Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επάγγελμα μηχανικός-ταμείο


alien

Recommended Posts

Την ειδική προσαύξηση συνήθως την υπογράφεις κατά λάθος ( μη γνωρίζοντας τι ακριβώς είναι ) μαζί με τα υπόλοιπα χαρτιά που σου δίνουν την ημέρα που περνάς τις εξετάσεις στο ΤΕΕ για την απόκτηση της άδειας ασκήσεως επαγγέλματος, εσύ μπορεί να ήσουν γνώστης και να μην το υπέγραψες οι περισσότεροι όμως που γνωρίζω και εγώ μαζί τους την πατήσαμε κατ' αυτόν τον τρόπο.

 

Πολύ σωστός!!! Θυμάμαι και εγώ δεν ήξερα τότε και όταν ρώταγα μου έλεγαν, καλό είναι να το κάνεις....θα πάρεις περισσότερη σύνταξη, κτλ ωραία πράγματα....

Ευτυχώς που είχα την τύχη να έχω φίλους στον κλάδο έμπειρους που με συμβούλεψαν, ούτε κατά διάνοια...Μόνο αν έχεις σταθερή εργασία και τα πληρώνει εισφορές ο εργοδότης...(Και μιλάμε για τότε..)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

.... πιο πολύ θα ανατριχιάσεις αν εφαρμοσθεί σύμφωνα με το Ν.3986/2011 (Μεσοπρόθεσμο) οι δεκατέσσερις ασφαλιστικές κατηγορίες του Ν.2084/1992 που καθίστανται υποχρεωτικές.

Δες το excelακι 

 

 

 

tsmede.xls

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που βγήκαν αυτοί οι πίνακες μου αρέσει να τους χαζεύω. Σε κάποιον που είναι ασφαλισμένος τσμεδε πάνω από 30 χρόνια θα του ζητάνε ~1.000€ / μήνα  :mrgreen: Seems legit. 

Link to comment
Share on other sites

... Σε κάποιον που είναι ασφαλισμένος τσμεδε πάνω από 30 χρόνια θα του ζητάνε ~1.000€ / μήνα  :mrgreen: Seems legit. 

 

Αν έχω καταλάβει σωστά, αυτό ισχύει μόνο για τους μετά την 1/1/1993

 

Οι πριν του '93, παίρνουν μια αύξηση περίπου μόνο 10% ανεξάρτητα τα χρόνια ασφάλισης

Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει σωστά, αυτό ισχύει μόνο για τους μετά την 1/1/1993

 

Οι πριν του '93, παίρνουν μια αύξηση περίπου μόνο 10% ανεξάρτητα τα χρόνια ασφάλισης

 

Σωστά. Οι πριν του '93 είναι οι προνομιούχοι. Οι υπόλοιποι απλά θα βλέπουμε τα χαρτάκια κάθε εξάμηνο να μαζεύονται και θα "γελάμε"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.