Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α30] Παλιές δηλώσεις (Ν. 3843/10 & Ν. 4014/11) και Ν. 4178/13


Recommended Posts

Πρέπει όλο το ποσό που πληρώθηκε να συμψηφιστεί στον νέο νόμο. Κάνε τις πράξεις με το χέρι να δεις αν όντως αυτό γίνεται.

 

Υποθετικά εάν με καλούσαν να ελέγξω τα πρόστιμα μιας τέτοιας δήλωσης απλά θα το προσπερνούσα το συγκεκριμένο θέμα. Το θεωρώ δύσκολο κάποιος συνάδερφος να συγκρουστεί μαζί σου για θέμα το οποίο δεν βγάζει μάτι. Αυτό όμως είναι η δική μου προσωπική στάση σε ένα τέτοιο ζήτημα.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Αν θες ανέβασε να δούμε το πινακάκι που σου βγάζει όταν πατάς υποβολή. Αυτό που λέει αναλυτικά επιφάνειες και πρόστιμα πριν και πρόστιμα μετά.

Link to comment
Share on other sites

Thanks jja για το ενδιαφέρον σου θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω με το ΤΕΕ θεσνικης αν κ τα χρονικά μου περιθώρια είναι στενά γιατι ο πελάτης έχει δικαστήριο την άλλη Παρασκευή κ πρέπει να κατατεθεί κ ο φάκελος στην πολεοδομία από βδομάδα... Θα κοιτάξω να τους πάω την ρυθμιση σε αρχική υποβολή πιστεύω να το δεχτούν στην πολεοδομία

ΤHanks κ πάλι πάντως....

Link to comment
Share on other sites

Αν θες ανέβασε να δούμε το πινακάκι που σου βγάζει όταν πατάς υποβολή. Αυτό που λέει αναλυτικά επιφάνειες και πρόστιμα πριν και πρόστιμα μετά.

Επιφάνειες νομίζω δν αναφέρει μονο πρόστιμα πριν κ μετα

Θα το κάνω μόλις πάω γραφείο να έχετε μια ολοκληρωμένη εικόνα του θεματος

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο δεν έχει επιφάνειες, τώρα το τσέκαρα. Όμως έχει τα πρόστιμα ανα κατηγορία (ΚΧ, ΒΧ, λοιπές παραβάσεις) κλπ οπότε όλο και κάποια άκρη θα βγάλουμε!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο δεν έχει επιφάνειες, τώρα το τσέκαρα. Όμως έχει τα πρόστιμα ανα κατηγορία (ΚΧ, ΒΧ, λοιπές παραβάσεις) κλπ οπότε όλο και κάποια άκρη θα βγάλουμε!

παραθετω συναδελφε letom το πινακακιpost-10951-0-27675500-1389979673_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

οπως βλεπεισ το προστιμο για κατοικια 90μ2 προ του 1983 με ΥΔΚΧ το προστιμο ειναι 528€ κ για την παραβαση τωρα με αναλυτικο του η/χ να πληρωσει μονο γι αυτην 500€ το βρισκεισ λογικο?????

Link to comment
Share on other sites

 

Τελικώς η καλύτερη αντιμετώπιση του θέματος "Δηλώσεις 4178" είναι η μη αντιμετώπιση αυτού έως 15.1.2015!!!!

Stop στα πάντα!

Stop διότι συμφέρει τους πελάτες μας!

Stop διότι συμφέρει κι εμάς!

Eίναι απολύτως βέβαιο ότι, θα 'ρθουν καλύτερες εποχές για τις ρυθμίσεις αυθαιρέτων!

Όποιος περιμένει και δεν βιαστεί έχει να κερδίσει!

Θα κερδίσει και χρήμα και χρόνο και φαιά ουσία!!!

Είτε είναι μηχανικός, είτε είναι πελάτης μηχανικού!

Διαδώστε το!!!!

Link to comment
Share on other sites

παραθετω συναδελφε letom το πινακακιattachicon.gifIMG_0374.jpg

Νομίζω άδικα αγχώνεσαι. Σύμφωνα με το πινακάκι το συνολικό πρόστιμο πριν την υποβολή είναι 700 ευρώ και μετά την υποβολή 500 ευρώ. Αυτό σημαίνει ότι έχεις ήδη πληρώσει παραπάνω και δεν θα σου βγάλει υπόλοιπο προς πληρωμή. Θέλω να πω ότι τα 500 ευρώ που σου βγάζει μετά την υποβολή δεν είναι εξτρά των 700 πριν την υποβολή. Τα 500 είναι το νέο πρόστιμο, πριν συμψηφιστεί με το παλιό (700). Σε αντίστοιχη δική μου περίπτωση που ο πελάτης είχε πληρώσει 1400 ευρώ στον 4014, κατά τη μεταφορά μου έβγαλε νέο πρόστιμο 2.000 και όταν πάτησα υποβολή τότε συμψηφίστηκε παλιό και νέο και έβγαλε υπόλοιπο για πληρωμή 2000-1400=600 ευρώ. Στην δική σου περίπτωση είναι 500-700=0.

Αυτά με βάση τη λογική και την εμπειρία από την περίπτωση του πελάτη μου που έκανα μεταφορά. Ας πει και κανείς άλλος γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι. Δεν θα χρειαστεί να πληρώσεις τίποτα extra.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.