Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

σωστα

 

αν,  με βαση το Ε1, εχει αλλου την κυρια κατοικια του

τοτε αυτη την "αυθαιρετη"

 ή την γραφει "κενη" ή την εκμισθωνει κλπ.

 

Παντως δεν κατοικει  σε αυτην

 

Επομενως δεν ειναι "κυρια"

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες....

Link to comment
Share on other sites

Μια παρόμοια περίπτωση με του c.gargala: Ένα ζευγάρι ξένων διαμένει σχεδόν μόνιμα εδώ (στο Ε1, το έχει βάλει ο λογιστής τους στην σειρά που λέει: "Πρώτη Δευτερεύουσα" και με 12 μήνες ιδιοκατοίκηση) και στο Ε9 έχουν δηλώσει την κατοικία τους αυτή (την μοναδική στην Ελλάδα). Είναι κύρια και μοναδική, έτσι δεν είναι? Υπάρχει καμιά αναφορά στον Ν.4178/2013 ή σε εγκύκλιο για τις περιπτώσεις των αλλοδαπών?

Edited by Caan
Link to comment
Share on other sites

Οπως ξερετε εγω δεν σκαμπαζω πολλα και δεν καταλαβαινω πολλα...οποτε με απλα λογακια για το Αρθρο 19 παρ 3 για κυρια και μοναδικη κατοικια....

Πρωτα κοιταζουμε αν ειναι κυρια κατοικια...αυτο θα φαινεται στο Ε1

αν ειναι κυρια, παμε να δουμε αν ειναι και μονοδικη.

Εχω σπιτι (τμημα αυθαιρετο) σε μια μεγαλη πολη 100τμ οπου κατοικω και μια κατοικια 50τμ στο χωριο κατω απο 3000 κατοικους για τα σαβ/κυρκα...ειμαι στην περιπτωση κυρια και μοναδικη?

αν στην πολη 50τμ και χωριο 50τμ...ειμαι στην περιπτωση κυρια και μοναδικη?

αν στην πολη 30τμ και χωριο 30 τμ...ειμαι στην περιπτωση κυρια και μοναδικη?

(δηλαδη προσπαθω να καταλαβω αυτο με τις στεγαστικες αναγκες των 70τμ καθως και το οτι "δεν εχει δικαιωμα...(κατοικιας ή οικοπεδου)...που βρισκονται σε δημοτικο ή κοινοτικο διαμερισμα με πληθυσμο ανω 3000".

 

Εγω καταλαβαινω οτι οποιος εχει σπιτι που μενει στην πολη 70 τμ και ενα στο χωριο κατω τον 3000 εχει κυρια και μοναδικη κατοικια.

 

Δημητρη και οποιος αλλος ελεηστε παρακαλω τον πτωχον τω πνευματι....

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

   Ελεήστε όπως λέει και ο συνάδελφος gio εσείς που έχετε ασχοληθεί λίγο παραπάνω με το θέμα ρε παιδιά γιατί παίρνω τηλέφωνα, στέλνω mail και μια απάντηση της προκοπής δεν μου δίνουν......εγώ έχω ένα εξ ολοκλήρου αυθαίρετο με 220 τ.μ. κύριους χώρους υπέρβαση και 120 βοηθητικούς (σύνολο 340 τ.μ.). Στο αυθαίρετο διαμένει ένα ζευγάρι, το οποίο κατέχει και το σπίτι σε ποσοστό 50-50. Το αυθαίρετο βρίσκεται εκτός σχεδίου στον Ν. Αττικής και στην κατοχή τους έχουν άλλο ένα διαμέρισμα 75 τ.μ. στην Ν. Σμύρνη στο οποίο διαμένουν τα δύο ενήλικα παιδιά τους. Δεν έχουν κάποιο άλλο ακίνητο (οικόπεδο, αγροτεμάχιο, διαμέρισμα) στην κατοχή τους.

   Το πρόστιμο για το αυθαίρετο βγαίνει 30 φεύγα χιλιάρικα και όπως καταλαβαίνετε προσπαθούμε να ψάξουμε μήπως γλιτώσουν κάτι (αν το δικαιούνται). Μην τους βάλω τους ανθρώπους και κινήσουν τσάμπα διαδικασίες για να μεταβιβάσουν το ακίνητο των 75 τ.μ. στα παιδιά τους χωρίς λόγο.....

   Τέλος σε περίπτωση που αν μεταβιβάσουν το ακίνητό στη Ν. Σμύρνη και το αυθαίρετο ακίνητο πλέον γίνει κύρια και μοναδική κατοικία(;) ο υπολογισμός θα είναι 1 φύλλο καταγραφής για "άλλη κατοικία" με:

 

K.X.  220τ.μ. - 70τ.μ. = 150τ.μ.

