει να βρω μια δουλεια 8ώρου στο χώρο έχω διαπιστώσει ότι έχω αρκετό ελευθέρο χρόνο για να ανοίξω ένα γραφειάκι να ασχολούμαι τα απογεύματα. Μέχρι τώρα είχα δηλωμένη ως επαγγελματική στέγη την οικία των γονιών μου. Έχω αποφασίσει να νοικιάσω ένα χώρο για να τον κάνω τεχνικό γραφείο. Γνωρίζει μήπως κανένας ως Ελευθέρος επαγγελματίας που είμαι και δήλωνα μέχρι τώρα μόνο έσοδα αν η αλλαγή αυτή σε γραφείο όπου θα δηλώνω και έξοδα επηράζει την επιστροφή φόρου της παρακράτησης του 20%. Όταν αλλάζουμε επαγγελματική στέγη, εκτός από τη δήλωση στην εφορία τι αλλές ενέργειες πρέπει να γίνουν.

 

Δεν θέλω να κουράσω αλλά ακούω πολλά και διάφορα τελευταία που τρομάζουν και εν τέλει αναρωτιέμαι αν θα μου αποφέρει κερδοφορία αυτή η κίνηση!

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Και γω με τα λογιστικα δεν τα παω καλα αλλα θα πω κατι με σιγουρια....Αν η περιοχη που βρισκεται ο χωρος που θα νοικιάσεις δεν είναι στην ίδια ΔΟΥ με το σπιτι σου (αφου αυτο εχεις δηλωσει ως επαγγελαμτικη στεγη) πρεπει να αλλαξεις ΔΟΥ και να μεταφερεις τα βιβλια σου στη νεα ΔΟΥ......τωρα τα διαδικαστικα δεν τα γνωριζω..

Link to comment
Share on other sites

Aυτοψια??Αυτο δεν το εχω ξανακουσει....Στο σπιτι σου εκαναν αυτοψια???Δεν ξερω....απλα για να εισαι οκ πρεπει ο χωρος που βρεις να προβλεπεται να γινει γραφειο..

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει στον χώρο που θα ενοικιάσεις το ενοικιαστήριο συμβόλαιο να είναι για επαγγελματική στέγη. Θα κάνεις αλλαγή έδρας στην εφορία είτε αλλάζεις έιτε όχι περιοχή. Πρέπει να αλλάξεις και σφραγίδα- ΔΠΥ αν δεν κάνω λάθος, ρώτα στην εφορία και θα σου πούν (ή έναν λογιστή).

Σίγουρα μπορείς να περάσεις πολύ περισσότερα έξοδα έχοντας γραφείο πια και όχι δωμάτιο στο σπίτι των γονιών σου. Κάνε μια αναζήτηση στο forum θα βρείς διάφορα. Θα έχεις όμως συγχρόνως και περισσότερα έξοδα: νοίκι, ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, τηλέφωνο κλπ κλπ κλπ. Σκέψου λοιπόν καλά και υπολόγισε αν μπορείς να το συντηρήσεις.

Όσο για την αυτοψία, ναι, είναι πιθανό να έρθουν, για να διαπιστώσουν αν ο χώρος που δηλώνεις είναι όντως γραφείο (και όχι και κατοικία), αν είναι μόνο δική σου έδρα κλπ κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα έκαναν, αλλά μη φανταστείς κάτι ιδιαίτερο. Ο υπάλληλος πέρασε με το αυτοκίνητό του όταν σχόλασε και δεν κατέβηκε καν να μπει μέσα, απ' έξω το είδε.

Link to comment
Share on other sites

O χώρος που θα νοικιάσω φαίνεται σαν κατοικία, έχω διαμορφώσει το σαλόνι σαν γραφείο και έχει άλλα 2 δωμάτια και σκοπεύω να μένω και εκεί (μια λεπτομέρεια που δεν πρόκειται να αναφέρω στην εφορία ασφαλώς). Ελπίζω να μην έχω πρόβλημα σε αυτό. Ευχαριστώ για την ανταπόκριση!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει στον χώρο που θα ενοικιάσεις το ενοικιαστήριο συμβόλαιο να είναι για επαγγελματική στέγη.

Πρόσεχέ το αυτό.

Link to comment
Share on other sites

O χώρος που θα νοικιάσω φαίνεται σαν κατοικία, έχω διαμορφώσει το σαλόνι σαν γραφείο και έχει άλλα 2 δωμάτια και σκοπεύω να μένω και εκεί (μια λεπτομέρεια που δεν πρόκειται να αναφέρω στην εφορία ασφαλώς). Ελπίζω να μην έχω πρόβλημα σε αυτό. Ευχαριστώ για την ανταπόκριση!

 

Το τί φένεται δεν έχει σημασία. Το μισθωτήριο σου όμως εχει σημασία τι θα γράφει. Αν γραφει ότι θα νοικιάζεται απο το μισθωτή για επαγγελματική στεγη ως γραφείο π.χ. πολ.μηχανικου, τότε η εφορία είναι εντάξει. Και περιμενε λίγο πριν βάλεις κρεβάτια κ ιστορίες, μην τυχόν και κάνουν αυτοψία, αν και είναι πολύ σπανιο.

 

Πιο πολύ θα έλεγα μην εχεις τυχόν προβλημα με τον εκμισθωτη-ιδιοκτήτη καθώς θα το χρησιμοποιήσεις και για κατοικία. Λέω τωρα ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.