Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρύθμιση καθυστερούμενων ασφαλιστικών οφειλών στο ΕΤΑΑ, τομέας μηχανικών και ΕΔΕ


Engineer

Recommended Posts

Τίποτα λέμε....Αμάξι 12 ετών στο όνομα του πατέρα μου.... Γενικά είμαι αόρατος για το κράτος.Το πολύ πολύ να με βάλουν να κάνω παρέα με τον Μιχαλολιάκο επειδή δεν μπόρεσα να είμαι συνεπής στον διακανονισμό του ΤΣΜΕΔΕ. Μιλάμε για ΤΑ ζώα

 

ΥΓ. Υποθετικά μιλάμε γιατί δεν υπάρχει φράγκο ούτε για το 1/3 των δόσεων....Αν δεν κάνουν ανθρώπινους διακανονισμούς, έχουν φάει Χ και η τρύπα του ταμείου μεγαλώνει....

Link to comment
Share on other sites

χθες πήγε ενας γνωστος μου και ρωτησε για διακανονισμο.χρωσταει 3 εξαμηνα.του ειπαν 237 ευρω τον μηνα για 12 μηνες αλλα θα πρεπει να πληρωσει το ποσο του τσμεδε που θα του ερθει τωρα.(1500 θα ειναι?)

και ερχομαι και ρωτω γιατι και εγω χρωσταω.κανεις διακανονισμο.βρισκεις τα 230 ευρω τον μηνα.(λεμε τωρα).ομως το ποσο που θα ερχεται να πληρωνεις καθε εξαμηνο που το βρισκεις?δεν θα πρεπε καθε τρεχον τσμεδε να μπαινει μεσα στον διακανονισμο με καποιο τροπο?ή πληρωνεις τον διακανονισμο των παλιων οφειλων και μετα για τα καινουρια ραβασακια κανεις αλλον διακανονισμο?

δεν υπαρχει λογικη γιατι αν ειχα(εγω και ο καθένας) εφαπαξ το ποσο καθε εξαμηνο θα το ειχα πληρωσει.

Link to comment
Share on other sites

οι  μηχανικοι  αντιδρουμε    απο  το  πληκτρολογιο  ,  σιγα  μην  σπασουμε  κανενα  νυχι .

και  οταν   τσαντιζονται   στελνουν  και  κανενα  φαξ  ,  ενω  απειλουν  τον  υπουργο  με  φλογερα    

mail  ,  απο  του  χρονου  τα  ωραια  θα  ειναι  οτι   τα  χρεη  των  ταμειων  θα  πηγαινουν  τσαρκα 

και  στην  εφορια  και  για  χρεη  πανω  απο  3000-4000  ευρω  θα  υπαρχει  και   φυλακη .

βλεπει  ο  υπουργος  την  αφασια  του  ελληνα  μηχανικαρα  και   βαζει  και 

αλλους   φορους .   καλο  υπνο  συναδελφοι  .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα ταμεία υπάρχουν διακανονισμοί και για τα τρέχοντα σε ευνοικότερους όρους......Μόνο το ΤΣΜΕΔΕ έχει δικούς του όρους...Οι άνθρωποι είναι μαλάκες τελείως τι να λέμε τώρα?? Να μην πάρουν φράγκο, δε πα να φαληρίσουν? Τη λύση θα την βρούμε αλλιώς, υπογραφή άλλου, Photoshop και άγιος ο Θεός.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

παντα  θα  υπαρχουν  40  -50  χιλαδες  που  θα  πληρωνουν  οι  αλλοι  δεν  θα  παρουν  ουτε  συνταξη  ,

αλλα  ουτε  θα  εχουν  εστω  και   την  πενιχρη  νοσοκομειακη περιθαλψη   του  εοππυ  ,  και  αν  ειναι  φραγκατος 

ο  μπαμπας   δεν  σε  νοιαζει  αν  δεν  ειναι  ομως  μετα  απο  4-5  χρονια  θα  πεις  τον  δεσποτη  παναγιωτη  .

ετσι  η  αδιαφορια  που  τωρα  εμφανιζεται  σαν  μαγκια  και  αντισταση  κατα  του  συστηματος   σε  μερικα  χρονια 

θα  φανταζει  σαν  απυθμενη  βλακεια   κουταμαρα  , και  οπως  ειπα  ο  κλαδος  μια  χαρα  συντηρειται  με  40  50  χιλ  που  θα  πληρωνουν,

τοσοι    παντα   θα  υπαρχουν .  οι υπολοιποι   εντος  5  ετιας  θα  αλλαξουν    επαγγελμα .

