Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εντατικά μεγέθη σε τυπικό φάτνωμα


 

Recommended Posts

Καλημέρα στο forum,

Αναλύω στο instant ενα τυπικό φάτνωμα μεταλλικού κτιρίου και στο κάτω πέλμα του φατνώματος εχω πρόβλημα κάμψης και αξονικής σε συνδυασμό.

Αυτό που με προβληματίζει είναι οτι ενα τυπικό φάτνωμα δεν θα έπρεπε να έχει τέτοιο πρόβλημα καθώς μεταφέρει κυρίως αξονικές δυνάμεις.

Το βρίσκεται φυσιολογικό εσείς αυτό το πρόβλημα?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Στην έδραση του στύλου έχω βάλει άρθρωση. Το χω τσεκάρει αφού το υποστήλωμα δεν εμφανίζει ροπές στην κορυφή του. Βέβαια το φάτνωμα στην άκρη εμφανίζει κάποιες ροπές.

@iovo εννοείς αν το χω δηλώσει ως δικτύωμα στο πρόγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδιά?

Δεν πρέπει να στείλει σχήμα?

Σε τι απαντάμε?

Εγώ δεν καταλαβαίνω τι είναι "τυπικό φάτνωμα μεταλλικού κτιρίου και κάτω πέλμα του φατνώματος "

Link to comment
Share on other sites

Λέγοντας τυπικό φάτνωμα εννοώ ένα πλαίσιο με διαμόρφωση ζευκτού (που αποτελείται απο ορθογωνικές κοιλοδοκούς) που εδράζεται σε δύο υποστυλώματα. Κάτω πέλμα εννοώ τη κάτω κοιλοδοκό.

Όντως ένα σχήμα θα βοηθούσε αλλά δεν μπορώ να το στείλω λόγω προβλήματος.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην έχει πρόβλημα ? Για τι άνοιγμα μιλάμε ??? Ετσι όπως το ακούω το βλέπω για 25 και άνω μέτρα άνοιγμα...

Η μεταφορά των δυνάμεων αξονικά γίνεται μέσω του κάτω πέλματος αλλά έχεις και φορτία άνω που επιβαρύνουν το δικτύωμα σε μεγάλα ανοίγματα...

Link to comment
Share on other sites

Οι κοιλοδοκοί που αποτελούν το δικτύωμά σου πρέπει να έχουν μόνο αξονική ατένεια. Να μην έχουν δηλαδή καμπτική δυσκαμψία. Να είναι στοιχεία δικτυώματος. Αν έχεις προσομοιώσει αυτά τα στοιχεία με κανονικά μέλη μητρώου 6χ6 θα έχεις και ροπές, μικρές μεν, αλλά θα έχεις.

 

Για περαιτέρω πρέπει να στείλεις σχήμα οπωσδήποτε, συμφωνώ με pappos και ΑΡΗ ΧΑΝΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Το άνοιγμα του πλαισίου είναι στα 20 μ και η κοιλοδοκός βγαίνει στα 100Χ5. Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί να διαστασιολογείται σε συνδυασμό κάμψη-θλίψης αντι καθαρά αξονικής δύναμης.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγώ άλλο πράγμα ξέρω για φάτνωμα (κάτοψη ),όχι το δικτύωμα

 

Αν έχεις στοιχεία beam 3d καλώς εμφανίζονται οι ροπές ,όπως είπε και ο iovo, άρα σωστά γίνεται ο έλεγχος. Αν θυμηθείς στο πολυτεχνείο σε ανάλογες ασκήσεις υπολογίζαμε μόνο αξονικές γιατι μας έλεγαν πως έργα τεμνουσών, καμπτικών δυνάμεων ...να μη ληφθούν υπόψιν. Ανάλογα με τη διαμόρφωση του ζευκτού οι καμπτικές δυνάμεις μπορεί να είναι καθοριστικές ,αφού μεγάλη τιμή τους απομειώνει την επάρκεια στον αξονικό έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.