Μετάβαση στο περιεχόμενο

καταργηση εισφορων ΤΣΜΕΔΕ 2% επί των έργων?


Eleni Petronikolou

Recommended Posts

συναδελφοι, καλημερα.

 

ειχα προσφατα μια ατυπη πληροφορια οτι ψηφιστηκε νομος που καταργει τις εισφορες εργοληπτων 2% υπερ ΤΣΜΕΔΕ. αληθευει αραγε? περιμενουμε το ΦΕΚ ή προκειται για ευσεβη ποθο?

 

ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

δες εδώ

 

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=778&sni[1155]=2504&language=el-GR

 

και στο φεκ που παραπέμπει 

η συγκεκριμενη εγκυκλιος αναφερεται στην εισφορα υπερ ΤΕΕ. εγω ρωτω για αυτην υπερ ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι, καλημερα.

 

ειχα προσφατα μια ατυπη πληροφορια οτι ψηφιστηκε νομος που καταργει τις εισφορες εργοληπτων 2% υπερ ΤΣΜΕΔΕ. αληθευει αραγε? περιμενουμε το ΦΕΚ ή προκειται για ευσεβη ποθο?

 

ευχαριστω εκ των προτερων.

Είναι στα υπόψιν να καταργηθεί και η εισφορά υπέρ ΤΣΜΕΔΕ, όπως και άλλες 160 παρακαλώ άκυρες εισφορές γενικότερα σε διάφορους κλάδους και υπέρ διαφόρων,κι αυτό είναι κάτι που διάβασα και εγώ πριν από ένα με ενάμιση μήνα περίπου αλλά το θέμα είναι ότι τίποτα δεν είναι επίσημο ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Είναι στα υπόψιν να καταργηθεί και η εισφορά υπέρ ΤΣΜΕΔΕ, όπως και άλλες 160 παρακαλώ άκυρες εισφορές γενικότερα σε διάφορους κλάδους και υπέρ διαφόρων,κι αυτό είναι κάτι που διάβασα και εγώ πριν από ένα με ενάμιση μήνα περίπου αλλά το θέμα είναι ότι τίποτα δεν είναι επίσημο ακόμη.

οκ. ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ καταβάλω κανονικά υπέρ ΤΣΜΕΔΕ για κάθε μελέτη και ΠΕΑ που κάνω επί της νόμιμης αμοιβής ΤΕΕ.

Από ότι ακούω όμως, αρκετοί συνάδελφοι καταβάλουν υπερ ΤΣΜΕΔΕ (στη περίπτωση των ΠΕΑ), επί της συμφωνηθείσας αμοιβής, πράγμα που δεν το έχω δει πουθενά γραμμένο.

Καλό είναι το ΤΣΜΕΔΕ να το ξεκαθαρίσει αυτό πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.