Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περίφραξη οικοπέδου


ΣΑΛΒΑΤΟΡΕ

Recommended Posts

Το πρόβλημα ξεκίνησε από το 2008 , όταν μετά το σεισμό του 2008 μπήκα στο κόπο να περιφράξω μετά από επίσκευή ενός σπιτιού που υπάρχει από 1955 στο χωριό .Όλα καλά μέχρι εδώ , το οικόπεδο βρίσκεται με πρόσωπο δευτερεύοντα επαρχιακό δρόμο , πήγα στην πολεοδομία ζήτησα τι δικαιολογητικά απαιτούνται μεταξύ άλλων μου ζητήθηκαν και όρια απαλλοτρίωσης από το 1969 που κατασκευάστηκε ο δρόμος . Προσέλαβα Μηχανικό έκανε μελέτη και τοπογραφικό με βάση το χάρτη απαλλοτρίωσης που υπέβαλα στην υπηρεσία τεχνικών έργων της περιφέρειας , τα οποία και ενέκρινε .Έγινε η περίφραξη , μπήκα και 20 cm  μέσα και από αυτό που ενέκρινε η περιφέρεια .

Φυσικά όπως συμβαίνει σε αυτή τη χώρα έγινε και καταγγελία , ήρθε η πολεοδομία απλά και ωραία και με δικαίωσε !Είπα πως ξεμπέρδεψα αλλά έλα που περαστικός? ο Δήμαρχος και άλλος ένας αιρετός μου έκανε παρατήρηση ότι είμαι παράνομος !χωρίς καν να ρωτήσει εάν έχω άδεια . Μπορώ να περιμένω κάτι χειρότερο? Παρακαλώ ας μου απαντήσει γρήγορα κάποιος γιατί έχω πελαγώσει !

Link to comment
Share on other sites

...έ... απο συνηθεια ο δημαρχος...

 

ξεροντας οτι ολοι οι συμπολιτες του - μαζί και ο ιδιος...- ειναι παρανομοι  σε κατι τετοια........

 

το ειπε και σε  σενα....

 

Πού  να φανταστει  οτι υπαρχει και ενας "καθολα νομιμος"

 

ή του στελνεις την αδεια σου

 

ή τον γραφεις στα παλαιοτερα...

 

εγω θα εκανα το δευτερο...

[να μας ελεγες και ποιο χωριο ειναι αυτο.

.

ακομα και στο..."περιπου"...]. :smile: :-) :smile:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Και αφού σου έκανε παρατήρηση γιατι δεν του είπες τίποτα; Ας τους να φωνάζουν, αρκεί να έχει γίνει σωστή εφαρμογή των ορίων .

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και απάντησα! και ψύχραιμα και με την σχετική νομολογία στην οποία λόγω συνθηκών μπορώ να πω έχω γίνει ειδικός. 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ότι αφού βλέπει την αυθαιρεσία γύρω του αφού πεζοδρόμια στα χωριά κακά τα ψέματα δεν υπάρχουν έστω και σε επαρχιακό δίκτυο .  Δυστυχώς δεν θπάρχει στοιχειώδης κοινωνική αλληλεγγύη ακόμα και στην επαρχία !ο δήμος είναι κάπου στην δυτική αχαία .....ο δε αιρετός που επενέβη και ως δικηγόρος και ειδικός από χωριό συχνά αναφερόμενο στην Πάτρα για τα επεισοδιακά ξεσπάσματα των κατοίκων του

Link to comment
Share on other sites

Ο έλεγχος για την εφαρμογή των ορίων έγινε από την αυτοψία της πολεοδομίας ! τησ οποίας την υπόσταση την αμφισβήτησε κιόλας .

Δηλαδή αν δεν στηριζόμαστε έστω και σε αυτές τις υπολειτουργούσες υπηρεσίες που έχουμε που να στηριχτεί ο πολίτης που και φόρους πληρώνει και νομοταγής προσπαθεί να είναι?

Link to comment
Share on other sites

Καλό αυτό με τον Πόποτα ! Δυστυχώς και η εποχή και τα κατάλοιπα των προηγουμένων δεκαετιών θα βασανίζουν για πολύ καιρό πολύ αθώο κόσμο!ευχαριστώ για την ανταπόκριση

Link to comment
Share on other sites

Η αναφορά με την φωτογραφία έγινε για να τονίσω τα γραφόμενα του Δημήτρη με λίγο χιούμορ.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα ξεκίνησε από το 2008 , όταν μετά το σεισμό του 2008 μπήκα στο κόπο να περιφράξω μετά από επίσκευή ενός σπιτιού που υπάρχει από 1955 στο χωριό .Όλα καλά μέχρι εδώ , το οικόπεδο βρίσκεται με πρόσωπο δευτερεύοντα επαρχιακό δρόμο , πήγα στην πολεοδομία ζήτησα τι δικαιολογητικά απαιτούνται μεταξύ άλλων μου ζητήθηκαν και όρια απαλλοτρίωσης από το 1969 που κατασκευάστηκε ο δρόμος . Προσέλαβα Μηχανικό έκανε μελέτη και τοπογραφικό με βάση το χάρτη απαλλοτρίωσης που υπέβαλα στην υπηρεσία τεχνικών έργων της περιφέρειας , τα οποία και ενέκρινε .Έγινε η περίφραξη , μπήκα και 20 cm  μέσα και από αυτό που ενέκρινε η περιφέρεια .

Φυσικά όπως συμβαίνει σε αυτή τη χώρα έγινε και καταγγελία , ήρθε η πολεοδομία απλά και ωραία και με δικαίωσε !Είπα πως ξεμπέρδεψα αλλά έλα που περαστικός? ο Δήμαρχος και άλλος ένας αιρετός μου έκανε παρατήρηση ότι είμαι παράνομος !χωρίς καν να ρωτήσει εάν έχω άδεια . Μπορώ να περιμένω κάτι χειρότερο? Παρακαλώ ας μου απαντήσει γρήγορα κάποιος γιατί έχω πελαγώσει !

Η δ/νση τεχνικών έργων έδωσε το όριο απαλλοτρίωσης στην θέση του ακινήτου. Ο συνάδελφός μας το υλοποίησε στο πεδίο. 

Άδεια περίφραξης εκδόθηκε? 

Link to comment
Share on other sites

:smile: Καλό, υπομονή τότε και εφόσον όλα είναι καλά δεν έχεις τίποτε να φοβηθείς , μην πτοήσε .
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.