Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια σε καθαριστήριο με ισχύς μικρότερη απο 10kw


Recommended Posts

μου ζήτησαν να βγάλω άδεια σε στεγνοκαθαριστήριο με κινητήρια ισχύ ς μικρότερη απο 10kw και με θερμική μόνο απο έναν μικρό ηλεκτρικό ατμολεβητα..κάπου διάβασα οτι βγήκε νόμος οτι πλέον δεν πάνε καθόλου στο βιομηχανίας oυτε για απαλλακτικό άδειας  εργαστήρια με κινητήρια ιsχύς κάτω απο 10 kw...ο νόμος αυτός έχει ψηφιστεί???μπορεί κάποιος να το ανεβάσει???

Link to comment
Share on other sites

και το στεγνοκαθαριστήριο θεωρείται μεταποίηση γιατί στη παράγραφο που αναφέρεις μιλάει για μεταποιητικές δραστηριότητες

Link to comment
Share on other sites

ναι εχεις δικιο . αυτο δε το σκεφτηκα.

Aκριβως απο πανω ομως στο ιβ λεει οτι οι παροχης υπηρεσιων εξαιρουνται και αυτες μεχρι 10 kw. ηταν μεχρι 5. Βεβαια δε ξερω αν θεωρείται παροχής υπηρεσιών

 

Καπου εχω μια λιστα με αυτες που θεωρούνται παροχης υπηρεσιων. Δεν ειμαι ομως στο γραφείο. Απο Δευτερα μπορω να το κοιταξω αρκει να μου το θυμησετε καθως ξεχναω πολυ. Η ηλικια φταίει μαλλον...

Link to comment
Share on other sites

Aκριβως απο πανω στο ιβ λεει οτι οι παροχης υπηρεσιων εξαιρουνται και αυτες που είναι μεγαλύτερες απο 10 kw!!! Τυπογραφικό λάθος? Κάτι δεν καταλαβαίνω σωστά?

Link to comment
Share on other sites

η παραγραφος αυτη παει και κολλαει στο αρθρο 18 παρ 3 το οποιο λεει ποιες μοναδες εξαιρουνται απο το νομο. και εξαιρουνται

 

Οι μηχανολογικές εγκαταστάσεις παροχής υπηρεσιών πλην αυτών που περιγράφονται στην κοινή υπουργική απόφαση της παραγράφου 2 και έχουν εγκατεστημένη κινητήρια ισχύ μεγαλύτερη των 10 kw». (αντιγραφή απο το pdf )

 

το πλην παει και σε αυτες που εχουν ισχυ μεγαλυτερη των 10

 

Επομενως εξαιρουνται κατω των 10kw.

 

Τωρα ποιές είναι αυτες πρεπει να δουμε την κοινη υπουγική αποφαση που ανεφερει. Δεν την εχω στο κινητο μου ουτε και θυμαμαι ποια είναι. Απο δευτερα αν δε με προλαβει καποιος αλλος... Αρκει να μου το θυμησετε οπως ειπαμε....

Edited by ggeorge
Link to comment
Share on other sites

Στην Υ.Α. Οικ. 2219/146/Φ.15/2012 - Μηχανολογικές εγκαταστάσεις παροχής υπηρεσιών που υπάγονται στις διατάξεις των άρθρων 17-40 του ν. 3982/11 «Απλοποίηση της αδειοδότησης τεχνικών επαγγελματικών και μεταποιητικών δραστηριοτήτων και επιχειρηματικών πάρκων και άλλες διατάξεις» περιλαμβάνει και τα στεγνοκαθαριστήρια απλα

"εφόσον διαθέτουν μηχανολογικό εξοπλισμό του οποίου η κινητήρια ισχύς υπερβαίνει τα 5 kw ή/και η θερμική τα 10 kw."

 

Πλέον με το νέο νόμο η κινητήρια ισχύς πρέπει να υπερβαίνει τα 10 kw για να απαιτεί άδεια. (για τη θερμική υπάρχει αναμονή της τελικής απόφασης)

 

Πάντως σχεδόν το 70% των εργαστηρίων με το νέο νόμο (όπως εχει πει και σε άλλο μήνυμα) σου δεν απαιτεί πλεόν άδεια!

Link to comment
Share on other sites

ακριβως.

Το οτι δεν απαιτειται αδεια βεβαια δε σημαινει οτι δεν πρεπει να πανε για βεβαιωση καταλληλοτητας.

Ουτε αυτο εχει ξεκαθαρίσει ακομα, ποια θα είναι η διαδικασία για τα υγειονομικου ενδιαφεροντος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.