Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τα 7 μεταπτυχιακά με τη μεγαλύτερη ζήτηση


Engineer

Recommended Posts

Τα μεταπτυχιακά έχουν λογική. Τα πανεπιστήμια ετοιμάζουν οικονομικούς μετανάστες και καλά κάνουν διότι ανταποκρίνονται στο κάλεσμα των ημερών.

 

Το να κάνεις μεταπτυχιακό σε ελληνικό πανεπιστήμιο για να γίνεις οικονομικός μετανάστης ακούγεται όχι ως κακόγουστο αλλά ως σαδιστικό αστείο. 

 

Εξαιρούνται λαμπροί διδάκτορες που διέπρεψαν μόνοι τους παγκοσμίως και αργότερα έφυγαν για να κάνουν καριέρα σε πανεπιστήμια του εξωτερικού. Και αυτό γιατί οι εδώ θέσεις ήταν καπαρομένες από τους γνωστούς σουπερ ντουπερ καθηγητοπουστορουφιανοκομματικοκρατορες.

 

Κατά τα άλλα το άρθρο κινείται στη γνωστή αγγλοσαξωνική λογική της έντονης εικόνας με την εντονότερη έλλειψη περιεχομένου.

Edited by Πάνος_Ηλεκτρολόγος
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το να κάνεις μεταπτυχιακό σε ελληνικό πανεπιστήμιο για να γίνεις οικονομικός μετανάστης ακούγεται όχι ως κακόγουστο αλλά ως σαδιστικό αστείο. 

 

Δυστυχώς δεν είναι καθόλου αστείο. Όπως εκπαιδεύουμε γιατρούς, μαθηματικούς, φυσικούς και τους στέλνουμε έξω το ίδιο θα κάνουμε και με τους μηχανικούς. Για άλλη μια φορά η Ελλάδα περιμένει τους μετανάστες για να λύσει το οικονομικό της πρόβλημα. Αυτή είναι η πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν είναι καθόλου αστείο. Όπως εκπαιδεύουμε γιατρούς, μαθηματικούς, φυσικούς και τους στέλνουμε έξω το ίδιο θα κάνουμε και με τους μηχανικούς. Για άλλη μια φορά η Ελλάδα περιμένει τους μετανάστες για να λύσει το οικονομικό της πρόβλημα. Αυτή είναι η πραγματικότητα.

 

Αγαπητέ δεν στηλίτευσα το γεγονός ότι κάποιος αναγκάζεται και μεταναστεύει ούτε ότι είναι πραγματικότητα. 

 

Εγώ ο ίδιος είμαι 2 φορές ήδη μετανάστης σε 2 διαφορετικές χώρες και 29 χρονών.

 

Στηλιτεύω την άποψη του να κάνεις μεταπτυχιακό στην Ελλάδα για να βρες δουλειά στο εξωτερικό. Τα ελληνικά μεταπτυχιακά έχουν μικρή ουσιαστική αλλά και μηδαμινή αναγνωρίσιμη αξία στο εξωτερικό. 

 

Φυσικά αυτό δεν συνεπάγεται ότι τα μεταπτυχιακά στο εξωτερικό είναι de facto καλύτερα σε ποιότητα, αν και πως να το αρνηθούμε, στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες της κεντρικής και βόρειας ευρώπης το επίπεδο σπουδών αλλά και η αναγνωρισιμότητα είναι ασύγκριτα υψηλοτερα σε σχέση με την χώρα μας. 

 

Σκεφτόμενος το τι προσφέρει σε κάποιον αυτή η χώρα, το βλέπω σαδιστικό να το δεχθεί για να σηκωθεί αργότερα να φύγει. Απλά έχασε τα καλύτερά του χρόνια.

 

Και ναι το λέω αυτό εγώ που εργάζομαι στο εξωτερικό με ελληνικό δίπλωμα. Και για να ξεπεράσω αυτή τη καμπούρα μόχθευσα διπλά και τριπλά από ότι άλλοι.

 

Έτσι και αλλιώς όμως τα πανεπιστήμια στη χώρα μας δεν είναι καθρέφτης της κοινωνίας μας; 

 

Μήπως κιόλας αυτό είναι το βασικό χαρακτηριστικό της ασθένειας τους; Ότι από φορείς καινοτομίας τα έχουν εξαναγκάσει κόμματα και επίσημο κράτος σε αυτό που είναι σήμερα;

 

Γενικά σε αυτή τη χώρα θεωρώ ότι έχουμε πιάσει πάτο πολιτικά, πολιτισμικά, κοινωνικά, οικονομικά και κοντεύουμε οι περισσότεροι δυστηχώς και προσωπικά μέσα σε αυτόν κυκεώνα.

 

Τώρα ότι η Ελλάδα περιμένει να λύσει το πρόβλημα από τους πατριώτες στο εξωτερικό θα συμφωνήσω μαζί σου και είναι πολύ μεγάλη αλήθεια που την συνειδητοποιούμε αυτοί που φύγαμε έξω. 

 

Αλλά θα συμπληρώσω το εξής: ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ.

 

Εγώ προσωπικά και πιστεύω και αρκετοί άλλοι νεοι και παλαιοί μετανάστες δεν πρόκειται να δώσουμε λεφτά για αυτή την Ελλάδα. Όσο δεν αλλάζει η κατάσταση δεν πρόκειται να στηρίξω άλλο αυτό το κατάπλασμα. Και αυτό δεν το έχει καταλάβει η άρχουσα τάξη. 

