Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τύποι θεμελίωσης τυπικών μεταλλικών κτηρίων.


 

Recommended Posts

Αυτό που δεν εχει νοήμα στην συζήτηση ειναι να βγαινουμε και να λεμε (γενικά μιλαω τωρα) ότι σε ολες τις μελετες κανουμε ολες τις σουπερ αναλυσεις και ελεγχουμε και τον παραμικρό παραγοντα και στην πραξη να κανουμε αλλα πραγματα για τους γνωστους λόγους..

 

Αυτό ακριβώς λέω και εγώ!:grin:

 

(πιθανη προσθήκη πεδίλου που να συνδέεται με τις πεδιλοδοκους, .

 

δηλ.;

ειλικρινά πάντως δεν έχω καταλάβει γιατί τα πέδιλα ειναι υπό διωγμό (όχι τα μεμονωμένα, τ'αλλα που είναι παρέα με τα συνδετήρια δοκάρια)

ούτε για φτύσιμο δεν τα'χει η πλειοψηφία ..

 

Ποιος το λέει αυτό; Απλά το ξαναλέω κατασκευαστικά και μόνο όταν στο βιομηχ. κτίριο έχεις υπερύψωση και επομένως τοιχείο εγκυβωτισμού τότε βολεύει (από άποψη ταχύτητας καλουπώματος, κόστους φατούρας , άντε πες στον καλουπατζή να σου κάνει πέδιλα-συνδ-τοιχίο, και άμα έχει και κώνο το πέδιλο άστα) να κάνεις πεδ/κο

Link to comment
Share on other sites

Από πόσα μέτρα και μετά δεν απαιτείται συνδετήρια δοκό στην διεύθυνση των κύριων πλαισίων κατά ΕΑΚ!?

 

Στην πράξη πάνω από ένα όριο μήκους το συνδετήριο δεν είναι άχρηστο για να μην πω και επικίνδυνο λόγω φαινομένων συστολής ξήρανσης και ερπυσμού? Δεν δύναται να επιφορτιστεί υπ/μα λόγω μετακίνησης πεδίλου που θα οφείλεται στην μεταβολη μήκους του συνδετηρίου από τέτοιου είδους φαινόμενα που είναι ανάλογα με το μήκος??

Link to comment
Share on other sites

Εvan,

Μπορείς τα πεδιλα αντι με συνδετηρια να τα συνδεσεις με πεδιλοδοκους,αν ειναι ευκαπτα δεν εχει και καμμια ιδιαιτερη κατασκευαστική δυσκολία, εναι σαν να φαρδαίνεις τοπικα το πέλμα της πεδιλοδοκου.

 

-Αλλη ερωτηση π.χ υπερυψωση 1μ και εκσκαφη αλλο 1 για την έδραση της θεμελίωσης προκύπτει υψος περιμετρικης πεδιλοδοκου 2μ. Αυτην πως την προσομοιώνετε εσεις δεν ειναι τραβηγμενο το ύψος το στατικο να μπει 2μ? την προσομοιώνεται π.χ 1μ και απο πανω τοιχειο πληρωσεως που δεν το προσομοιώνετε? Μπορεί για πανω απο δύο μέτρα να προσομοιωθεί και ως τοιχειο υπογειου με πελμα συνδεόμενο με τα υποστυλωματα?

Link to comment
Share on other sites

ο palex θιγει το αγαπημένο μου θέμα, το θεμα της ελληνικής πατέντας για τα τοιχώματα υπογείου

 

θίγεις τεράστιο θέμα, δεν ξαναλέω αυτά που έχω πει, σε παραπέμπω και στα downloads

Link to comment
Share on other sites

H πατέντα με τα περιμετρικά δοκαρια στην βαση των τοιχωματων υπογειου πρεπει να ξεκίνησε από προγραμματα όπως το Ολοστατικα που στην πρωιμή εκδοση του δεν προσομοίωνε τα τοιχεία υπογειου. Και μαλιστα στο manual του έγραφε με περισσό θράσος ότι δεν είναι ασφαλής η προσομοίωση των τοιχωματων λόγω τον αβεβαιοτήτων που υπαρχουν στα πραγματικα παχη τους και την ποιότητα του υλικού λόγω της μονοπλευρης σκυροδετησης τους σε επαφή με το σκάμμα του υπογείου!! Μετα βεβαια το προσθεσαν και το διαφήμισαν κιολας! Βγηκαν κατι τετοιες μελετες, το εμαθαν και οι εργολαβοι με αποτελεσμα προσφατα να με κοιτα εργολαβος σιδερας με περιεργο υφος (και απαξίωση) γιατι δεν υπήρχε αυτο το δοκαρι οπως σε ολες τις μελετες και να επιμένει να το βαλει για καλύτερα!

Εγω στα τοιχεια υπογειου δεν το βαζω πότε.

Ομως για την προσομοίωση του περιμετρικου τοιχειου- πεδιλοδοκου όταν εχουμε υπερύψωση ισογείου εχω τους ενδοιασμους μου πχ σε μονόροφο που βγαινει με τον ελαχιστο οπλισμό και με 0,80 ύψος πεδιλοδοκου να παώ να του χωσω πεδιλοδοκο ύψους 2,00μ, και ενταξει τα μπετα ίδια ποσότητα θα είναι αλλα τα ουτως ή αλλως ελάχιστα σίδερα γιατι να υπερδιπλασιαστουν, αμαρτια δεν ειναι για τον κακομοιρογλου πελάτη?

