Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εφαρμογές μη καταστροφικού ελέγχου


 

Recommended Posts

Επειδή πολλά ειπωθηκαν για εξοπλισμούς. και νουμερα που ζαληζουν. Το ερώτημα ειναι αν αξίζει ένας μηχανικός να δαπανήσει αυτά τα ποσά. ποτε θα τα κάνει απόσβεση και θα είναι ανταγωνιστικός ? θα πάρει καιρό και πολύ τριβή για να γινει καλός - εκτός αν κάνει μονο δικές του δουλιές και δεν έχει κάποιον πάνω από το κεφάλι του που θα τον συγκρίνει .....

Πιστευω οτι μάλλον είναι πιο έξυπνο τελικά να τσεκάρεις την αγορά ( να έχεις πέντε γνώσεις όμως και να μην εντυπωσιάζεσε απο ονόματα και φρου φρού στα τευχη)  και  να χρησιμοποιείς (οχι ευκολόπιστα)  όποιον σου κάνει καλή  δουλειά . 

Ουτε έξοδα ούτε παγιος εξοπλισμός που καθετε   ... και μάλλον καλλίτερη και καθαρή κερδοφορία . Δεν είναι εποχές να ξοδευει κάποιος  χιλιάρικα ......

 

Για να πετάξεις δεν αγοράζεις αεροπλάνο- απλά όποτε το χρειάζεσε το χρησιμοποιείς . Εκτος αν υπάρχουν φιλοδοξιες για να φτιάξεις νέα εταιρία  ....easy jet

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 530
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν νομίζω ότι κάποιος που θα επενδύσει σε αυτόν τον τομέα (ειδικά αυτή την εποχή) πρέπει να περιμένει ότι θα κάνει απόσβεση άμεσα... Αλλά κάποιος που έχει το μεράκι μπορεί να "χτίσει" πάνω σε αυτόν τον τομέα και να γίνει ανταγωνιστικός ακριβώς με την ποιότητά του (επιτέλους) έναντι άλλων που είναι περισσότερο "εμπορικοί" τύποι .... (υπάρχουν και εδώ τέτοιοι βέβαια...). Αναμφίβολα είναι ένας δύσκολος χώρος που προϋποθέτει επιστημονική προσέγγιση και όχι τυφλοσούρτη όπως επίσης έχει και πολλές αβεβαιότητες αλλά και πολλές ευθύνες...

 

Πάντως, δεν θεωρώ ότι πρέπει κανείς να είναι εφοδιασμένος με "λουσάτα"  εργαλεία που τα αποτελέσματά του θα τα "καταλαβαίνει" ο πελάτης... 'Αλλωστε, σε μια απλή στατική μελέτη, τι πρέπει να δείχνεις τις παραδοχές προσομοίωσης στους πελάτες? Αν ο "πελάτης" είναι συνάδελφος, τότε θα πρέπει να του εξηγήσεις τι κάνουν αυτά τα εργαλεία και ότι δεν είναι μαγικά... και αν είναι σχετικός θα καταλάβει. Τώρα, ότι θα βρεθούν κάποιοι που θα "τα πουν αλλιώς" είναι ένα θέμα βέβαια αλλά τι να κάνουμε... Είπαμε, ότι η για να επικρατήσει η ποιότητα θέλει (διαρκή) αγώνα...             

Link to comment
Share on other sites

Εξοπλισμό θα πάρεις εφόσον θέλεις να ασχοληθείς με το αντικείμενο και γνωρίζοντας ότι αν δεν αλλάξει η ελληνική νοοτροπία δεν θα κάνεις άμεσα απόσβεση.

 

Μαγνητογράφο παίρνεις για να μετρήσεις πάχος επικάλυψης και θέσεις ράβδων. Για διαμέτρους μην βασίζεσαι. Καλύτερα κάνε μια καθαίρεση της επικάλυψης και μέτρα το για να είσαι σίγουρος. Έτσι και αλλιώς θα καθαιρέσεις σοβά για να κάνεις σωστή μέτρηση γιατί 2,5εκ ο σοβας + 2,5εκ επικάλυψη έφτασες σχεδόν στα όρια ακρίβειας του μηχανήματος.

