Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

Σε κτίσμα πρό του 1955 με σημειακές πολεοδομικές παραβάσεις (πχ. αλλαγή κεραμιδιών στις ίδιες διαστάσεις αλλά χωρίς άδεια) απαιτείται η σύνταξη νέου τοπογραφικού διαγράμματος? Το σύστημα ζητάει "τοπογραφικό διάγραμμα οικοδομικής άδειας". Λόγω όμως του ότι το κτίσμα όπως προείπα είναι προ του 1955, σύμφωνα με τις οδηγίες του ΤΕΕ, στην αντίστοιχη επιλογή "Οικοδομική Άδεια" έβαλα "ΝΑΙ", καθώς το "ΟΧΙ" αναφέρεται στην περίπτωση μη ύπαρξης οικοδομικής άδειας για κτίσματα μετά το 1955.

Γνώμη μου είναι να επισυνάψω και εκεί (όπως και στο ζητούμενο "Στέλεχος Οικοδομικής Άδειας") την τεχνική μου έκθεση όπου αναφέρεται το προ του 1955. Εσείς τί λέτε?

Edited by msxoin
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς αναφέρεστε στην παρ. 6.β.i. του άρθρου 11. Όμως:

"Τοπογραφικό διάγραμμα οικοδομικής άδειας άρθρο 11 παρ. 6.α.i." ζητάει, όχι "Τοπογραφικό διάγραμμα εξαρτημένο ΕΓΣΑ άρθρο 11 παρ. 6 β. i.". Επομένως, κατά την κρίση μου no οικοδομική άδεια, no party.

Link to comment
Share on other sites

msxoin

Η προσωπική μου ερμηνεία για τη συσχέτιση προ 55 κτιρίου και επιλογής ύπαρξης Ο.Α για τον υπολογισμό προστίμου είναι ότι μας έδωσε δωράκι ο νόμος προκειμένου να μειώνεται το πρόστιμο για την υπαγωγή μεταγενέστερων του 1955 αυθαιρεσιών, αλλά ουσιαστικά δεν υπάρχει οικοδομική άδεια ως διοικητική πράξη.

Συνεπώς, η προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι εμπίπτει στην παράγραφο 11-5.β (δικαιολογητικά περιπτώσεων που δεν έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια) και απαιτείται να συνταχθεί τοπογραφικό διάγραμμα κατά τα σχετικά της παρ. 1γ του άρθρου 3 (εξαρτημένο τοπογραφικό)

Link to comment
Share on other sites

msxoin

Η προσωπική μου ερμηνεία για τη συσχέτιση προ 55 κτιρίου και επιλογής ύπαρξης Ο.Α για τον υπολογισμό προστίμου είναι ότι μας έδωσε δωράκι ο νόμος προκειμένου να μειώνεται το πρόστιμο για την υπαγωγή μεταγενέστερων του 1955 αυθαιρεσιών, αλλά ουσιαστικά δεν υπάρχει οικοδομική άδεια ως διοικητική πράξη.

Συνεπώς, η προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι εμπίπτει στην παράγραφο 11-5.β (δικαιολογητικά περιπτώσεων που δεν έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια) και απαιτείται να συνταχθεί τοπογραφικό διάγραμμα κατά τα σχετικά της παρ. 1γ του άρθρου 3 (εξαρτημένο τοπογραφικό)

 

 

Θυμάμαι χαρακτηριστικά σε μία ερώτηση από τις ερωταπαντήσεις του ΤΕΕ ότι η απάντηση ήταν ότι κτίριο προ του 1955 νοειται ότι έχει άδεια για τους σκοπούς του νόμου. Τώρα, συμπλήρωσε σε αυτό και ότι οι παραβάσεις είναι απολύτως σημειακές.

Πάντως, πέρα από επικίνδυνο, είναι και τραγικό το γεγονός ότι αναγκαζόμαστε να μπαίνουμε σε διαδικασίες ερμηνείας του νόμου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 Εγκύκλιος 3/2013 στο Παράρτημα 1 αυτής, #36:
"Στις περιπτώσεις περισσοτέρων αυθαιρέτων κτηρίων ή/και αυτοτελών διηρημένων ιδιοκτησιών στο οικόπεδο/γήπεδο ο ιδιοκτήτης ή οι συνιδιοκτήτες μπορούν από κοινού να υποβάλουν μία ή περισσότερες αιτήσεις υπαγωγής αυθαιρέτων στο Ν.4178/2013.
Το γεγονός αυτό δεν επηρεάζει τον αριθμό των βεβαιώσεων μηχανικού που τυχόν θα απαιτηθούν για τη σύνταξη συμβολαιογραφικών πράξεων. "

 

Επειδη παραπανω διαβασα πολλες απόψεις περι μη δηλωσης με μια αιτηση διαμερισματων/ο.ι. μια πολυκατοικιας  διαφορετικων ιδιοκτητων. Το παραπανω κειμενο της εγκυκλιου 3 αναφερει οτι αυτο ειναι δυνατον. Εχει αλλαξει κατι???

Link to comment
Share on other sites

 

Πάντως, πέρα από επικίνδυνο, είναι και τραγικό το γεγονός ότι αναγκαζόμαστε να μπαίνουμε σε διαδικασίες ερμηνείας του νόμου.

Join the club συνάδελφε.

 

 Εγκύκλιος 3/2013 στο Παράρτημα 1 αυτής, #36:

"Στις περιπτώσεις περισσοτέρων αυθαιρέτων κτηρίων ή/και αυτοτελών διηρημένων ιδιοκτησιών στο οικόπεδο/γήπεδο ο ιδιοκτήτης ή οι συνιδιοκτήτες μπορούν από κοινού να υποβάλουν μία ή περισσότερες αιτήσεις υπαγωγής αυθαιρέτων στο Ν.4178/2013.

Το γεγονός αυτό δεν επηρεάζει τον αριθμό των βεβαιώσεων μηχανικού που τυχόν θα απαιτηθούν για τη σύνταξη συμβολαιογραφικών πράξεων. "

 

Επειδη παραπανω διαβασα πολλες απόψεις περι μη δηλωσης με μια αιτηση διαμερισματων/ο.ι. μια πολυκατοικιας  διαφορετικων ιδιοκτητων. Το παραπανω κειμενο της εγκυκλιου 3 αναφερει οτι αυτο ειναι δυνατον. Εχει αλλαξει κατι???

Ο νόμος επιτρέπει σίγουρα μια δήλωση για περισσότερες ο.ι του ενός ιδιοκτήτη ή των ίδιων συνιδιοκτητών. Το πρόβλημα είναι ότι σε καμία εγκύκλιο δεν μας είπαν πως θα προκύπτουν οι συντελεστές υπέρβασης.

Αν θες την προσωπική μου θέση, δεν ακολουθώ την ενιαία δήλωση πολλών Ο.Ι. πόσο μάλλον όταν οι ιδιοκτήτες δεν είναι οι ίδιοι στις Ο.Ι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.