Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ο επικαρπωτής δεν έχει "ιδιοκτησία", απλώς έχει το 100% της επικαρπίας. Ιδιοκτήτης είναι ο έχων την ψιλή κυριότητα!!!!

Στο όνομα αυτού πρέπει να γίνει η δήλωση 4178.

Μπορεί βεβαίως να την κάνει ο επικαρπωτής αφού πρωτίστως εξουσιοδοτηθεί νομίμως από τον ψιλό κύριο.

Θα "χρησιμοποιηθούν" όμως τα δεδομένα του ψιλού κυρίου κι όχι του επικαρπωτή!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα η γνώμη μου είναι ότι από τη στιγμή που ο επικαρπωτής μνημονεύεται στους φερόμενους ιδιοκτήτες,

τότε μπορεί η αίτηση να γίνει στο όνομα του (κανείς δεν διαφωνεί σε αυτό) και να λάβει τους συντελεστές που του "αναλογούν". (εδώ διαφωνούμε).

 

Αυτά που αναφέρει ο Ιάσονας είναι πολύ σωστά, αλλά εγώ είμαι της άποψης ότι ο 4178 βάζει κανόνες για τον υπολογισμό του προστίμου.

Ναι μεν το ιδιοκτησιακό καθεστώς είναι έτσι όπως το λέει ο Ιάσονας, αλλά ο 4178 έχει ένα κενό, είτε επίτηδες είτε εκ παραδρομής, και νομίζω ότι θα πρέπει να το εκμεταλλευτούμε.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Ο επικαρπωτής έχει τη δυνατότητα να υποβάλλει τη δήλωση 4178, εφόσον έχει τη νόμιμη έγγραφη συναίνεση του ψιλού κυρίου του ακινήτου.

Αυτός όμως θα "λειτουργήσει" ως "εκπρόσωπος" του ψιλού κύριου!!!

Δηλαδή, δεν έχει το δικαίωμα να χρησιμοποιήσει δικούς του συντελεστές για τον υπολογισμό του προστίμου, αλλά τους συντελεστές εκείνους που αφορούν στον ψιλό κύριο.

Δηλαδή, θα "λειτουργήσει" ως πληρεξούσιος, ως "νόμιμος εκπρόσωπος" του ψιλού κύριου, όπως κάλλιστα θα μπορούσα να ήμουν εγώ, εσύ, ή ακόμα και ο οποιοσδήποτε άλλος τρίτος!!!

Προσοχή είναι ...μπανανόφλουδα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Άμα ήταν έτσι θα σε κάλυπτε το (β)

β) ο νομίμως εξουσιοδοτημένος εκπρόσωπος του ιδιοκτήτη.

 

Αλλά μνημονεύεται ειδικώς στον νόμο....

 

Και επειδή η επικαρπία είναι εμπράγματο δικαίωμα όπως λέει ο jja,

εγώ πιστεύω ότι μπορεί.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πάντως και γω 2 συμβολαιογράφους που ρώτησα μου είπαν ότι ο επικαρπωτής έχει εμπράγματο δικαίωμα στο ακίνητο και ουσιαστικά αυτός είναι που έχει τον κύριο λόγο. Συμφωνώ και γω με ssouanis.

Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανές ότι, ο επικαρπωτής έχει εμπράγματο δικαίωμα στο ακίνητο, αυτό της "επικαρπίας".

Αυτός καρπούται του ακινήτου όσο διαρκεί το εμπράγματο δικαιωμά του.

Δεν είναι όμως ιδιοκτήτης αυτού!

Ιδιοκτήτης είναι πάντα, είτε ο έχων την πλήρη κυριότητα, είτε ο έχων την ψιλή κυριότητα.

Αυτό όμως δεν του δίδει το δικαίωμα (κατ' εμέ) να υποβάλλει δήλωση 4178 χρησιμοποιώντας τους δικούς του συντελεστές για τον υπολογισμό του προστίμου (τονίζω το κατ' εμέ ξανά).

Επίσης ξανασημειώνω ότι, είναι ...μπανανόφλουδα το συγκεκριμένο θέμα και συνιστώ προσοχή στο να μην την ...πατήσουμε!

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει καποιος;

 

η κυιρα και μοναδικη μετραει για τα 70+15 για καθε παιδι(ανεξαρτητου ηλικιας) σε περιπτωση που εξαρχης το νομιμο κτιριο δικαιουται να ειναι πανω απο αυτα τα τετραγωνικα τις υπερβασεις τις δηλωνουμε ως αλλη κατοικια;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Καθοτι μιλάτε για κύρια και μοναδικη κατοικια , μηπως γνωριζεται αν στην περιπτωση των παλιννοστούντων που αναφερονται στην παρ 3, του αρ.17 του Ν.4178, πρεπει να ειναι  η κατοικια που τακτοποιείται  "κυρια" & "μοναδικη";;

Μηπως αρκει μονο το "κύρια" ; 

Για τον πελατη μου (έγγαμος με 2 ενηλικα τεκνα που διαμενουν αλλου) η ιδιοκτησια που τακτοποιειται , αποτελει την "κύρια" και ειναι  K.X.55,44 τ.μ. & Β.Χ. 42,69 τ.μ., ενω εχει και ενα μικρο διαμερισμα 40 τ.μ. ως δευτερευουσα κατοικια. 

Μπορει να παρει την εκπτωση των παλιννοστουντων???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.