Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αφαιρεση σεναζ


karasls

Recommended Posts

Καλησπερα σας.

Σε σπιτι ιδιοκτησιας μου, που ειναι στα τουβλα δυο χρονια τωρα, αποφασισα να βαλω ενδοδαπεδια. Το προβλημα ειναι οτι οι εσωτερικες πορτες χτιστηκαν στα 2,20μ και οι μπαλκονοπορτες στα 2,35. Μου ειπαν οτι η ενδοδαπεδια θα φτασει τους 18 ποντους και οι πορτες και οι μπαλκονοπορτες θα βγουν κοντες. Ποσο ευκολο οι δυσκολο ειναι να κοπουν τα σεναζ και μια-δυο σειρες τουβλα και να καλουπωθει το σεναζ ψηλοτερα. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα κόψετε είναι το πρέκι και όχι το σενάζ.

 

Η αποκατάσταση δεν είναι κάτι ιδιαίτερα δύσκολο.

Αρκεί να μην είναι αρκουδιάρης αυτός που θα το κάνει.

 

Εγώ θα ανησυχούσα περισσότερο για τα μονωτικά υλικά που είναι εκτεθειμένα 2 χρόνια τώρα. (άσχετο με το θέμα μας βέβαια).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα κόψετε είναι το πρέκι και όχι το σενάζ.

 

Η αποκατάσταση δεν είναι κάτι ιδιαίτερα δύσκολο.

Αρκεί να μην είναι αρκουδιάρης αυτός που θα το κάνει.

 

Εγώ θα ανησυχούσα περισσότερο για τα μονωτικά υλικά που είναι εκτεθειμένα 2 χρόνια τώρα. (άσχετο με το θέμα μας βέβαια).

 

Αφού θα βάλει ενδοδαπέδια, ας κάνει και μια εξωτερική θερμομόνωση και τελειώνει η ιστορία. Θα την αποσβέσει σε 7-10 χρόνια.

Edited by FouksMechMech
Link to comment
Share on other sites

Το χω σκεφτει για κελυφος. Το προβλημα ειναι οτι προκειται για τον πρωτο οροφο της οικοδομης, της οποιας το ισογειο κατοικειται ηδη και σε καποιες οψεις του σπιτιου εχουν προχωρησει εξωτερικα μονο τα σοβατισματα μεχρι τις ποδιες των παραθυρων του πρωτου οροφου. Σε αυτες τις επιφανειες λοιπον δεν θα ξεχωριζει το παχος απο το κελυφος σε σχεση με τα ηδη υφισταμενα σοβατισματα;

Για τα σπασιματα στα πρεκια να απευθυνθω στους χτιστες;

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα, με τους υφιστάμενους σοβάδες, αν υπάρχει, θα είναι περισσότερο αισθητικό. Για όλα τα άλλα υπάρχουν λύσεις. Πάντως το 18εκ πάχος είναι πάρα πολύ. Τα περισσότερα συστήματα δίνουν 11 με 12εκ μαζί με το πλακάκι. Εκτός αν υπολογίζεις άλλου είδους δάπεδο ή η πλάκα σκυροδέματος  πάει βάρκα γυαλό. Και ναι, ο χτίστης μπορεί να την κάνει την δουλειά της ανακατασκευής των πρεκιών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.