Β.Χ.  120 τ.μ.

 

   και 2ο φύλλο καταγραφής για "κύρια και μοναδική κατοικία" με:

 

Κ.Χ. 70 τ.μ.

 

    Αν τα γράφω λάθος ζητώ συγνώμη διότι δεν μου έχει τύχει ξανά η περίπτωση της κύριας και μοναδικής κατοικίας! Όποια βοήθεια θα είναι ευπρόσδεκτη! Γιατί αν περιμένουμε από το helpdesk καήκαμε....δεν ξέρω πως μπορούμε να λαμβάνουμε σοβαρά υπόψιν απαντήσεις μέσω τηλεφώνου για τόσο σημαντικά ζητήματα.......

Link to comment
Share on other sites

αγγελε,

μεχρι στιγμης....

εχουν διαμερισμα 75 τμ..στη Ν. Σμυρνη..[...στην Πλατεία.... :smile: ].αρα  το "εξοχικο" δεν ειναι μοναδικη κατοικια   αφου  καλυπτονται οι στεγαστικες   τους αναγκες...

 

και μαλλον δεν ειναι και "κυρια"...δεν λες που γραφουν  στο Ε1 οτι κατοικουν..

 

Δες το γηπεδο  αυτο στο εξοχικο αν ειναι αρτιο και οικοδομησιμο...μηπως το πας με το αρθρο 23...

 

Τα υπολοιπα ειναι  θεμα λογιστη..

να τους υπολογισει τα κοστη και τα υπολοιπα που -πιθανον- να μην θελουν να τα κανουν...

 

Προφανως, αν δεν ειχαν αυτα τα "75" τμ. ...θα θεωρουνταν το "εξοχικο" μοναδικη κατοικια  και κυρια αν διεμεναν σε αυτο..

δεστε  και στο Ε9 πώς  γραφουν  το υπογειο και τους οροφους και αν εχουν και κατι αλλο...

και

τα λεμε

 

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Μια παρόμοια περίπτωση με του c.gargala: Ένα ζευγάρι ξένων διαμένει σχεδόν μόνιμα εδώ (στο Ε1, το έχει βάλει ο λογιστής τους στην σειρά που λέει: "Πρώτη Δευτερεύουσα" και με 12 μήνες ιδιοκατοίκησης) και στο Ε9 έχουν δηλώσει την κατοικία τους αυτή (την μοναδική στην Ελλάδα). Είναι κύρια και μοναδική, έτσι δεν είναι? Υπάρχει καμιά αναφορά στον Ν.4178/2013 ή σε εγκύκλιο για τις περιπτώσεις των αλλοδαπών?

Κάποιο σχόλιο πάνω σε αυτό..?

Link to comment
Share on other sites

αγγελε,

μεχρι στιγμης....

εχουν διαμερισμα 75 τμ..στη Ν. Σμυρνη..[...στην Πλατεία.... :smile: ].αρα  το "εξοχικο" δεν ειναι μοναδικη κατοικια   αφου  καλυπτονται οι στεγαστικες   τους αναγκες...

 

και μαλλον δεν ειναι και "κυρια"...δεν λες που γραφουν  στο Ε1 οτι κατοικουν..

 

Δες το γηπεδο  αυτο στο εξοχικο αν ειναι αρτιο και οικοδομησιμο...μηπως το πας με το αρθρο 23...

 

Τα υπολοιπα ειναι  θεμα λογιστη..

να τους υπολογισει τα κοστη και τα υπολοιπα που -πιθανον- να μην θελουν να τα κανουν...

 

Προφανως, αν δεν ειχαν αυτα τα "75" τμ. ...θα θεωρουνταν το "εξοχικο" μοναδικη κατοικια  και κυρια αν διεμεναν σε αυτο..

δεστε  και στο Ε9 πώς  γραφουν  το υπογειο και τους οροφους και αν εχουν και κατι αλλο...

και

τα λεμε

 

 

 

 

.

 

Δημήτρη σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Να είσαι καλά! 

 

Η αλήθεια είναι ότι σήμερα θα επικοινωνήσω με τους ιδιοκτήτες για τα περί Ε1 & Ε9 για να δούμε τι δηλώνουν και πως το δηλώνουν!

