Μετάβαση στο περιεχόμενο

αιγιαλός και παραλιά


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα.

Εχω πρόβλημα με ένα οικόπεδο ιδιοκτησίας μου, το οποίο διαβρώνεται από την θάλασσα.

 

Το οικόπεδο ήταν εντος οικισμού, και συνορεύει βόρεια με θάλασσα και νότια με δρόμο.

 

Το 1980 έγινε χάραξη αιγιαλού και παράλιας και  γραμμή αιγιαλού περνάει μέσα από το οικόπεδο και η γραμμή παράλιας συνορεύει με τον δρόμο.

 

Το 1992 το οικόπεδο μπήκε στο σχέδιο πόλης και χαρακτηρίστηκε κοινόχρηστος χώρος- ζώνη παράλιας, αλλά  στο σχέδιο   δεν υπάρχουν οι γραμμές αιγιαλού και παράλιας!!

(Η πράξη αναλογισμού δεν έχει γίνει ακόμα.)

 

Όταν πάω και τοποθετώ τις γραμμές η γραμμή αιγιαλού διέρχεται εντός του οικόπεδου , δηλαδή εντός του κ.χ.

Σύμφωνα με το άρθρο 12 του ν.2971/2001 μπορώ να κατασκευάσω έργα προστασίας αν απειλείται ιδιωτικό κτήμα από την διάβρωση.

Τα ερωτήματα  είναι.

 

Α) Το οικόπεδο είναι ιδιωτικό κτήμα ώστε να υπαχθώ στο άρθρο 12 ?

     (Η πράξη αναλογισμού δεν έχει γίνει ακόμα.)

 

 

Β) Αν πάρω αδεία με το άρθρο 12 για έργα προστασίας τα όποια όταν τα κατασκευάσω θα βρίσκονται εντός κ.χ του Δήμου,  μπορεί ο Δήμος να με σταματήσει καθώς θα κάνω εργασίες εντός κ.χ. ?

 

Γ) Μήπως μπορώ σύμφωνα με το άρθρο 20 του ν.ο.κ  μέσα από δήμο και πολεοδομία να πάρω άδεια ώστε να να κατασκευάσω τοιχειο (σε απόσταση από την γραμμή αιγιαλού )αλλά μέσα  στο κ.χ. καθώς από ότι ξέρω εχει γίνει αυτοδίκαιη ανάκληση της γραμμής παραλίας και δεν υφίσταται πλέον ζώνη παραλίας , αλλά μονό κ.χ ?

 

 

ευχαριστώ

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πως θα πάρεις άδεια να κατασκευάσεις ιδιωτικό έργο σε κοινόχρηστο χώρο. Είναι προφανές ότι ολόκληρο το οικόπεδο ευρίσκεται εντός ζώνης παραλίας και θεωρείται από το ρυμοτομικό σχέδιο κοινόχρηστος χώρος. Έχεις συμβόλαια για το ακίνητο και πόσο παλιά είναι αυτά; 

Link to comment
Share on other sites

Εχω σύμβολαιο του 1932.Στο οικόπεδο υπαρχεί τοιχείο( εντόσ αιγιαλού) απο το 50 το οποίο έσπασε πριν 2 χρόνια.  Η  κτηματική εχεί κάνει πρωτοκολλο κατεδαφίσης εναντίον μου, και οχι εναντίον του δήμου.  στη  γραμμή  παραλίας συμφώνα με την κτηματική  εχει γίνει αυτοδικαίη ανάκληση αρα οπωσ καταλαβαίνω δεν υπάρχει ζώνη παραλίας για την κτηματικήμ μόνο γραμμή αιγιαλού .Υπαρχεί τροπος να   προστατευσω το  οικοπεδο και να μην εξαφανιστεί απο την θαλασσα?

Link to comment
Share on other sites

Με πάσα επιφύλαξη, επειδή δεν ξέρω αν ισχύουν: Είχα ακούσει ότι σε αντίστοιχη περίπτωση του δόθηκε άδεια από το Λιμεναρχείο(??), έχοντας καταθέσει μελέτη για κατασκευή λιμενικού έργου προστασίας & ανθεκτικότητας της κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

δες αυτο με τον μηχανικο σου

 

http://www.domiki.gr/info/030122-2.htm

 

[επισκευές για λογους ασφαλειας]

 

και τον ν  2971/01

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Στο οικόπεδο υπάρχει τοιχείο από το 1960  πριν την χαράξη του αιγιαλού (παράνομο το οποίο έσπασε) .

Το οικοπεδο ειναι στο σχεδιο πολης και οχι σε οικισμο πλεον.

Η κτηματική κυνηγαει (δικαστήρια) έμενα και όχι το δήμο, γιατι δεν εχει γινει ακομα πραξη αναλογισμου!!

Αρα το οικοπεδο ειναι κ.χ. για το σχεδιο πολης οχι ομως για την κτηματική!

Μηπως πρεπει να παρω αδεια απο κτηματικη με αρθρο 12 Ν.2971/2001 και μετα να παω στο δημο να παρω αδεια για κατασκευες μεσα σε κ,χ? (υπαρχει κατι τετοιο?)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.