Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επάγγελμα μηχανικός-ταμείο


alien

Recommended Posts

Βάλτε και το 26% φόρο σε αυτα που συζητάτε. Ακόμα και στα τεκμήρια 26%........

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

260Ε ΤΣΜΕΔΕ; Που τα είδατε αυτά τα ποσά; Μηχανικός 5ετιας μου ήρθε 320Ε και μετά την εξαετία ανεβαίνει και άλλο

 

 εμ αμα πληρωνεις ειδικη προασυξηση αυτα παθαινεις, βγαλτην να τη γλιτωσεις για καμια πενταετια ακομη

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά ποιοι υπάγονται υποχρεωτικά στην ειδική προσαύξηση:

 

Αρθρο 3 του Ν.3518/2006 αναφέρει, ότι στην Ειδική Προσαύξηση υπάγονται:

1. Υποχρεωτικά τα κάτωθι πρόσωπα:

1.       Οι μέχρι 31/12/1992 ασφαλισμένοι του ΤΣΜΕΔΕ (παλαιοί ασφαλισμένοι),

2.       Οι από 01/01/1993 (νέοι ασφαλισμένοι)   και εφεξής ασφαλισμένοι του ΤΣΜΕΔΕ, εφόσον έχουν συμπληρώσει δεκαετή ασφάλιση στο κλάδο κύριας σύνταξης και το 35ο έτος της ηλικίας τους,

3.       οι τακτικοί υπάλληλοι του ΤΣΜΕΔΕ, καθώς και οι υπάλληλοι του ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

 εμ αμα πληρωνεις ειδικη προασυξηση αυτα παθαινεις, βγαλτην να τη γλιτωσεις για καμια πενταετια ακομη

ανευ ειδικής είναι...

Link to comment
Share on other sites

Η ειδική προσαύξηση είναι προεραιτική για τις εξής δύο  κατηγορίες, οι οποίες πρέπει να είναι και οι δύο σε ισχύ για να κάνεις απαλλαγή :

  • Για όσους έχουν έως 10 χρόνια συμπληρωμένα από την άδεια άσκησης επαγγέλματος
  • Για όσους δεν έχουν συμπληρώσει το 35ο έτος της ηλικίας τους

 

Συνήθως από λάθος-άγνοια δίνοντας τις εξετάσεις σςτο ΤΕΕ μεταξύ άλλων υπογράφουμε ότι επιθυμούμε να συμμετέχουμε και στην ειδική προσαύξηση, όπου για να το ανερέσουμε πρέπει να κάνουμε μια απλή αίτηση σε οποιοδήποτε κατάστημα του ΤΣΜΕΔΕ

 

Hint  Σε περίπτωση που κάποιος έχει πληρώσει πχ το πρώτο εξάμηνο του 2013 και δεν έχει πληρώσει το δεύτερο, μπορεί τον Νοέμβρη να κάνει αίτηση απαλλαγής από την ειδική προσαύξηση η οποία να αφορά απαλλαγή από Ιούλιο και μετά.

 

Δηλαδή μπορείς να κάνεις απαλλαγή της ειδικής προσαύξησης και παλαιών εισφορών που χρωστάς, όχι όμως να αξιώσεις επιστροφή χρημάτων τα οποία έχεις πληρώσει!!!

Edited by vagmavra
Link to comment
Share on other sites

Οι από 01/01/1993 (νέοι ασφαλισμένοι)   και εφεξής ασφαλισμένοι του ΤΣΜΕΔΕ, εφόσον έχουν συμπληρώσει δεκαετή ασφάλιση στο κλάδο κύριας σύνταξης και το 35ο έτος της ηλικίας τους,

 

Μόνο τότε μπαίνεις υποχρεωτικά......Προεραιτικά όποτε θέλεις.....

Πχ εγώ είμαι ανω των 35 αλλά στο ΤΣΜΕΔΕ γράφτηκα 30φεύγα.....Οπότε δε με βάζουν υποχρεωτικά στην ειδική προσάυξηση, όπως και δεν την έκανα από μόνος μου...

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πράγμα ακριβώς λέμε Ίκαρε, μόνο που εγώ μιλάω για κα΄ποιον που έχει μπει και θυέλει να βγεί

 

Την ειδική προσαύξηση συνήθως την υπογράφεις κατά λάθος ( μη γνωρίζοντας τι ακριβώς είναι ) μαζί με τα υπόλοιπα χαρτιά που σου δίνουν την ημέρα που περνάς τις εξετάσεις στο ΤΕΕ για την απόκτηση της άδειας ασκήσεως επαγγέλματος, εσύ μπορεί να ήσουν γνώστης και να μην το υπέγραψες οι περισσότεροι όμως που γνωρίζω και εγώ μαζί τους την πατήσαμε κατ' αυτόν τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Στους κάτω 5ετίας είναι 1000κάτι το εξάμηνο......Μάλλον σε αυτούς αναφέρεται ο φίλος

 

Στους κάτω 5 ετιας αλλά στη δεύτερη κλάση τα μπικικίνια ανά εξάμηνο άνευ ειδικής είναι 1260Ε το εξάμηνο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.