Έχω αποκλείσει το ενδεχόμενο χρήσης του άρθρου 23 του νόμου διότι έχω τα εξής προβλήματα:

 

1) Υπάρχει ήδη οικοδομική άδεια (δεκαετίας 90') για ένα ενιαίο γήπεδο 22 στρεμμάτων η οποία είναι κοινή για τους πελάτες μου αλλά και για τα υπόλοιπα κτίσματα που έχουν ανεγερθεί στο γήπεδο! (10 το σύνολο)

 

2) Στην κοινή αυτή οικοδομική άδεια το γήπεδο ήταν ενιαίο. Όλοι οι ιδιοκτήτες όμως με προτροπή μηχανικού; (όπως μου είπαν), αφού είχαν χτιστεί όλα τα κτίσματα προχώρησαν σε κατάτμηση του μεγαλύτερου γηπέδου!!! Προφανώς το έκαναν αυτό για να εξασφαλίσει ο καθένας τον δικό του χώρο και έκαναν και σύσταση καθέτου!! (Μέχρι πρότινος δεν απαγορευόταν σύσταση καθέτου σε εκτός σχεδίου; Διόρθωσέ με Δημήτρη αν κάνω λάθος!)

 

3) Αυτό έχει σαν συνέπεια λοιπόν να έχουν δημιουργηθεί μη άρτια και μη οικοδομήσιμα γήπεδα! Όλα είναι κοντά στο 1 στρέμμα!

 

4) Τα έχει "κόψει" με τέτοιο τρόπο αυτός που το έκανε που δεν τηρούνται πουθενά οι αποστάσεις από τα πλάγια όρια εκτός από την πίσω πλευρά του γηπέδου!

 

5) Το κερασάκι στην τούρτα: σαν να μην έφταναν τα προηγούμενα το κτίριο έχει στραφεί και μετακινηθεί από την νόμιμη θέση!

 

Έτσι και εγώ λοιπόν το βάζω εξ ολοκλήρου αυθαίρετο διότι όπως καταλαβαίνεις δεν έχει καμμία σχέση η οικοδομική άδεια με αυτό που έχει δημιουργηθεί.......δεν έχουν τηρηθεί ούτε τα στοιχειώδη!! Να είναι καλά οι συνάδελφοι που έκαναν αυτά τα πράγματα και με την ανοχή και την προτροπή των ιδιοκτητών φυσικά!

 

Και άντε τώρα να τους εξηγήσω ότι η άδεια για την οποία έχουν πληρώσει τόσα χρήματα θεωρείται άκυρη!! Θα τους στείλω για τον καφέ της παρηγοριάς στην πλατεία!!!   :D  :D

 

Ζητώ συγνώμη που βγήκα λίγο εκτός θέματος!

 

Σε ευχαριστώ και πάλι Δημήτρη! Θα επανέλθω με νεότερες πληροφορίες.......

Link to comment
Share on other sites

σορρυ που κανω παραθεση, αλλα το θεμα θελει "ειδικους χειρισμους..."

Δημήτρη σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Να είσαι καλά! 

 

Η αλήθεια είναι ότι σήμερα θα επικοινωνήσω με τους ιδιοκτήτες για τα περί Ε1 & Ε9 για να δούμε τι δηλώνουν και πως το δηλώνουν!

Έχω αποκλείσει το ενδεχόμενο χρήσης του άρθρου 23 του νόμου διότι έχω τα εξής προβλήματα:

 

1) Υπάρχει ήδη οικοδομική άδεια (δεκαετίας 90') για ένα ενιαίο γήπεδο 22 στρεμμάτων η οποία είναι κοινή για τους πελάτες μου αλλά και για τα υπόλοιπα κτίσματα που έχουν ανεγερθεί στο γήπεδο! (10 το σύνολο)

[πολυ σωστα ...εχτισαν σε ενα γηπεδο  με μια νομιμη αδεια...για 10 ανεξαρτητα κτισματα]

 

2) Στην κοινή αυτή οικοδομική άδεια το γήπεδο ήταν ενιαίο. Όλοι οι ιδιοκτήτες όμως με προτροπή μηχανικού; (όπως μου είπαν), αφού είχαν χτιστεί όλα τα κτίσματα προχώρησαν σε κατάτμηση του μεγαλύτερου γηπέδου!!! Προφανώς το έκαναν αυτό για να εξασφαλίσει ο καθένας τον δικό του χώρο και έκαναν και σύσταση καθέτου!! (Μέχρι πρότινος δεν απαγορευόταν σύσταση καθέτου σε εκτός σχεδίου; Διόρθωσέ με Δημήτρη αν κάνω λάθος!)

[δεν μπορει να εκαναν "κατατμηση"  αφου λες οτι εκαναν συσταση καθετων...και αυτο ειναι σωστο...

