Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εφαρμογές μη καταστροφικού ελέγχου


 

Recommended Posts

Αφού υπάρχουν μεγάλε Δανέ, δέν χρειάζεται να τα αναφέρει.Όπως και στο νέο νόμο αυαθιρέτων δέν λέει για ΚΑΝΕΠΕ αλλα εννοείται.

 

 

Το μεγάλος Δανός μου άρεσε χεχεχεχε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 530
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τίποτα δεν εννοείται στο δικαστήριο!!!!!!!!!!!!!!!! Άλλαξε μου χώρα διότι με παρομοιάζεις με σκύλο εκτός και εαν το κάνεις επίτηδες.

Link to comment
Share on other sites

χεχεχεχε ε όχι για Μεγάλος Δανός ώς σκύλος δεν έχεις καμία σχέση!!!! Λοιπόν επειδή είσαι άνθρωπος με χιούμορ υποθέτω, θα σε αποκαλώ απο τούδε και στο εξής ρόουζντικ :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνω σε υπέρηχο και δίνω μία οικονομική λύση

 

 

http://www.controls-group.com/eng/concrete-testing-equipment/ultrasonic-pulse-velocity-tester.php

 

Απο Ιταλία κοντά στα 1040 ευρώ απο όσο θυμάμαι.Αν στείλεις μήνυμα στην controls θα το προωθήσει στον αντιπρόσωπο Ελλάδος και η τιμή είναι γύρω στα 1100-1200 +ΦΠΑ.Το συγκεκριμένο το έχω και είμαι ικανοποιημένος και απο τη τιμή και απο τη χρήση του.

 

Στην ίδια σελίδα υπάρχει και το pulse analyzer, το οποίο βγαίνει στα 3600 - 3700 και είναι μακράν καλύτερο απο το pundit (άποψη μου).Κάνει τη δουλειά που αναφέραμε στην αρχή.

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Εξόλκευση Ήλου vs Windsor Probe

 

Ξεκινάω επίσης και το θέμα σχετικά με την εξόλκευση ήλων.Στη Ελλάδα το 99,99%  χρησιμοποιούν το HILTI T4 tester μαζί με το καρφωτικό DX 460, το οποίο έχει καταργηθεί σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο εκτός απο εμάς και ο λόγος είναι οτι αυτή η μέθοδος χρησιμοποιείται μόνο ΕΔΩ.Οι τιμές είναι κάπου στα 1000 ευρώ για το Τ4 και κανέναν 2500 για το καρφωτικό + αναλώσιμα. +ΦΠΑ.

 

Εδώ και φυσικά είναι γνώμη μου,προτιμώ αντί να χρησιμοποιήσω αυτή τη μέθοδο, να διαλέξω το Windsor Probe στα 3600 σύνολο και να ακολουθήσω τη μέθοδο μέτρησης βάθους διείσδυσης.Σχετικοί πίνακες ΕΔΩ

 

 

Εξόλκευση Ήλου(Pull -out)

 

Danish test - Lok - Strength ,σχετικές πληροφορίες στο site Germann.

CAPO test

 

 

post-81292-0-08764800-1379355158.jpg

Edited by McRaster
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

+1 διότι η εξόλκευση ύλου είναι πονεμένη ιστορία. Ποτέ δε κατάφερα να βγάλω ακρη χωρίς να κάνω στατιστικά μαγειρέματα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η χρήση ΜΚΕ ΔΕΝ επιτρέπει τη χρήση μόνο κρουσιμέτρησης μπορείτε να διαλέξετε μία απο τίς 2 που αναφέραμε (Υπέρηχος - Εξόλκευση ) ,να ανατρέξετε στο κείμενο του Χαλιορή που ανέβασα και εκεί θα ακολουθήσετε τη διαδικασία που εξηγεί.

 

Τη διάβρωση την αφήνω στον Χρήστο (Rosebird) που είναι εξπερτ σε εξοπλισμό και τιμές.

 

Χρήστο δώσε τα φώτα σου σε εξοπλισμό, τι να προσέξουμε και ποια θεωρούνται αξιόπιστα μηχανήματα κατα τη γνώμη σου

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Θερμογραφικός έλεγχος

 

Ανεβάζω μια βιαστική φωτογραφία απο ένα Υ/μα του σπιτιού μου και σημειώνω τα θερμά σημεία που δηλώνουν "αέρα" δηλαδή κενό στο σκυρόδεμα

 

Στην ανάλυση δεν διόρθωσα ατμ.θερμοκρασία .Θα επεκταθώ αργότερα με καλύτερες φωτογραφίες, απλά δίνω μία ιδέα.

post-81292-0-58111300-1379356809_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.