Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κάρτα γραφικών για SolidWorks


stellw

Recommended Posts

Γειά σας συνάδελφοι. Όπως καταλάβατε ψάχνω κάρτα γραφικών που να μου τρέχει αξιοπρεπώς το SolodWorks 2013. Αυτήν την στιγμή έχω την Ati Radeon 1950 GT. Σχετικά απλά parts τα τρέχει μια χαρά. Όταν όμως γίνουν πιο σύνθετα τα πράγματα μου γονατίζει και γίνεται εξαιρετικά κουραστική η δουλειά μου. Όσοι το χρησιμοποιείτε τι έχετε να μου προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε τα requirements του λογισμικού αν αναφέρει κάτι για κάρτα γραφικών (συχνότητα, μνήμη κάρτας κτλ) και αν όχι βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις κάποιο μοντέλο συγκεκριμένο ότι θα κάνει για την δουλειά που την θέλω? Χρησιμοποιείς εσύ κάποια?

Δυστυχώς δεν χρησιμοποιώ κάποια, στο άμεσο μέλλον θα ήθελα να αγοράσω όμως.

 

Ξεκίνα από το επίσημο της nvidia: http://www.nvidia.com/object/quadro.html

 

Επίσης βλέπω στο παρακάτω κάποιες προτεινόμενες για το Solidworks

 

http://www.nvidia.com/object/solidworks-software-rendering.html

 

Έχει κάποια φτηνά μοντέλα, μετά οι τιμές ξεφεύγουν δυστυχώς.

 

ΟΙ αντίστοιχες της ATI αν θυμάμαι καλά είναι οι Fire GL.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το θέμα παρουσιάστηκε στο Πανεπιστήμιο και έγινε και μια σχετική ανάλυση απο το τμήμα των Υπολογιστών εγκαταστήσαμε την FirePro V5900.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα, θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση σχετικα με την αγορα λαπτοπ σε οτι αφορα την καρτα γραφικων. 

Συγκεκριμενα θελω να τονισω πως το χρειαζομαι για την σχεδιαση με SolidWorks και αν γνωριζετε ποια μπορει να μου δωσει ενα ικανοποιητικο αποτελεσμα θα με βοηθουσατε παρα πολυ.

ευχαριστω εκ των προτερων.

 

 

Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Gousgounis

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.