Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μονομπλόκ


 
peratis

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Παρότι παλιός στο φόρουμ, νέος μηχανικός στην πράξη.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.

 

Όταν λέμε οτι αυτό το κτίριο είναι μονομπλόκ τι εννοούμε; Έχω αντιληφθεί ότι σημαίνει πως δεν υπάρχουν τούβλα, παρά μόνο τσιμέντο με σίδερο, δηλαδή μόνο οπλισμένο σκυρόδεμα. Είναι όντως έτσι;

 

Και το βασικό μου ερώτημα, ποιος είναι ο τεχνικός όρος για το "μονομπλόκ". Μήπως οπλισμένο μπετόν μονομπλόκ;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by peratis
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τεχνικό όρος πλην του όρου "τοιχωματικό" κτίριο ίσως...

Όταν μιλάμε για κτίρια. Για δεξαμενές ή άλλες κατασκευές είναι ευνόητο εκ των πραγμάτων ότι είναι "μονομπλοκ"...

Link to comment
Share on other sites

 Kαταρχήν σε ευχαριστώ Γιάννη,

 

 Ναι, για κτίρια εννοώ. Τοιχωματικό κτίριο αναφέρεται σε ένα κτίριο μονομπλόκ;

 

 Στην πράξη το μονομπλόκ τι είναι; Τσιμέντο ή σκυρόδεμα; Οπλισμένο πάντως είναι σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Μονομπλοκ στη "μαστορικη" σημαινει οτι ενα τμημα του σκελετου ή και ολοκληρος ο σκελετος κατασκευαζεται χωρις αρμους εργασιας.

Π.Χ

Οταν εχω υπογειο και ριξω τη θεμελιωση μαζι με τα τοιχεια και πιθανον την πλακα του υπογειου εχω κατασκευη μονομπλοκ (συνηθως σε τετοιες κατασκευες αναφερεται ο ορος).Αν οχι τοτε εχω κατασκευη με αρμους εργασιας κ.λ.π

Υπαρχει βεβαια και συστημα μονομπλοκ π.χ βλεπε

http://www.neadomisi.gr/index.php/%CE%A3%CF%85%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%94%CF%8C%CE%BC%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82/monoblock.html

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

ο ορος monoblock προερχεται απο μεταλλουργια και κυριως χρησιμοποιειται για τις "ροδες" των τρενων.

 

ευρυτερα χρησιμοποιειται οταν θες να περιγραψεις κατι οτι κατασκευαστηκε σαν ενα "μονολιθικο" κομματι. ακομη ευρυτερα χρησιμοποιειται στους μονοκαναλους ενισχυτες ηχου κλπ κλπ

 

μονομπλοκ σε κτιρια θα δεις να λενε εταιρειες με προκατασκευασμενα τμηματα

 

συνηθες μονομπλοκ κτιριο δεν θα δεις, περαν καταφυγιων ή τμηματα κτιριων οπως χωρους τραπεζων για θυριδες ή χωρους με ακτινοβολιες (νοσοκομειων). 

 

και τελος ο ορος ειναι  Ωπλισμενο σκυροδεμα. (οχι τσιμεντο οχι οπλισμενο)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ KF.

 

Ξέρετε τι θέλω στην πράξη; Έχω ένα κτίριο που είναι παλιό και έχει φτιαχτεί μονομπλόκ. Πρέπει σε μια αίτηση να γραφτεί το είδος της κατασκευής. Και αναρωτιόμουν αν αρκεί το μονομπλόκ ή πρέπει να γίνω πιο διευκρινιστικός.

 

edit: MoonLoop ευχαριστώ πολύ κ σένα! άρα όπου μονομπλόκ μπορώ να βάλω ωπλισένο σκυρόδεμα;

Edited by peratis
Link to comment
Share on other sites

Τώρα, όταν λες μονομπλοκ εννοείς βάσει του ορισμού του δικού μου ή του KF?? :)

 

Γράψε ότι ο φέρων οργανισμός αλλά και οι τοιχοπληρώσεις είναι από οπλισμένο σκυρόδεμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...
On 25/9/2013 at 1:52 ΜΜ, KF said:

Μονομπλοκ στη "μαστορικη" σημαινει οτι ενα τμημα του σκελετου ή και ολοκληρος ο σκελετος κατασκευαζεται χωρις αρμους εργασιας.

Π.Χ

Οταν εχω υπογειο και ριξω τη θεμελιωση μαζι με τα τοιχεια και πιθανον την πλακα του υπογειου εχω κατασκευη μονομπλοκ (συνηθως σε τετοιες κατασκευες αναφερεται ο ορος).Αν οχι τοτε εχω κατασκευη με αρμους εργασιας κ.λ.π

Υπαρχει βεβαια και συστημα μονομπλοκ π.χ βλεπε

http://www.neadomisi.gr/index.php/%CE%A3%CF%85%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%94%CF%8C%CE%BC%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82/monoblock.html

Γεια σας προς ενημέρωση των χρηστών διαδικτύου θα θέλαμε να ενημερώσουμε ότι το domain neadomisi.gr πλέον έχει αλλάξει ιδιοκτησία και το αντικείμενο δραστηριότητας του είναι η ανακαίνιση σπιτιού Θεσσαλονίκη 

 

 

Παρατήρηση.

Αν είσαι Μηχανικός βάλε την ειδικότητα σου στο προφίλ σου.

Έγινε διαγραφή του ενεργού λίνκ

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Γιάννης Κούνιος said:

Γεια σας προς ενημέρωση των χρηστών διαδικτύου θα θέλαμε να ενημερώσουμε ότι το domain neadomisi.gr πλέον έχει αλλάξει ιδιοκτησία και το αντικείμενο δραστηριότητας του είναι η ανακαίνιση σπιτιού Θεσσαλονίκη 

 

 

Παρατήρηση.

Αν είσαι Μηχανικός βάλε την ειδικότητα σου στο προφίλ σου.

Έγινε διαγραφή του ενεργού λίνκ

Didonis

Έχουμε επιλέξει ειδικότητα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.