Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α30] Παλιές δηλώσεις (Ν. 3843/10 & Ν. 4014/11) και Ν. 4178/13


Recommended Posts

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο αν βέβαια το καταλάβει ποτέ κανείς, αλλά και γω θα ήμουν πιο ήσυχη αν το περνούσα στον καινούργιο νόμο γιατί είναι προ του '75 και μπορεί να πάρει οριστική εξαίρεση. Αν για οποιονδήποτε λόγο τέλος πάντων εγώ κρίνω ότι πρέπει να περάσει στον καινούργιο νόμο, δεν μπλέκεται το θέμα με τα ιδιοκτησιακά; Να φανταστώ περιμένουμε διευκρινίσεις για το συγκεκριμένο θέμα έτσι δεν είναι; Δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση

Edited by liv25k
Link to comment
Share on other sites

Μα για να το κάνεις αυτό θα χρειαστείς εξουσιοδότηση θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής από τον ιδιοκτήτη!!! Πως θα το προσπεράσεις αυτό;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω, πάντα σε συνεννόηση με τον ιδιοκτήτη, αλλά στην παρούσα περίπτωση από ποιόν ιδιοκτήτη ζητάω εξουσιοδότηση, απ' τον παλιό ή τον καινούργιο;

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει επισήμως να διευκρινιστεί από το ΥΠΕΚΑ (ή έστω το ΤΕΕ). Μέχρι τότε δεν ...ακουμπάμε τις δηλώσεις αυτές!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μία ανάλογη περίπτωση θεωρώ πως την μεταφορά στον 4178 πρέπει να την κάνει ο νέος ιδιοκτήτης αν αυτός θέλει. Δεν μπορείς να υποχρεώσεις τον παλιό ιδιοκτήτη να ξαναμπλεχτεί. Το ακίνητο έφυγε από πάνω του... Τώρα πως θα γίνει με τα στοιχεία του ιδιοκτήτη στην πλατφόρμα του ΤΕΕ αναμένονται διευκρινήσεις. ..

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά αυτό είναι και το λογικό της υπόθεσης, αν και πλέον δεν ξέρω τί γίνεται και με τη βεβαίωση που έχει δοθεί στο συμβόλαιο που έγινε, γιατί υπάρχει περίπτωση πλέον να μην είναι έγκυρη και το θέμα μπλέκεται και με τις αμοιβές κ.τ.λ. Κοινώς... μπλέξιμο....

Link to comment
Share on other sites

Και γι' αυτούς τους λόγους, έγραψα προηγουμένως ότι, αυτές τις περιπτώσεις προς το παρόν δεν τις ...ακουμπάμε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.