Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μικτός Φορέας Ο.Σ και Φ.Τοιχοποιϊας


 
McRaster

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Προσπαθώ να μοντελοποιήσω ένα διώροφο κτίριο το οποίο στο ισόγειο είναι απο φέρουσα διαζωματική τοιχ και η ανωδομή του απο Ο/Σ.Υπάρχει κάποια ιδέα απλοποίησης για να αποφύγω ανάλυση με το sap;

 

 

ευχαριστώ

 

Υ.Γ Να ανεβάσω κάποιο σχέδιο;

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Αν το έλυνα στο scada έτσι θα το έκανα.Το δοκίμασα και έτσι όπως λές.....κάτσε να το τρέξω και να ανεβάσω τα αποτελέσματα γιατί με απασχολεί η σεισμική τέμνουσα στα υ/τα.Στη συγκεκριμένη περίπτωση το ισόγειο υποτίθεται οτι λειτουργεί ώς φέρουσα, συνεπώς η τέμνουσα παραλαμβάνεται εξολοκλήρου απο τη τοιχοποιϊα.Όμως η ανωδομή χρησιμοποιεί τα κατακόρυφα διαζώματα ώς υ/τα στο 1ο όροφο.Εάν το λύσω έτσι όπως λές μου βγάζει αστοχία στα υ/μα του ισογείου (κατακόρυφα διαζώματα 30Χ30)

post-81292-0-30711900-1378745931_thumb.jpg

post-81292-0-63121900-1378746467_thumb.jpg

post-81292-0-95593000-1378746478_thumb.jpg

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Αγνόησε τα υλικά δέν τα έχω βάλει σωστά, βιαστικό ήταν για να το ανεβάσω.Τώρα πόσο σωστή μπορεί να θεωρηθεί αυτή προσομοίωση, τι να σου πώ δέν ξέρω.Δυστυχώς δέν μπορώ να το λύσω στο Φεδρα ολόκληρο, έτρεφα ελπίδες στο να μεταφέρω τα εντατικά απο τη τοιχοποιϊα στο φέδρα.

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι αυτή προσομοίωση είναι "άκυρη".Θα δοκιμάσω μία επίλυση στο sap και θα ανεβάσω τα αποτελέσματα και απο τα δύο για αντιπαράθεση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει τόση σημασία το πως ακριβώς θα το μοντελοποιήσεις. Αρκεί το μοντέλο να αναπαράγει σωστά τις μετακινήσεις των κόμβων λόγω σεισμού, δηλαδή την γενική παραμόρφωση.

 

Για τα στοιχεία της τοιχοποιίας θα κάνεις προφανώς τους ελέγχους με το χέρι. Άρα θα πρέπει να μπορείς να λάβεις από το πρόγραμμα τα εντατικά μεγέθη για κάθε συνδυασμό που σε ενδιαφέρει.

 

Η τοιχοποιία έχει q=1,5 και το σκυρόδεμα q=3,5. Σωστό είναι να ελέγξεις την τοιχοποιία για τα ικανοτικά φορτία που προκύπτουν από την διαρροή του φορέα εξ ωπλισμένου σκυροδέματος. Άρα πρέπει να μπορείς να βρεις τα ικανοτικά φορτία...

Link to comment
Share on other sites

Αλέξη σκεφτόμουνα να περάσω τα εντατικά στο φέντρα απ[ο την ανωδομή και να τρέξω το μοντέλο με το q =1.5 όπως λές.Απλά το πρόγραμμα όταν προσομοίωσα τη τοιχοποϊα με χιαστί έκανα το λάθος και δέν σκέφτηκα οτι δέν θα έχω παραλαβή τής τέμνουσας απο τα χιαστί με αποτέλεσμα να μου ανεβάζει τίς ενισχύσεις στα κατακόρυφα διαζώματα του ισογείου.Δεν περίμενα και τίποτα καλύτερο φυσικά, θα ανεβάσω φωτογραφίες απο το κτίσμα αφού τροποποίησω λίγο την εικόνα .Το πρόβλημα είναι στο πώς θα καταφέρω να δώσω στο πρόγραμμα σωστά τα σεισμικά φορτία.Τη φέρουσα τοιχοποίια την έχω εξαρτήσει στο κόμβο διαφράγματος μαζί με τα κατακόρυφα διαζώματα.

 

Ευχαριστώ πολύ

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια δοκιμή να το λύσεις θεωρώντας πάκτωση το πάνω (χωρίς το κάτω) και μετά πάρε τα εντατικά και πήγαινε στο φεδρα. Το στατικ δεν έχει φέρουσα μου είπες?

ΜΕ αυτή την λύση, το μόνο που χάνεις στην επίλυση του πάνω είναι μια στροφή της βάσης των υποστυλωμάτων. Αλλά πιθανολογώ να είναι μικρή.  

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει τόση σημασία το πως ακριβώς θα το μοντελοποιήσεις. Αρκεί το μοντέλο να αναπαράγει σωστά τις μετακινήσεις των κόμβων λόγω σεισμού, δηλαδή την γενική παραμόρφωση.

 

Για τα στοιχεία της τοιχοποιίας θα κάνεις προφανώς τους ελέγχους με το χέρι. Άρα θα πρέπει να μπορείς να λάβεις από το πρόγραμμα τα εντατικά μεγέθη για κάθε συνδυασμό που σε ενδιαφέρει.

 

Η τοιχοποιία έχει q=1,5 και το σκυρόδεμα q=3,5. Σωστό είναι να ελέγξεις την τοιχοποιία για τα ικανοτικά φορτία που προκύπτουν από την διαρροή του φορέα εξ ωπλισμένου σκυροδέματος. Άρα πρέπει να μπορείς να βρεις τα ικανοτικά φορτία...

Μην είσαι σίγουρο πως ο σκελετός έχει κατασκευαστεί με προδιαγραφές q=3,5. Λύσε το όλο με q=1,5.

 

Τώρα όσο αφορά το διάγραμμα της πρώτης ιδιομορφής με προβληματίζουν οι μεγάλες μετακινήσεις του ισογείου σε σχέση με τη δυσκαμψία του. Ποιο είναι το ποσοστό της ταλαντούμενης μάζας που έβγαλε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.