Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

εχεις 200 τμ. σε κατω απο 3000

[προφανως τα γραφεις σαν κυρια κατοικια]

σου ανηκουν  και άλλα   80 τμ. χτισμενα  και  εχεις  δικαιωμα δομησης  για άλλα  30 τμ.  σε πανω απο 3000

 

καλυπτονται οι αναγκες σου

 

αρα  δεν ειναι "μοναδικη"

 

εκτος αν μεταβιβασεις το υπολοιπο  ποσοστο που δικαιουσαι

και μεινεις με τα 160 / 2= 80  αρα εχεις κατω απο 100 τμ.

 

αρα δικαιουσαι...

 

θα δεις και το σχετικο κοστολογιο...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σε μεταφορά της δήλωσης από τον 4014, όπου είχε δηλωθεί κύρια και μοναδική, τώρα θα το αλλάξω σε άλλη κατοικία.Το πρόστιμο θα αλλάξει?Νομίζω ότι διάβασα κάπου ότι η αλλαγή από κύρια σε άλλη κατά τη μεταφορά δεν επιφέρει υποχρέωση καταβολής της διαφοράς...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μια βοήθεια παρακαλώ γιατί έχω μπερδευτεί. Ο πελάτης μου (18,5 χρονών) έχει στην κατοχή του τμήμα οικοπέδου εξ αδιαιρέτου οικοδομήσιμο, ένα ισόγειο κατάστημα, και μια αυθαίρετη κατοικία β ορόφου στην ίδια οικοδομή με το κατάστημα. Όλα αυτά σε οικισμό μικρότερο των 3000 κατοίκων, και διαμένει με τους γονείς του στην ίδια οικοδομή στον α΄όροφο. Θέλω να τακτοποιήσω την κατοικία του β ορόφου. Είναι κύρια και μοναδική??

Link to comment
Share on other sites

για το μοναδικη...δεν σε ενδιαφερει...διοτι εισαι κατω απο 3000

 

αν το δηλωνει "κυρια" στην φορολογικη του δηλωση

 

τακτοποιεις με μειωτικο συντελεστη

 

Ομως, ειναι 18,5 χρονων και δηλωση θα κανει για πρωτη φορα...φετος...

 

Και...πώς "απεκτησε" αυτα τα ακινητα?

 

και  δεν ηταν ενηλικας το 2011

 

εχεις θεματα...

Link to comment
Share on other sites

υποτιθεται οτι εχει κανει αποδοχη κληρονομιας

[δλδ εκαναν οι γονεις για λογαριασμο του ανηλικου ή εκανε αυτος ο  ιδιος εδω και 6 μηνες που ενηλικιωθηκε...]

 

αρα...ως κληρονομος δικαιουται να κανει τακτοποιηση για αυτα που "εκανε"  ο παπους

 

Δεν εχεις Ε1 που ναδειχνει την κυρια κατοικια...

Αν για  φετος δηλωσει οτι διαμενει "εκει"

παιρνει τον μειωτικο

 

[μιλα ομως με τον λογιστη τους...  μηπως αυτο ειναι νοικιασμενο σε καποιον  ή μηπως το δηλωνουν κενο...]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

ναι εχει κανει αποδοχή. όχι δεν είναι νοικιασμένο, είναι κενό αλλά μέχρι στιγμής δεν το έχουν δηλώσει πουθενά. Οπότε μπορώ μετά απο συνεννόηση με το λογιστή να το βάλω κύρια και μοναδική, σωστά? Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω στην αποδοχη να τα εχουν γραψει "ολα"

 

και...

οταν λες "κενο"

 

εννοεις

και

χωρις ρευμα ??? :sad:

τεσπα

 

ό,τι πει ο   λογιστης

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

σε οικόπεδο εκτός οικισμου<3000 κατοίκων εχω ακίνητο χωρίς οικοδομική αδεια (2 ισόγειες κατοικίες των 50τ.μ, κατοικία στον όροφο 110τ.μ και στο υπόγειο αποθήκες 100 τ.μ) . Την κατοικία του ορόφου τη δηλώνει σαν κυρια στο Ε1

 

Αρά παίρνει τον μειωτικό της κύριας και μοναδικής για τον όροφο και οι κατοικίες του ισογείου πάνε σαν άλλες?

Edited by anpap
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.