Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή επιβλέποντος μηχανολόγου χωρίς παραίτησή του


Eviana

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ όλους πολύ για το χρόνο που αφιερώσατε και τις συμβουλές σας.

 

Αποκομίζω λοιπόν ότι η διαδικασία που έχω ξεκινήσει, με τον ελεγκτή δόμησης, τεχνική έκθεση, ανάθεση και ανάληψη από νέο επιβλέποντα μηχανολόγο είναι σωστή. Και πως πρέπει να πληρώσω σύμφωνα με τις αμοιβές του ΤΕΕ μόνο για την επίβλεψη που έγινε σύμφωνα με τη φάση του έργου. 

 

Το μόνο που μου μένει είναι να πείσω την πολεοδομία ότι όντως πράττω ορθά και νόμιμα.

 

Υπάρχει συγκεκριμένος νόμος ή εγκύκλιος την οποία να μπορώ να επικαλεστώ? Δεν θα ήθελα να κάνω ούτε αναφορά ούτε αγωγή σε κανέναν. Ο στόχος μου είναι απλά να ξεμπερδέψω και να χτίσω το σπίτι μου.

 

Σας ευχαριστώ και πάλι.

 

ΥΓ. το πρόβλημα είναι με τον επιβλέποντα στα μηχανολογικά, και όχι με τον γενικό επιβλέποντα του έργου ο οποίος είναι Πολιτικός μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

Η θέση σου είναι : Δεν παραιτείται ο μηχανικός .Εγώ τον διώχνω. Αρα δεν νοείται δήλωση παραίτησης.

ΕΡΩΤΗΣΗ προς τον υπάλληλο  : Yπάρχει συγκεκριμένος νόμος ή εγκύκλιος την οποία επικαλείται η πολεοδομία για την περίπτωση που ο ιδιοκτήτης ""απολύει"" τον μηχανικό  ?.  ( Οχι.. )

 

Διάβασε το link που σου έδωσα παραπάνω . Εχει οδηγίες. Θα χρησιμοποιήσεις εξώδικο άρα θα χρειαστείς και την συνδρομή δικηγόρου.

Θα κουραστείς πάντως για να τους πείσεις.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Η θέση σου είναι : Δεν παραιτείται ο μηχανικός .Εγώ τον διώχνω. Αρα δεν νοείται δήλωση παραίτησης.

ΕΡΩΤΗΣΗ προς τον υπάλληλο  : Yπάρχει συγκεκριμένος νόμος ή εγκύκλιος την οποία επικαλείται η πολεοδομία για την περίπτωση που ο ιδιοκτήτης ""απολύει"" τον μηχανικό  ?.  ( Οχι.. )

 

Διάβασε το link που σου έδωσα παραπάνω . Εχει οδηγίες. Θα χρησιμοποιήσεις εξώδικο άρα θα χρειαστείς και την συνδρομή δικηγόρου.

Θα κουραστείς πάντως για να τους πείσεις.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Από το site του ΤΕΕ.

Ποια διαδικασία ακολουθείται για την αντικατάσταση του Επιβλέποντος Μηχανικού και πώς υπολογίζεται η αμοιβή του;

Για την αντικατάσταση του Επιβλέποντος το έργο μηχανικού θα πρέπει να γίνει αναθεώρηση της οικοδομικής άδειας. Ο νέος Επιβλέπων, σύμφωνα με τον Επαγγελματικό Κώδικα των Ελλήνων Διπλωματούχων Μηχανικών, θα πρέπει να αναλάβει την εντολή ανάθεσης μόνο μετά από τη νόμιμη παραίτηση του υπάρχοντος.

Ο υπάρχων Επιβλέπων θα πρέπει να αμειφθεί για τις εργασίες που επέβλεψε, με βάση την πραγματοποιηθείσα δαπάνη, μέχρι τη στιγμή της αποχώρησής του.

H αμοιβή επίβλεψης του νέου Επιβλέποντος θα καθορισθεί από τις εργασίες που θα επιβλέψει, από το χρόνο ανάληψης των καθηκόντων του μέχρι το πέρας της οικοδομής, με βάση την πραγματοποιηθείσα δαπάνη.

 

 

Αυτό που λες avgoust είναι σωστό αλλά προϋποθέτει τη νόμιμη παραίτηση του υπάρχοντος μηχανικού.

Εδώ έχουμε κάτι άλλο.

Το συμφωνητικό που λες, είναι κάτι άλλο και καθορίζει τόσο την αμοιβή όσο και κάποιους άλλους όρους που πιθανόν να βάλει η μία ή η άλλη πλευρά.

Έλλειψη συμφωνητικού σημαίνει νόμιμη αμοιβή. Σε αυτό συμφωνούμε όλοι.

Αλλά, τόσο καιρό που δεν κάναμε συμφωνητικά τι γινόταν;

Καλυπτόμαστε (μηχανικός και ιδιοκτήτης) από τις δηλώσεις ανάθεσης και ανάληψης.

