Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξετάσεις ΤΕΕ


Recommended Posts

Αρα εχω μελλον ακομα !

Σου στειλαν μαζι και κωδικους του teemail ?

 

Τι περιείχε το "πακετάκι" :mrgreen:  

Edited by ALdaperan
Link to comment
Share on other sites

Περιείχε την άδεια ασκήσεως(με τυπογραφικό λάθος)

και τρία έγγραφα με την εγγραφή στο ΤΕΕ , τον αριθμό μητρώο κλπ.

 

Από το ΤΣΜΕΔΕ ακόμη δεν ήρθε τίποτα.

 

Απο κωδικούς δεν είχε τίποτα.

Edited by Evmospyr
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τελικά μου ήρθε και εμένα.

Ήταν περίπου καμια βδομάδα στο τααχυδομείο και με περίμενε. Απλά δεν έχει υπαλλήλους διανομείς το ταχυδρομείο και συσσωρεύονται όλα τα γράμματα εκεί.

 

Ευτυχώς και τους πήρα τηλ!

 

Τραγελαφική η κατασταση στο ελλαδιστάν..

Edited by ALdaperan
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα, με το που δίνει κανείς εξετάσεις για άδεια ασκήσεως επαγγέλματος πρέπει να αρχίσει να πληρώνει εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ; Και επίσης, για την εγγραφή στο ΜΕΕΠ απαιτούνται 3 χρόνια; Δηλαδή αν εγγραφώ στο ΤΕΕ το 2015, στο ΜΕΕΠ εγγράφομαι το 2017, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

δυστυχώς ναι!!! Η εγγραφή σου στο ΤΕΕ ισοδυναμεί με την εγγραφή σου και την έναρξη απόδοσης εισφορών στο ΤΣΜΕΔΕ, που κάτω της πενταετίας είναι 1050€ περίπου το εξάμηνο.

Όσο για το ΜΕΕΠ έχω την εντύπωση ότι είναι 4 χρόνια από τη λήψη διπλώματος και όχι από την εγγραφή στο ΤΕΕ. Δεν είμαι 100% σίγουρη όμως!!

Link to comment
Share on other sites

Το δυστυχώς ή το ευτυχώς εξαρτάται από την οικονομική άνεση. Πλέον είσαι ασφαλισμένος και εφόσον δεν υπάρχει ακόμα εργοδότης να σε αναλάβει, πληρώνεις για τον εαυτό σου εσύ. Τα λεφτά είναι πολλά αλλά απαλλάσσεσαι από το πρόβλημα του μαζέματος ενσήμων που βασανίζει τις υπόλοιπες κατηγορίες εργαζομένων. Μόλις συμπληρώσεις τα απαιτούμενα χρόνια θα πάρεις σύνταξη ακόμα κι αν δεν έχεις δουλέψει ποτέ.

 

Αν τέτοια οικονομική άνεση δεν υπάρχει, καλύτερα να μη γραφτείς ακόμα ή να κοιτάξεις να απασχοληθείς με άλλο καθεστώς πχ ίκα. το μόνο που χάνεις είναι η δυνατότητα υπογραφής μελετών. αλλά αν δεν έχεις στρωμένη πελατεία, η δυνατότητα αυτή ούτως ή άλλως ήταν ανενεργή.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Καλα εδω γελάνε αν εχει κάποιος τέτοια οικονομική άνεση ώστε να μην δουλέψει ποτε του αλλα να παρει και σύνταξη δεν θα καθόταν να πληρώνει εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ αλλα θα άνοιγε μια επιχείρηση θα είχε ασφάλεια ΟΑΕΕ και τους υπαλλήλους να δουλεύουν.

Το ΜΕΚ 3 χρονια για α κατηγορία το μελετητικό 4 για α κατηγορία

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.