Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α02] Απαγόρευση υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (ποια ακίνητα εξαιρούνται)


Recommended Posts

Προκειπτει και απο μενα μια απορια κατα την αναγνωση του νομου και θαθελα τη βοηθεια σας.

Αφορα την παρ.2α του άρθρου 2 περι αυθαιρεσιων σε κοινοχρηστο και συγκεκριμενα την εξαιρεση.

Διαβαζοντας το φεκ καταλαβαινω με απλα λογια οτι αν εχει προβλεφθει η αυλη σου να γινει δρόμος (πχ)

και δεν εχει γινει ακομα,μπορεις να τακτοποιησεις τα αυθαιρετα στην αυλη σου αλλα οταν και αν θα ερθει η ωρα

γινει ο δρομος θα σου τα κατεδαφισουν και δεν θα αποζημιωθεις.Το αντιλαμβανομαι σωστα?

Ισχυει τελικα αυτο σε συναρτηση με την εγκυκλιο 3? Εχει κανεις αλλη αποψη?......περαν της ηλιθιας διατυπωσης του νομοθετη?

Edited by tzeno
Link to comment
Share on other sites

οταν ενα οικοπεδο εκτοσ σχεδιου βρισκεται σε αποσταση μικροτερη των 500μ απο την θαλασσα μπορω να το τακτοποιησω;;;;;;;;;;;;........................και εαν ναι χρειαζεται να περασω και απο ΕΠΑΕ;;;;;;;;;; 

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει τελικα αυτο σε συναρτηση με την εγκυκλιο 3? Εχει κανεις αλλη αποψη?......περαν της ηλιθιας διατυπωσης του νομοθετη?

 

Αυτό καταλαβαίνω κι εγώ. Η αυθαίρετη κατασκευή βέβαια σύμφωνα με την εγκύκλιο ρυθμίζεται αρκεί να προϋπάρχει της έγκρισης της απαλλοτρίωσης, με άλλα λόγια όπως το αντιλαμβάνομαι να προϋπάρχει της κύρωσης της πράξης αναλογισμού ή της πράξης εφαρμογής.

 

Αυτό το τελευταίο έρχεται κατά τη γνώμη μου σε αντίθεση με το νόμο ο οποίος λέει ότι "εξαιρούνται οι περιπτώσεις όπου δεν έχει συντελεστεί η αναγκαστική απαλλοτρίωση επί ακινήτων όπου υφίστανται εμπράγματα διακαιώματα πολιτών". Η αντίθεση αυτή ισχύει για παράδειγμα στην περίπτωση της δόμησης σύμφωνα με το Ν.5269/31 περί αδειών οικοδομής επί ρυμοτομούμενων ακινήτων (δόμηση σε ρυμοτομούμενο οικόπεδο μετά την κύρωση της πράξης αναλογισμού).

Edited by cv94013
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

σε γήπεδο στο οποίο διέρχεται αγωγός φυσικού αερίου, έχει κατασκευαστεί πάνω από αυτόν

αυθαίρετη κατοικία.

-Το γεγονός ότι απαγορεύται η κατασκευή σε απόσταση εκατέρωθεν 20μ από τον αγωγό

δημιουργεί πρόβλημα στην ένταξη στο Ν.4178/13;;

-Το τμήμα που διέρχεται ο αγωγός ανήκει στο δημόσιο;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι και στη περίπτωση διέλευσης αγωγού φυσικού αερίου, υπάρχει δουλεία διέλευσης μέσα στο γήπεδο, αντίστοιχη με τη δουλεία διέλευσης γραμμών μεταφοράς με υψηλή τάση της ΔΕΗ.

Απορίας άξιο είναι γιατί δεν έβαλαν και τη περίπτωση αυτή στις απαγορεύσεις υπαγωγής κατ' αντιστοιχία της παρ. ιζ του άρθρου 2 ν. 4178.

 

Η γνώμη μου είναι ότι με βάση τις διατάξεις του νόμου δεν προκύπτει απαγόρευση στη περίπτωση αυτή, αν και η κοινή λογική λέει το αντίθετο, αφού για τις γραμμές μεταφοράς της ΔΕΗ, παρότι εναέριες, έχουν θέσει απαγόρευσης υπαγωγής. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πιστεύω και εγώ. Από την στιγμή που δεν απαγορεύται τότε επιτρέπεται.

Θα κάνω ένα ερώτημα στο ΤΕΕ και εάν έχω απάντηση θα ενημερώσω

Ευχαριστώ

 

Υ.Σ. Άσχετο, στην παρακάτω διεύθυνση δίνονται κάποιες σχετικές πληροφορίες σχετικά με τους αγωγούς φυσικού αερίου

http://kireas.org/agwgos.htm

Edited by ay8airetos
Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές υποπτευόμαστε ότι από το ακίνητο διέρχονται γραμμές υψηλής(150KV)  και υπέρ υψηλής τάσης (400KV), όταν έχουμε μεταλλικούς πυλώνες, και καλώδια διπλά σε οριζόντια διάταξη. Σε κάθε περίπτωση αμφιβολίας, ενώ υπάρχουν σοβαρές υπόνοιες ότι υπάρχουν τέτοιες γραμμές, αίτηση στη ΔΕΗ για απάντηση. 

Σχηματικά κάποιοι από τους μεταλλικούς πυλώνες φαίνονται στο επισυναπτόμενο σχήμα

post-3447-0-28942800-1383568971_thumb.jpg

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές υποπτευόμαστε ότι από το ακίνητο διέρχονται γραμμές υψηλής(150KV)  και υπέρ υψηλής τάσης (400KV), όταν έχουμε μεταλλικούς πυλώνες, και καλώδια διπλά σε οριζόντια διάταξη. Σε κάθε περίπτωση αμφιβολίας, ενώ υπάρχουν σοβαρές υπόνοιες ότι υπάρχουν τέτοιες γραμμές, αίτηση στη ΔΕΗ για απάντηση. 

Σχηματικά κάποιοι από τους μεταλλικούς πυλώνες φαίνονται στο επισυναπτόμενο σχήμα

Παυλο  ευχαριστω ,ειναι οπως το υποπτευομουν.

κατατοπιστικοτατο το σχημα!!

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

καλημερα.......θα ηθελα να κανω μια ερωτηση........δεν βρηκα καποια αλλη κατηγορια σχετικη με την ερωτηση μου.......οταν εχω εκτοσ σχεδιου κτισμα και κανω ενταξη στο νομο χρειαζεται να πάρω καποιεσ εγκρίσεισ.....π.χ. απο αρχαιολογια, δασαρχειο, επαε να περασει εαν ειναι 500μ απο τη θαλασσα.......;;;;;;;

βεβαιωση απο αρχαιολογια ειναι ευκολη διαδικασια.Μια αιτηση για αδεια καταλληλοτητας και 2 επισυναπτομενα τοπογραφικα σε Εγσα και σχετικα συντομα εχεις την απαντηση της υπηρεσιας.

Στο δασαρχειο η πραξη χαρακτηρισμου θελει αιτηση, 6-7 τοπογραφικα σε Εγσα, αντιγραφο  συμβολαιου και μπορει να κανει κανα εξαμηνο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.