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι λεω να παω στο ΤΣΕΜΕΔΕ να κανω ρυθμιση για ολο το 2012  που χρωσταω κατι το   α εξαμηνο του 13.Συμφερει να παω τωρα  ή το Νοεμβρη που θα χει ληξει και β εξαμηνο του 13.Τα 2 εξαμηνα του 13 απ οσο καταλαβαινω τα πανε με παγια ρυθμιση 12 μηνων ανεξαρτητη της 48μηνης του 2012.Εχει κανεις να μου πει τι με συμφερει;Δυσκολευομαι να βρω χρημτα να πληρωσω στις 30/10 το β εξαμηνο....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ κλάμα στο ΤΣΜΕΔΕ...πηγε σημερα φίλος μου που χρωσταγε από το 12, πλήρωσε ντούκου αυτό που έληξε το καλοκαίρι..1800 +ότι πρέπει να πληρώσει μέχρι 31/10 αυτό που είναι στο δρόμο άλλα 1800 και ότι μένει από το 12 σε 9 δόσεις...

Από εβδομάδα θα παω να ρωτήσω αν έχει αλλάξει κάτι και μπαίνουν χρωστούμενα και τρέχων σε 2 διαφορετικές δόσεις.. Ντούκου μεγάλα ποσά δεν παίζουν.

Αν και είναι κουλό να μπεις αυτό τον καιρο σε διακανονισμό και σε λιγες μέρες να πρέπει να πληρώσεις το μεγάλο γιατι αλλιώς τον χάνεις..

καλύτερα να λήγει και αυτό, να πάει στο τσουβάλι των χρωστουμενων με δοσεις και να εχεις να κανείς με του Απριλίου... Ξέρω γω...

Link to comment
Share on other sites

και  το   2014  ερχονται  και  αναδρομικες  αυξησεις  απο  το  2011  , ξυπνησετε  συναδελφοι 

οταν  τα  ληξιπροθεσμα  θα  πηγαινουν  στην εφορια  ,  το  επομενο  βημα  θα  ειναι  να  γινεται  και  δημευση  περιουσιακων  στοιχειων .

εχει  υπογραφει  στο  μνημονιο  αλλα  εξαιτειας  του  success  story   ψαχνουν  τροπους  να  το  εφαρμοσουν 

και  να  το  εμφανισουν  και  σαν  μεγαλη  μεταρυθμιση .μπορει  να  μην  γινει  εντος  2014  αλλα  μεχρι  το  2016   

τοτε  που  θα  εχουν  στοιβαχτει  δυσβασταχτα   χρεη  απο  χιαλιαδες  μελη   θα  εφαρμοστει  ,  απλα  περιμενουν  την  καταλληλη  στιγμη .

Link to comment
Share on other sites

Οκ , μας τη φυλάνε ....και τι να κάνουμε;;;Αντε σταματαμε να πληρωνουμε....και;;Ενα χρονο δεν πληρωσα και τωρα που θελω να βγαλω μπλοκακι , γιατι δεν μπορω να δουλεψω αλλιως, πρεπω να το τακτοποιησω!.......Φαυλος κύκλος.....

Δυστυχως δεν εχω οικογενειακες καβατζες για να εξασφαλισω τα προς το ζειν.Το  επαγγελματικό μου μέλλον εχει τους χειροτερους οιωνους.Τι να κανω;;"Να ξυπνησω", οπως λεει και  ο συναδερφος παραπάνω, αλλα το μονο που θα σκεφτόμουν τοτε ειναι να παρω ενα καλασνικωφ και οποιον παρει ο χάρος....Πραγματικα θα θελα καποιος να μου προτεινει μια αποτελεσματικη αντιδραση σε ολο αυτο το τσιρκο!!

Link to comment
Share on other sites

κλεψαν τα λεφτά του ταμείου και τώρα τα ζητάνε απο εμάς! Είμαστε στον ΕΟΠΠΥ αλλά πληρώνουμε μεγαλύτερες εισφορές.

Εφόσον δεν θα γίνει κατι μαζικό δεν θα αλλάξει αυτή η κοροιδία.

Απλά περιμένω κανα χρόνο τώρα πότε θα βαρέσει κανόνι το ΤΣΜΕΔΕ να τελειώνουμε μια ωρα αρχίτερα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.