Μετάβαση στο περιεχόμενο

Aλλαγή επιβλέποντος λόγω προσωπικών διαφορών με τον ανάδοχο?


Paul_Mix

Recommended Posts

Εγινε η δημοπρασια και εγκριθηκε το αποτελεσμα.

Ακόμα ομως δεν έχει οριστεί ο επιβλέποντας μηχανικός. Συνήθως ορίζεται ο μηχανικός που έκανε την μελέτη.

Ομως ο ανάδοχος είχε προσωπικές διαφορές πριν από χρονια με τον συγκεκριμένο μηχανικο για θέματα εκτός Υπηρεσίας. Ειχαν παει στα δικαστηρια.

Ειναι σιγουρο οτι θα δημιουργηθει προβλημα κατα την εκτελεση του εργου και κατα την συνταξη του λογαριασμου και των υπολοιπων εγγραφων.

 

Ο αναδοχος ζητησε προφορικα απο την υπηρεσια να οριστει καποιος αλλος ως επιβλεποντας, μπορει η υπηρεσια να αγνοησει αυτο το αιτημα?

Μπορει να ζητησει επισημα με αιτηση την αλλαγη επιβλεποντα για αυτον τον λογο?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να πηγαίνατε και κάποια δικαστικά έγραφα που να επαληθεύουν αυτά που λέτε και όλα αυτά με όμορφο τρόπο γιατί κάνεις ούτε υπηρεσίες ούτε και εσείς θέλετε να μπλέξετε σε μια τέτοια διαμάχη λογικά το αίτημα σας θα γίνει δεκτό γιατί θεωρητικά το έργο κάπου θα κολλήσει και κάνεις δεν θέλει κάτι τέτοιο φαντάζομαι

Δεν είναι απαραίτητο ο μελετητής να είναι και ο επιβλέπων του έργου

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ο επιβλεπων είναι ο μοναδικός που δεν τα παίρνει και είναι τυπικός στη δουλειά του;

 

Ειχε παει κατηγορουμενος για τον ακριβως αντιθετο λογο.

 

Ο σοφός λαός λεει για καποιον που βγαζει ευκολα συμπερασματα "κρινει εξ ιδιων τα αλλοτρια"

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Στη δικη μου υπηρεσια αντιθετα ο μελετητης συνηθως ΔΕΝ μπαινει και επιβλεπων

Κατα τα αλλα τον επιβλεποντα τον οριζει ο προσταμενος της δ/νουσας υπηρεσιας και εφ οσον ειναι ενεργος υπαλληλος (δεν εχει πειθαρχικα κ.λ.π) δεν μπορει να τον αγνοησει, οτι αιτημα και να γινει.Σε μια παρομοια περιπτωση μπηκε επιβλεπων μετα ο αναδοχος εκανε αιτημα εξαιρεσης (λογω προσωπικης κοντρας ) και ο προισταμενος τον αλλαξε.Ο επιβλεπων εκανε μηνυση και αγωγη και ετρεχαν ολοι .Στο τελος ο μηνυτης δικαιωθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Ειχε παει κατηγορουμενος για τον ακριβως αντιθετο λογο.

 

Ο σοφός λαός λεει για καποιον που βγαζει ευκολα συμπερασματα "κρινει εξ ιδιων τα αλλοτρια"

Πήγε κατηγορούμενος από τον Ανάδοχο ;

Δεν τα βρήκαν στη μίζα ;

Ήθελε πολλά ο επιβλέπων;

Αν είναι σωστός και τυπικός ο Ανάδοχος , δεν έχει να φοβηθεί τίποτα .

 

Υπονοείς ότι τα παίρνω;

Δεν είμαι ούτε δημόσιος υπάλληλος , ούτε Εργολήπτης δημοσίων έργων.

 

Αλλά δεν είμαι αφελής να πιστέψω ότι εκτελούνται σωστά τα δημόσια έργα στην Ελλάδα.

Στιs καλύτερες περιπτώσεις ειναι απλά υπερκοστολογημένα.

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

Μόνο που έξω το χορό πολλά τραγούδια λένε. Όταν μπουν στον χορό θα πρέπει να χορέψουν. Και εκεί τα στραβοπατήματα τα βλέπουν όλοι... 

Link to comment
Share on other sites

   Το εμπεδώσαμε , οπότε αν δε σου αρέσουν τα στραβοπατήματα δεν μπαίνεις στο χορό. Είναι θέμα επιλογών.

Ο καθένας χαράζει το δρόμο του.

 

Από την άλλη , όπως είπα , αν είναι σωστός ο Ανάδοχος και ο Επιβλέπων του δημιουργεί προβλήματα λόγω προσωπικών διαφορών , μπορεί κάλλιστα να τον τρέχει στα δικαστήρια.

 

Αλλά δε νομίζω να είναι τόσο περίεργος , παράξενος  κτλ.. Σίγουρα αν μπορούσε να απαντήσει εδώ θα έλεγε τα πράγματα από την άλλη πλευρά.

 

'' Αφού τόσα συμφωνήσαμε , γιατί μου έδωσε μικρότερη μίζα '' κτλ...

'' Μα να μη δώσει καθόλου μίζα , ε κι εγώ θα τον σκίσω στην επίβλεψη  ,αφού όλοι δίνουν κάτι '' :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  To βασικότερο από όλα , αφού δεν έχει οριστεί ακόμη επιβλέπων  , πως θα γίνει αίτηση αλλαγής του ;

 

Aν γίνει τώρα αίτηση είναι ουσιαστικά σαν να προτείνεις κάποιος της επιλογής σου.

Link to comment
Share on other sites

Πήγε κατηγορούμενος από τον Ανάδοχο ;

Δεν τα βρήκαν στη μίζα ;

Ήθελε πολλά ο επιβλέπων;

Αν είναι σωστός και τυπικός ο Ανάδοχος , δεν έχει να φοβηθεί τίποτα .

 

Υπονοείς ότι τα παίρνω;

Δεν είμαι ούτε δημόσιος υπάλληλος , ούτε Εργολήπτης δημοσίων έργων.

 

Αλλά δεν είμαι αφελής να πιστέψω ότι εκτελούνται σωστά τα δημόσια έργα στην Ελλάδα.

Στιs καλύτερες περιπτώσεις ειναι απλά υπερκοστολογημένα.

 

 

 

δεν υπονοω τιποτα, απλα λεω οτι εσυ διαβαζεις ο,τι θελεις. ΕΙπα οτι ειχαν παει στα δικαστηρια για υποθεση εκτος υπηρεσιας  και μαλιστα τοτε ο επιβλεποντας δεν ηταν στο Δημοσιο. Εαν εσυ θελεις να διαβαζεις οτι θες, αυτο αφορα την δικη σου αντιληψη στο τι διαβαζεις.

Και δεν ειπα ο,τι εκτελουνται σωστα τα δημοσια εργα στην Ελλαδα, απλα εαν εσυ πιστευεις οτι εισαι ο μοναδικος τιμιος και καθαρος σε ολη την χωρα και οτι ολοι οι αλλοι τα παιρνουν τοτε μαλλον ναι εισαι αφελης.

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.