 

Θέλω να αλλάξει η κατάσταση και θα προσπαθώ και μακάρι κάποτε να αλλάξει. Το ίδιο έκανα και στην ελλάδα μέχρι που μου αυτή με έφτυσε.

 

Μέχρι τότε όμως...

Edited by Πάνος_Ηλεκτρολόγος
Link to comment
Share on other sites

Το μηχανηλίκι έχει πεθάνει...ξεχάστε το. Οτιδήποτε μεταπτυχιακό πάνω σε ένα νεκρό τομέα είναι πεταμένα λεφτά.....

Δεν πρόκειται να φτιάξουν τα πράγματα στον κλάδο ούτε σε 20 χρόνια. Τα πάντα σήμερα στηρίζονται στα οικονομικά, στην πληροφορική, στη διαφήμηση. Εκεί ναι, να επενδύσεις. Οχι μόνο σε μεταπτυχιακό, αλλά και σε βασικό τίτλο σπουδών.

Κάνετε λάθος! Μην βλέπετε κοντόφθαλμα...

Ο μηχανικός δεν είναι μόνο για να σηκώνει αντιπαροχές. ΟΚ, η οικοδομή πέθανε. Υπάρχουν χιλιάδες άλλα αντικείμενα στον κλάδο μας. Και το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό νομίζω (νομίζω λέω, δεν είμαι και σίγουρος :)) ότι είναι ακριβώς μέσα στο πνεύμα των καιρών:

Νέα υλικά και νέες τεχνολογίες!

Διάβρωση σκυροδέματος

Ενισχύσεις με νέα υλικά

Πεπερασμένα

Βλάβες, θεωρία πλαστικότητας

Μη καταστροφικοί ελέγχοι

Βιοκλιματικος σχεδιασμός

Περιβαλλοντική αρχιτεκτονική κλπ κλπ

 

Τι άλλο θέλετε από ένα σύγχρονο μεταπτυχιακό στο δομοστατικό τομεά των πολιτικών μηχανικών? Τι, αν όχι αυτά?

Εντάξει, θα μου πείτε ότι δεν γίνονται σωστά, τα γνωστά Ελληνικά κλπ...Ναι, συμφωνώ αλλά το γενικό concept είναι καλό (τα νομίζω όλα αυτά, δεν ξέρω)...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιάννη κανείς δε διαφωνεί με τι concept του μεταπτυχιακού. Το θέμα είναι να έχει και ανταπόκριση στην αγορά εργασίας. Γιατί τι να τις κανείς τις γνώσεις και τις εξειδικεύσεις αν περιφερεσαι απο εδω και εκεί.. Τα χρόνια περνάνε

Link to comment
Share on other sites

Σου λέω ότι αν έχει κάτι μέλλον στην Ελλάδα για τον πολιτικό μηχανικό είναι οι επεμβάσεις σε υφιστάμενα και ότι να κάνει με ενεργειακά.

 

Ίσως να είναι τραβηγμένο το "1 από τα 7 καλύτερα μεταπτυχιακά" αλλά πιστέυω ότι βλέπει στο μέλλον ακόμα! (το "ακόμα" με την λογική ότι σχεδιάστηκε την δεκαετία του '90 με το τότε ΕΠΕΑΕΚ και ξεκίνησε το 1998)

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Πάνος_Ηλεκτρολόγος

και όμως ορισμένα απο τα μεταπτυχιακά μπορεί να είναι καλύτερα των μέσων ξένων. Θα πρέπει να συγκρίνουμε όμοια πράγματα. Το να συγκρίνω το Δημοκρίτειο με το Imperial δεν είναι λογικό αν και το προσωπικό ΔΕΠ μπορεί σε προσωπικές γνώσεις να είναι ανταγωνιστικό. Απλά στο Δημοκρίτειο αυτές οι γνώσεις δεν έχουν την σωστή πλατφόρμα να μεταφερθούν στον φοιτητή. 

 

Θα σου φέρω ένα παράδειγμα. Η Νεα Ζηλανδία ανακάλυψε τους σεισμούς πριν απο 3 χρόνια. Προφανώς και δεν προλαβαίνει να εκπαίδευση τον κόσμος της. Τι έκανε λοιπόν? πήρε 300 Ελληνες και έλυσε το πρόβλημα. Προφανώς και δεν θα πάρει τους εξπερτ διότι δεν θέλει να τους πληρώσει και απο την άλλη γνωρίζει οτι εαν τους βάλει στο μαντρί θα τις φάνε τα πρόβατα. Τι κάνει λοιπόν παίρνει αυτούς που μπορεί να θεωρήσει ακίνδυνους και ανακυκλώσιμους. Μπορεί να ακούγετε σκληρό αλλα αυτή είναι η αλήθεια.     

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου. 

 

Από τις μέχρι τώρα εμπερίες σου όμως θα πρότεινες σε κάποιον να κάνει μεταπτυχιακό στην Ελλάδα;

 

Εγώ αν είχα παιδί και ήμουν ελλάδα, ούτε πανελλήνιες δε θα το άφηνα να δώσει.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου φέρω ένα παράδειγμα. Η Νεα Ζηλανδία ανακάλυψε τους σεισμούς πριν απο 3 χρόνια. Προφανώς και δεν προλαβαίνει να εκπαίδευση τον κόσμος της. 

 

Προφανώς κάνεις "σχήμα λόγου"! Εγώ διάβαζα τα βιβλία και τα papers του Paulay ενώ ήμουν ακόμα φοιτητής το 1996...

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύσκολο ερώτημα και έχει να κάνει με το παιδί. Το πανεπιστήμιο δεν μπορεί να αλλάξει DNA.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.