 

Όσο αφορά τα διάφορα μοντέλα. Επειδή έτυχε να ψάξω τελευταία τα πιο γνωστά (HILTI, Proceq) κατέληξα να στης Proceq γιατί είναι value for money. Το HILTI κατά την γνώμη μου έχει μόνο το όνομα. Σε δοκιμή που το κάναμε έβγαζε σε υποστύλωμα οικοδομής 10ετιας κατακόρυφα Φ12 που δεν υπάρχει περίπτωση να είναι. Και εκτός των άλλων είναι πανάκριβο (11000 χωρίς οθόνη και 16000 με την οθονη). Όχι ότι το proceq είναι φτηνό αλλα έχει τεράστια διαφορά. Αυτό που πρότεινε ο McRaster δεν το έχω δει καθόλου και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη. Τη δουλειά σου την κάνεις ακόμα και με το Bosch ή το Profoscope. Δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω. Από εκεί και πάνω είναι εφέ και μούρη προς τον πελάτη. Αν έχεις χρήματα να διαθέσεις πας στα ακριβά αλλά δυστυχώς εδώ δεν ισχύει ότι πληρώνεις παίρνεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

To profoscope+ με το profometer έχουν σημαντικές διαφορές..? (διαφορές ουσίας εννοώ... Π..χ, από ό,τι καταλαβαίνω, "neighboring correction" κάνουν και τα δύο, για να αναφερθώ σε αυτό που είπε ο mke612 στο post #209, ενώ επίσης δεν βλέπω διαφορά στις δυνατότητες και στα ποσοστά πιθανού σφάλματος...).

Επίσης McRaster, αυτές οι μελέτες του Ιγνατάκη με ΜΚΕ που ανέφερες,  είναι ελεύθερα προσβάσιμες? (αν ναι, μπορείς να μας παραπέμψεις με Link..?).  

Link to comment
Share on other sites

mke612 οι θέσεις σου αλλάζουν συνεχώς  φίλε μου καλύτερα μη γράφεις άλλο γιατι ήδη αρχίζει και με εκνευρίζει η συμπεριφόρα σου. Βγήκες και έγραψες ένα κάρο @@ και ήρθες τώρα να κάνεις και επενδυτικό πλάνο; 

 

, ge_liakos έχεις δεί καμία ακρίβεια αν δεν καλιμπράρεις το μηχάνημα σου; γιατι εγώ ρε φίλε ακόμα προσπαθώ να βρώ τρόπο να έχω απευθείας αποτελέσματα....Η προταση μου σε μαγνητόμετρο είναι η φθηνότερη λύση σε απόδοση επικάλυψη - διαμέτρου.Δεν μπορείς να σκανάρεις μεγάλες επιφάνειες,αλλά σε υφιστάμενα κτίρια είναι καλό για τη δουλειά που κάνουμε.

 

 

Κάτσε και διάβασε τώρα και τα πρότυπα για σκληρομέτρηση: Θα σου έδινα το DIN ,αλλα κάτσε και βρές το μόνο σου.

German standards and specifications:
DIN 50156-1 
DIN 50156-2 
DIN 50156-3 
DGZfP 
VDI/VDE 
American standards:
ASTM A956 
ASTM E140 - 12be1 
Official international standards projects:
ISO/DIS 16859-1
ISO/DIS 16859-2
ISO/DIS 16859-3 
Official european standard projects:
PrEN ISO 16859-1
PrEN ISO 16859-2
PrEN ISO 16859-3 
 
Και να σου πώ, το παραμυθάκι να εμπλέξετε τον Ροδόπουλο τον Κόκκινο και την Επίδομο δεν το τρώω.Χρήστο κακώς δεν πήρες θέση, το παλικάρι ζητάει τη γνώμη σου...
Edited by McRaster
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι profometer και profoscope εχουν τον ιδιο αισθητηρα αλλά το profometer έχει λογισμικό που κάνει απεικονήση κλπ.

