Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευή προσθήκης στην ταράτσα υπάρχουσας κατοικίας


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΩ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ 30 ΤΜ. ΠΑΝΟ ΣΕ ΥΠΑΡΧΟΝ ΚΑΤΟΙΚΕΙΑ.. ΓΙ ΑΤΟΝ ΛΟΓΟ ΟΤΙ Η ΥΠΑΡΧΟΝ ΚΑΤΟΙΚΟΙΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΗ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΒΑΡΟΣ. ΥΠΑΡΧΗ ΚΑΠΙΟ ΥΛΙΚΟΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΗΣΩ ΓΙΑ ΒΑΣΗ? ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΒΑΡΥ? ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

ε και όταν τελειώσεις με τη μελετούλα σου, θα πας σε ένα μηχανικό να του πεις τι να κάνει?

 

εσείς θα αποφασίσετε για τη βέλτιστη λύση? χωρίς να έχετε καμία απολύτως ιδέα για την αντοχή της υπάρχουσας οικοδομής και τη νομιμότητα τις νέας?

ακόμα και αυθαίρετο να αποφασίσετε να κάνετε, το οποίο απεύχομαι, δεν νομίζεται πως πρέπει να επισκεφτείτε έναν μηχανικό να σας κατατοπίσει? αν μη τι άλλο για την ασφαλεία σας!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

δεν θα απαντήσω με στοιχεία...αλλά θα σας απαντήσω με μία ερώτηση...

 

οταν πονάτε κάπου, απλά πέρνετε τηλέφωνο εναν ιατρό και του λέτε κάτι...και ως όρο θέτετε το κόστος της θεραπείας και μετα το οτιδήποτε άλλο???

 

 

εδω κύριε μου είναι forum μηχανικών για την ορθή και σωστή αντιμετώπιση προβλημάτων κυρίως μηχανικών και κατ επέκταση ιδιωτών.

αυτό που ρωτάτε είναι η κλασική πονηράδα πολλών....πες εσύ και εγω θα το κάνω και αν με πιάσουν...τρέχα γύρευε....

 

 

η μόνη λύση είναι να πάτε σε μηχανικό. να πληρώσετε. να σας κανει μια μελέτη και μετά θα δείτε....

 

αλλίως...το τζάμπα πέθανε...ή....τεντόπανο και μια βάση για την ομπρέλα...

 

καλό σας απόγευμα

Link to comment
Share on other sites

οτι να νε λετε. εναι μια απλη ερωτηση. ειναι τοσοκακο να πιτε δυλαδη μισ σοστη χρηση?

 

 

η μηποσ περιμενεισ να παρεισ εσυ την δουλεια? ασε ρε φιλε. οταν ερθει ι ωρα να αναλαβη μηχανηκος θα παρω καπιον απο την περιοχη μου

Edited by terry
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται καθε φορε που κανει ερωτηση ενας ιδιωτης να του απανταμε πηγαινε ρωτα εναν μηχανικο ή πηγαινε βγαλε αδεια δομησης. 

Αυτο ειναι το αυτονοητο αλλα εφοσων εχουμε "θεματα ιδιωτων" πρεπει να απαντησουμε ανεξαρτητα εαν εχει βγαλει αδεια ή οχι.

Λοιπον, η ερωτηση ηταν: Υπαρχει καποιο υλικο οχι και τοσο βαρυ να κανει πανωσηκωμα? 

Αν επιθυμουμε απανταμε.

Εγω επιλεγω να μην απαντησω

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΩ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ 30 ΤΜ. ΠΑΝΟ ΣΕ ΥΠΑΡΧΟΝ ΚΑΤΟΙΚΕΙΑ.. ΓΙ ΑΤΟΝ ΛΟΓΟ ΟΤΙ Η ΥΠΑΡΧΟΝ ΚΑΤΟΙΚΟΙΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΗ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΒΑΡΟΣ. ΥΠΑΡΧΗ ΚΑΠΙΟ ΥΛΙΚΟΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΗΣΩ ΓΙΑ ΒΑΣΗ? ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΒΑΡΥ? ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ

Να κάνεις μια κανονική κατασκευή με φέρον οργανισμό από οπλισμένο σκυρόδεμα (δοκάρια-υποστυλώματα) και τοιχοποιία μπατική 22 εκατοστών από τα κλασσικά τούβλα.

Καλύτερα να την τοποθετήσεις στο μέσον της υποκείμενης πλάκας δίχως να πατά σε δοκάρια ή υποστυλώματα του υφιστάμενου και τρυπώντας τη πλάκα εάν χρειαστεί.

 

Αυτή είναι η γνώμη μου.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

...ΥΠΑΡΧΗ ΚΑΠΙΟ ΥΛΙΚΟΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΗΣΩ ΓΙΑ ΒΑΣΗ? ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΒΑΡΥ? ...

Υπάρχει . Μερικές φορές ναι μερικές όχι.

 

Το ερώτημα έχει ανάλογη απάντηση και κλειδώνει.

 

Ο αρμόδιος συντονιστής θα το δει.

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.