Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εντατικά μεγέθη σε τυπικό φάτνωμα


 

Recommended Posts

γιατι να δωσεις κυλιση στο ζευκτο, οταν απο κατω εχεις μεταλλικο υποστυλωμα και θα συμπαρασυρεται και αυτο με το ζευκτο σου? αυτο θα το εκανες οταν θα ειχες εδραση σε ενα περιμετρικο δοκαρι οπλισμενου σκυροδεματος, δηλαδη αλλο υλικο με αλλες ιδιοτητες και αντοχες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι οπές στην έδραση θα είναι οβάλ.

Επομένως το ζευκτό θα έχει κάποια ελευθερία κίνησης.

Σίγουρα για να πραγματοποιηθεί μια κύλιση κατασκευαστικά είναι δύσκολο αλλά νομίζω πως μια σύνδεση με οβάλ οπές μπορεί να προσομοιωθεί σαν κύλιση.

Link to comment
Share on other sites

ok. δεν το εχω δοκιμασει ποτε πανω σε μεταλλικο στυλο και δεν ξερω πως γινεται. συνηθως ομως κανω αλλο τυπου μοντελοποιηση, σηκωνω το υποστυλωμα ως το ανω πελμα του ζευκτου και αντι για ακραιο ορθωστατη (που συνηθως ειναι προβληματικος) εχω το υποστυλωμα. σε λιγω ανεβαζω εικονα με σχεδιο για να δεις πως το κανω. απο οτι εχω παρατηρησει ειναι ευνοηκοτερο απο απλη εδραση του ζευκτου πανω σε υποστυλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Με οβάλ όπως λες τρύπες στην σύνδεση του κάτω πέλματος με το υποστύλωμα.

Κάνε το για δοκιμή.

Αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα

1) Καθαρή λειτουργία αμφιέριστης δοκού στο ζευκτό, οπότε μείωση των εντατικών μεγεθών (ροπών) από G+S στο υποστύλωμα και στην θεμελίωση, αλλά

2) Άυξηση των ροπών από πλευρικό άνεμο στα υποστυλώματα και στην θεμελίωση (πλέον θα έχεις τριγωνικό διάγραμμα ροπών στους στύλους - διάγραμμα προβόλου.)

και

3) Μείωση της υπερστατικότητας του φορέα.

 

Κάνε δοκιμές και ότι σε βολεύει.

Σε μεγάλα ανοίγματα που έχεις μεγάλες ροπές στις κλασικές συνδέσεις δοκού υποστυλώματος είναι ευεργετικό. Σε μικρά δεν έχεις μεγάλο όφελος

 

svaios λέμε για κύλιση μόνο στις 2 ενώσεις του κάτω πέλματος με τα υποστυλώματα

 

Όπως αυτό

post-2562-131887212621_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

οκ.δεν ειχα δει το σχεδιο, με το δικο σου μοντελο δεν υπαρχει προβλημα. αλλα ετσι που εχεις κυλιση? εκει ειναι εντελως ελευθερο, ενας τροπος να ξεγελαστει ειναι το κενο που εχεις να το "γεφυρωσεις" με μια πολη μικρη ραβδο πχ. Φ12, φανταζομαι τοτε θα λειτουργισει ως κιλιση το κατω πελμα και θα σου μεταφερει κ εντατικα μεγεθει στο υποστυλωμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.