ΔΙΟΤΙ μεχρι το 1992  ηταν νομιμη η συσταση καθετης στα εκτος σχεδιου]

3) Αυτό έχει σαν συνέπεια λοιπόν να έχουν δημιουργηθεί μη άρτια και μη οικοδομήσιμα γήπεδα! Όλα είναι κοντά στο 1 στρέμμα!

[η καθετη δεν ειναι κατατμηση]

4) Τα έχει "κόψει" με τέτοιο τρόπο αυτός που το έκανε που δεν τηρούνται πουθενά οι αποστάσεις από τα πλάγια όρια εκτός από την πίσω πλευρά του γηπέδου!

[στην ανοικοδομηση με καθετη...καπως αλλοιως ειναι οι αποστασεις μεταξυ των κτιριων...δεν το θυμαμαι   ακριβώς...

το πολυ πολυ να  εχεις και μια μικροπαραβαση Δ...]

5) Το κερασάκι στην τούρτα: σαν να μην έφταναν τα προηγούμενα το κτίριο έχει στραφεί και μετακινηθεί από την νόμιμη θέση!

[....όοοομως...πιθανον να ειναι εντος "νομιμης" θεσης...]

 

Έτσι και εγώ λοιπόν το βάζω εξ ολοκλήρου αυθαίρετο[??????]

διότι όπως καταλαβαίνεις δεν έχει καμμία σχέση η οικοδομική άδεια με αυτό που έχει δημιουργηθεί.......δεν έχουν τηρηθεί ούτε τα στοιχειώδη!! Να είναι καλά οι συνάδελφοι που έκαναν αυτά τα πράγματα και με την ανοχή και την προτροπή των ιδιοκτητών φυσικά!

 

Και άντε τώρα να τους εξηγήσω ότι η άδεια για την οποία έχουν πληρώσει τόσα χρήματα θεωρείται άκυρη!! Θα τους στείλω για τον καφέ της παρηγοριάς στην πλατεία!!!   :D  :D

[ξαναδες τα.....αλλα μην τους τρομαξεις  χωρις λογο.......δες τα πρωτα..και θα πιουμε φρεντο καπουτσινο]

Ζητώ συγνώμη που βγήκα λίγο εκτός θέματος!

 

Σε ευχαριστώ και πάλι Δημήτρη! Θα επανέλθω με νεότερες πληροφορίες.......

να επανελθεις...

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

η νομιμότητα της εν λόγω άδειας δεν κρίνεται από την εκ των υστέρων σύσταση, ΑΝ ΑΥΤΗ ΗΤΑΝ ΝΟΜΙΜΗ.

ούτε και θα μετρήσεις Δ από τα όρια των καθέτων, γιατί τότε δεν υπήρχε το σημερινό σύστημα και γιατί η κάθετη (από σύσταση) δεν είναι οικόπεδο (από κατάτμηση). 

Άρα λοιπόν, μην βιαστείς να βγάλεις την άδεια άκυρη.

Αν το περίγραμμα της κατασκευής εμπίπτει γενικά στο περίγραμμα της άδειας, και αν έχουν τηρηθεί οι αποστάσεις της άδειας (όχι από τα όρια της σύστασης)

δεν βλέπω γιατί να μην ρυθμίσεις τη νέα θέση με τις σχετικές διατάξεις, και τις ενδεχόμενες υπερβάσεις παραβάσεις κατά τις ανάλογες.

Μην είστε πολύ βιαστικοί στην κρίση καταστάσεων που τώρα μεν μας φαίνονται αδιανόητες αλλά κάποτε ήταν πεπατημένη.

Αυτό που πράγματι επηρεάζεται από τη σύσταση είναι οι συντελεστές προσαύξησης,

οι οποίοι θα υπολογιστούν για το ποσοστό του σημερινού συντελεστή (και κάλυψης) που αντιστοιχεί στα χιλιοστά κάθε καθέτου. 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες παρεμβάσεις!! Να ξεκαθαρίσω πως γνωρίζω ότι η σύσταση καθέτου δεν έχει καμμία σχέση με την κατάτμηση! Ίσως να σας μπέρδεψα με τον τρόπο που το έγραψα και ζητώ συγνώμη! Το θέμα είναι ότι βρισκόμαστε στη φάση που ψάχνουν να βρουν τα χαρτιά της σύστασης καθέτου τα οποία και ζητάω επίμονα......για να δω τελοσπάντων τι έχουν κάνει, πότε το έχουν κάνει έτσι ώστε να βγάλω ένα συμπέρασμα!! Όταν θα τα έχω όλα θα επανέλθω Δημήτρη και αν δεν σε πειράζει να σου στείλω ένα ΠΜ!! Μην γεμίζω το θέμα της κύριας και μοναδικής κατοικίας με κάτι τελείως διαφορετικό!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.