 

Πως θα πιάσεις ακρίβεια χωρίς να καλιμπράρεις; Ακόμα και η μέτρηση της επικάλυψης προυποθέτει μια εκτίμηση της διαμέτρου. Και εκτός αυτού αν δεν ανοίξεις καμια τρύπα ή αν δεν ρίξεις λίγο επικάλυψη πως θα ξέρεις ότι αυτό που μέτρησες είναι σωστό; Δεν πρέπει να κάνεις έναν αυτοέλεγχο; Και το BS 1881-204 το αναφέρει ξεκάθαρα. Πρέπει να ξέρεις είτε τη διάμετρο για να βγάλεις επικάλυψη είτε την επικάλυψη για να βγάλεις διάμετρο.

 

Μερικοί ας καθήσουν να διαβάσουν λίγο και μετά να κρίνουν όργανα και εταιρείες. Εκτός αν εξυπηρετούν άλλα συμφέροντα που ελπίζω να μην ισχύει.

Edited by ge_liakos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Της προσικ είναι πάρα πολυ καλά και τα προτιμώ σε σχέση με το χίλτι.Αυτά τα όργανα προφανώς θα τα πάρουν σε όσους εγκρίθηκαν οι επιδοτήσεις.Για τους υπόλοιπους , αν και θα κουραστούν λίγο παραπάνω υπάρχουν φθηνές λύσεις όπως το BOSCH, Kolectric,Elcometer κτλ.Αντίστοιχα σε μετρήσεις ημιδυναμικού αγοράζεις ένα ηλεκτρόδιο θειϊκού χαλκού και ένα πολύμετρο με κόστος 40-50 ευρώ, εάν το ηλεκτρόδιο είναι καλό θα βγεί 500 ευρώ...Έναν απλό ιταλικό υπέρηχο με 3 χρόνια εγγύηση στα 1300 ευρώ ένα κρουσίμετρο αναλογικό με 330 ευρώ, ένα πιστολέτο sds  >800W ΜΑΚΙΤΑ κατα προτίμηση με 230 ευρώ, μια καροτιέρα με βαθμονομημένη βάση υγρής και ξηράς κοπής στα 1400 ευρώ, 3-4 είναι βασικές διαστάσεις σε διαμαντοκορώνες και ξεκινάει απο 140 - 280 ευρώ της RIGID, BOSCH ή όποια άλλη έχετε προτίμηση.Εγώ διάλεξα της WURTH.

 

 

Παρελκόμενα:

 

Τρυπάνια: απο Φ12 -Φ24 κάπου στα 60 ευρώ

 

Γερμανικό κλειδί 41mm για την καροτιέρα 15 ευρώ.

 

Σκόνη φαινολοφθαλεϊνης 60 ευρώ.

 

 

Επίσης να προσθέσω οτι το κιτ ελέγχου χλωριόντων τον έφτιαξα μόνος μου σε συνεργασία με χημικό μηχανικό.Εχω βαλιτσάκι έτοιμο με κόστος 60 ευρώ........

Edited by McRaster
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο να ξέρεις απο μένα πως γνωρίζω οτι ουδεμία ανάμιξη έχεις εσύ η επίδομος και ο Κόκκινος.Το λέω για να μην δημιουργηθούν λάθος εντυπώσεις.Απλά ο ηλικιωμένος mke έκανε 2 λάθη.....και ξέρω ακριβώς τι θέλει 

Link to comment
Share on other sites

Και να σου πώ, το παραμυθάκι να εμπλέξετε τον Ροδόπουλο τον Κόκκινο και την Επίδομο δεν το τρώω.Χρήστο κακώς δεν πήρες θέση, το παλικάρι ζητάει τη γνώμη σου...

 

 

Δεν έχω πάρει χαμπάρι για τι γνώμη ζητάει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.