Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαρροή από πάνω . Ο ιδιοκτήτης δεν νοιάζεται , δεν πληρώνει !!!


VStar

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

 

Για άλλη μια φορά παρουσιάζεται πρόβλημα στο νέο μου σπίτι . Παρουσιάστηκε πρόβλημα διαρροής από την μπανιέρα του από πάνω ορόφου στο μπάνιο μου . Φέραμε με την διαχειρίστρια και τους υπόλοιπους συνιδιοκτήτες υδραυλικό και μπροστά της της απέδειξε ότι χάνει η μπανιέρα της. Αρνείται να σκάψει το μπάνιο της και να πληρώσει τη ζημιά που έχει το σπίτι της . Βρίζει και απειλεί τους πάντες. Εν τω μεταξύ στο μπάνιο μου τρέχουν τα νερά πάνω στα καλώδια του εξαεριστήρα γιατί δεν έχουμε παράθυρο.

 

Μου είπαν να απευθυνθώ σε δικηγόρο γιατί αυτή έχει την υποχρέωση με δικά της έξοδα να αποκαταστήσει τη  βλάβη . Τώρα που αυτή αρνείται χρειάζομαι κάποιον επιθεωρητή - πραγματογνώμονα να επιβεβαιώσει τη βλάβη , για να πάμε στον εισαγγελέα να της ανοίξει το σπίτι για να διορθώσουμε τη ζημιά γιατί υπάρχει θέμα ασφάλειας , γιατί το σπίτι καταστρέφεται και γιατί έχω άσθμα το οποίο επιβαρύνεται από την υγρασία.

 

Πού θα βρω επιθεωρητή ? Ισχύει ότι ο εισαγγελέας μπορεί να της ανοίξει το σπίτι ? Η οικοδομή είναι του 2008 και έχουν ξαναπαρουσιαστεί διαρροές σε 3 διαμερίσματα από τον 1ο χρόνο λειτουργίας της οικοδομής. Μπορούμε να ζητήσουμε αποζημίωση από τον κατασκευαστή ή από τον υδραυλικό ?

 

Θα παρακαλούσα για άμεση απάντηση αν κάποιος γνωρίζει.        Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πάρε μια τεχνική έκθεση από Μηχανικό και πήγαινέ τη σε δικηγόρο.

Αποζημίωση από κατασκευαστή, (μάλλον) εφόσον δεν έχει περάσει η εγγύηση. Κοίταξε το συμβόλαιό σου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν ξεκινάς με ένα δικηγόρο και με μια Τεχνική Έκθεση μηχανικού κατόπιν αυτοψίας?

Όταν (και εάν) η υπόθεση φτάσει στο δικαστήριο και ο αντίδικος προσκομίσει έκθεση από το δικό του μηχανικό, πιθανότατα το δικαστήριο να ορίσει ανεξάρτητο μηχανικό - πραγματογνώμονα.

 

...μαζί γράφαμε Athan

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ξεκίναγα ΠΡΩΤΑ από τον κατασκευαστή. Έχει εγγύηση νομίζω 10 ετών για τα υδραυλικά σαν εργολάβος. Δεν επιτρέπονται τέτοια πράγματα σε οικοδομή του 2008. Οφείλει να τα πληρώσει αυτός. 

Link to comment
Share on other sites

Πρωτίστως δικηγόρος με Τ.Ε. του μηχανικού και τα συμβόλαια του ακινήτου. Εκείνος μετά, ξέρει προς ποιόν θα στραφεί πρώτα...

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους. Τι θα κάνω όμως βρε παιδιά με τη ζημιά? Μέχρι να γίνουν όλες αυτές οι διαδικασίες τι θα γίνει με το σπίτι ? Αυτή δεν ανοίγει το σπίτι της , η ζημιά δεν φτιάχνεται από αλλού .Ας τα πληρώσω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Όταν πάρει ειδοποίηση από το δικηγόρο σου θα δει την υπόθεση με....άλλο μάτι!

Μην είσαι σίγουρος!! 

 

Εγώ θα ξεκίναγα ΠΡΩΤΑ από τον κατασκευαστή. Έχει εγγύηση νομίζω 10 ετών για τα υδραυλικά σαν εργολάβος. Δεν επιτρέπονται τέτοια πράγματα σε οικοδομή του 2008. Οφείλει να τα πληρώσει αυτός. 

Συνήθως οι εγγυήσεις είναι για 1 έτος (αυτές που έχω δει εγώ τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.