 

Ανακοίνωση οσον αφορά την απομάκρυνση της κουκούλας απο το avatar

Σύντροφοι, η χρονική σύμπτωση με τον νομο Δενδια ήταν απολύτως τυχαια.

Επιλεχθηκε η λύση του σκουφου κατόπιν ενδελεχους και εμπεριστατωμενης μελετης βιοκλιματικού σχεδιασμου, καθότι ειναι μια λύση που πλήρει και τις προδιαγραφές ενεργειακής πιστοποίησης ,και επιλεον μπορεί όταν οι περιστάσεις το απαιτήσουν να μετατραπεί σε full face παρεχοντας την απαιτουμενη προστασία απο επιζήμιους ανθρωπογενείς παραγοντες και το κακο το ματι βεβαιως!

Link to comment
Share on other sites

Ομως για την προσομοίωση του περιμετρικου τοιχειου- πεδιλοδοκου όταν εχουμε υπερύψωση ισογείου εχω τους ενδοιασμους μου πχ σε μονόροφο που βγαινει με τον ελαχιστο οπλισμό και με 0,80 ύψος πεδιλοδοκου να παώ να του χωσω πεδιλοδοκο ύψους 2,00μ, και ενταξει τα μπετα ίδια ποσότητα θα είναι αλλα τα ουτως ή αλλως ελάχιστα σίδερα γιατι να υπερδιπλασιαστουν, αμαρτια δεν ειναι για τον κακομοιρογλου πελάτη

εδώ σε έχασα, δεν το καταλαβαίνω, δεν είπα να οπλίσεις πεδιλοδοκό 2 μετρα με συνδετήρες

Link to comment
Share on other sites

Εvan,

Μπορείς τα πεδιλα αντι με συνδετηρια να τα συνδεσεις με πεδιλοδοκους,αν ειναι ευκαπτα δεν εχει και καμμια ιδιαιτερη κατασκευαστική δυσκολία, εναι σαν να φαρδαίνεις τοπικα το πέλμα της πεδιλοδοκου.

 

ε εντάξει ουσιαστικά πεδ/κο κάνεις

 

-Αλλη ερωτηση π.χ υπερυψωση 1μ και εκσκαφη αλλο 1 για την έδραση της θεμελίωσης προκύπτει υψος περιμετρικης πεδιλοδοκου 2μ. Αυτην πως την προσομοιώνετε εσεις δεν ειναι τραβηγμενο το ύψος το στατικο να μπει 2μ? την προσομοιώνεται π.χ 1μ και απο πανω τοιχειο πληρωσεως που δεν το προσομοιώνετε? Μπορεί για πανω απο δύο μέτρα να προσομοιωθεί και ως τοιχειο υπογειου με πελμα συνδεόμενο με τα υποστυλωματα?

 

ε εντάξει ουσιαστικά πεδ/κο κάνεις

 

δεν προσομειώνω το τοιχείο υπερύψωσης. Βάζω ότι πεδ/κο μου βγει και από κει και πάνω ένα τοιχείο 25εκ με 2 Τ131 είναι αρκετά(εκτός αν είνα πολύ ψηλό οπώτε το οπλίζω σαν τοίχο αντιστήριξης)

 

σορρυ για ποιο δοκάρι μιλάτε;

Link to comment
Share on other sites

Στις υπερυψωσης και εγω αυτό κανω

 

Μιλαμε για την τακτική τοποθέτησης στην βάση περιμετρικού τουχειου υπογειου κορμου πεδιλοδοκου πανω στην οποία φυτεύεται το τοιχείο.

Προφανώς μερικοί μηχανικοί θεωρουν ότι αυτό το δοκαρι θα προστατευσει τον δίσκο του τοιχείου του υπογείου απο τον να καμφθεί εντός του επιπέδου του!!!!

Ενω μερικοί σιδεράδες θεωρουν ότι δενει καλύτερα το τοιχείο με το πέδιλο καθότι εκει φαινεται ότι τους απασχολεί το μήκος αγκύρωσης των Φ10!! Sorry Rigid , δεν το κανω επιτηδες....!

Link to comment
Share on other sites

 

εδώ σε έχασα, δεν το καταλαβαίνω, δεν είπα να οπλίσεις πεδιλοδοκό 2 μετρα με συνδετήρες

 

Αυτό ρωταώ, από ποιο ύψος και πανω πεδιλοδοκου πρεπει να αλλαζω την προσομοίωση.

Με τον Evan συμφωνήσαμε οτι βαζουμε με συνδετήρες και οπλισμό μονο το στατικά απαιτουμενο και το απαιτούμενο για την υπερύψωση "γεμισμα" με 2Τ131, αυτο που δεν είπαμε από ποιο ύψος και πανω παει ολόκληρο σαν προσομοίωση τοχειου και όχι πια πεδιλοδοκός... Να πούμε πανω απο 2,30-2,50 ολο σαν τοιχείο δεμένο με την εδαφόπλακα και κλείσαμε??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.