Αυτές οι δηλώσεις δεν διέπονται από κάποιον κανόνα; Ειδικό ή γενικό. Π.χ. τον αστικό κώδικα (λέω εγώ τώρα).

π.χ. συμφωνούμε σήμερα να κάνουμε μια δουλειά και υπογράφουμε, αύριο χωρίς προφανή λόγο μου λες ότι τελικά δε σε θέλω και τελειώνει εκεί;

Αν είναι έτσι τότε ok, αλλά όλα τα μέχρι τώρα "ντοκουμέντα" μιλούν είτε για παραίτηση, είτε για αποχή.

Το θέμα της "απόλυσης" δεν αναφέρεται.

Αν έχει κάποιος συνάδελφος πραγματική εμπειρία ας μας την πει.

 

Είναι ένα θέμα που μπορεί να μας απασχολήσει όλους μας στο μέλλον.

 

 

edit

Το Link που δίνεις (εδώ), "απαιτεί" κάποιο λόγο.

πλημμελή επίβλεψη, αδυναμία επίβλεψης κτλ κτλ.

Εδώ (και πολύ σωστά λες δεν κρίνουμε την συγκεκριμένη περίπτωση, μιλάμε γενικά),

έχουμε τον ιδιοκτήτη που έχει συμφωνήσει στα λόγια για 1000€ έναντι νόμιμης 2000€.

Το οποίο όμως δε διασφάλισε.

Εγώ πιστεύω ότι έγινε έτσι.

Αυτός ο λόγος που δεν μπορεί να τον αποδείξει είναι λόγος καταγγελίας;

Μάλλον όχι.

Ο άλλος έχει στα χαρτιά του τον ορισμό της νόμιμης αμοιβής κτλ κτλ.

 

Άλλα και έτσι να γίνει, ας σταθμίσει η Eviana:

το κόστος του δικηγόρου

το κόστος του εξώδικου

το κόστος της καθυστέρησης (άρα ενοίκια κτλ).

 

Το αν είναι σωστό ή όχι να πάρει κάποιος λεφτά που δε δούλεψε κτλ, είναι μία καλή κουβέντα.

Και εγώ λέω όχι. Είναι τραγικό.

Αλλά δεν έχουμε και την άλλη άποψη.

Οπότε ας περιοριστούμε στις γενικές αναφορές για το θέμα και όχι για το συγκεκριμένο πρόβλημα.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει συγκεκριμένος νόμος ή εγκύκλιος την οποία να μπορώ να επικαλεστώ? Δεν θα ήθελα να κάνω ούτε αναφορά ούτε αγωγή σε κανέναν. Ο στόχος μου είναι απλά να ξεμπερδέψω και να χτίσω το σπίτι μου.

 

 

Θα πας και θα ζητήσεις αναθεώρηση αδειας λόγω αλλαγής επιβλέποντος στα Η/Μ.

 

Η αίτηση για αναθεώρηση της άδειας θα συνοδεύεται από:

 

α) λεπτομερή τεχνική έκθεση του νέου επιβλέποντος, στην οποία περιγράφεται το στάδιο των εργασιών,

β) φωτογραφίες του κτιρίου στις οποίες φαίνεται και ο διαμορφωμένος ή μη ακόμη περιβάλλων χώρος.

γ) Δήλωση Αναθεσης (δική σου) για τον νεο επιβλεποντα

δ) Δήλωση Ανάληψης του νεου επιβλεποντα

ε) Αποδείξεις πληρωμής του παλιου επιβλεποντα για τα εργα που εχουν γινει μεχρι τωρα (αμοιβες ΤΕΕ κλπ)

 

Γνωμη μου ειναι, οπως ειπε και ο συναδελφος avgoust παραπανω, να εξηγήσεις οτι δεν προκειται για παραιτηση, προκειται για απολυση λόγω επιθυμιας του ιδιοκτήτη να αλλαξει τον μηχανικό που επιβλεπει τα Η/Μ.

Αν σου πει οτιδήποτε "δεν γινεται κλπ" ζητας ακροαση απο τον Προισταμενο της Πολεοδομιας. Αν κι αυτος πει δεν γινεται τοτε θα φερεις δικηγορο.

 

Η Πολεοδομια ειναι μια υπηρεσια του δημοσίου. Θυμιζω πως μαζι με τις εφοριες και τα τελωνεια ειναι οι πιο διεφθαρμενες υπηρεσιες...

 

Κατα τ'αλλα εχεις καθε νομιμο δικαιωμα να αλλαξεις οποιονδηποτε εχεις προσλαβει!!!

 

Ολα αυτα φυσικα εξαρτωνται απο το ποσο που αξιωνει ο Μηχανολογος σου....

ειναι ολα θεμα διαπραγματευσης.

 

Αν το ποσο ειναι κατω απο 1000 ευρω, δωστου τα χερι με χερι με την δηλωση παραιτησης να ξεμπερδευεις!!!

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.