Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκύκλιος 3 (οδηγίες-διευκρινίσεις) Vs N.4178/2013


Recommended Posts

Συνάδελφε, έστειλα mail στο ΤΕΕ με ακριβώς αυτή την ερώτηση, δηλαδή για ποιό λόγο δεν είναι δυνατή πλέον η ηλεκτρονική υποβολή δικαιολογητικών του Ν. 4014/2011 η οποία σύμφωνα με τον Ν.4178/2013 παρατάθηκε για 18 μήνες και μάντεψε....δεν μου έχει απαντήσει κανείς!!

Αναμενόμενο ...μακάρι να ήταν το μόνο!!

Εκεί κάνανε μια μ@κία και παγίδευσαν τον εαυτό τους,

πέφτοντας στην παγίδα του ΤΕΕ που ήθελε το ανταποδοτικό.

Ως μη όφειλαν, και χωρίς κανένα τυπικό λόγο ακόμα, δηλαδή μέχρι τη δημοσίευση της απόφασης του ΣτΕ,

πήγαν να προλάβουν την ενδεχόμενη "ακυροσιμότητα" των δηλώσεων του 4014,

"μεταφέροντάς" τις "αυτόματα και υποχρεωτικά αλλά με αίτηση" στον 4178.

Για να διαφασίσουν λοιπόν το ΤΕΕ, δηλαδή το ΤΕΕ για να διασφαλίσει τον εαυτό του,

έκανε έτσι την εφαρμογή ώστε να μην μπορεί να κλείσει μία δήλωση του 4014.

Προφανώς παράνομα και καταχρηστικά κλπ κλπ.

Γιατί είναι τόσο άχρηστοι που κατάλαβαν εκ των υστέρων το προφανές:

Γιατί να μπω στον 4178 αν μπορώ να κλείσω με 4014,

με λιγότερα πρόστιμα, χωρίς επιπλέον αμοιβή μηχανικού, χωρίς αεροφωτογραφία, χωρίς ελεγκτή δόμησης;

Ουσιαστικά θέλανε να καταργήσουν τον 4014 χωρίς όμως να το παραδεχθούν,

κι αυτό έκαναν στο τέλος.

Αφήστε να περάσουν μερικοί μήνες να γίνει καμιά αυτοψία πολεοδομίας σε αυθαίρετο με 4014,

και θα δείτε ότι σιγά σιγά θα τους υποχρεώσουν όλους σε νέα δήλωση / μεταφορά.

Ειδικά με το βάρος μιας απόφασης του ΣτΕ στο κεφάλι.

Ήδη οι ίδιες οι πολεοδομίες ζητάνε χαρτιά 4178, για πολλές δουλειές που θα έπρεπε να γίνονται με 4014.

Π.χ. συνέχιση εργασιών μετά από διακοπή.

Φανταστείτε οι υπόλοιπες υπηρεσίες τι θα κάνουν, που είναι και άσχετες με το αντικείμενο.

(Δεν ξέρω τι θα γίνει με τη νέα απόφαση του ΣτΕ που θα κρίνει αντισυνταγματικό τον 4178.

προβλέπω να ασχολούμαστε με αυθαίρετα τουλάχιστον 2 - 3 χρόνια ακόμα)

Edited by apier
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 190
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε, έστειλα mail στο ΤΕΕ με ακριβώς αυτή την ερώτηση, δηλαδή για ποιό λόγο δεν είναι δυνατή πλέον η ηλεκτρονική υποβολή δικαιολογητικών του Ν. 4014/2011 η οποία σύμφωνα με τον Ν.4178/2013 παρατάθηκε για 18 μήνες και μάντεψε....δεν μου έχει απαντήσει κανείς!!

Αναμενόμενο ...μακάρι να ήταν το μόνο!!

Ηθελα να ξερα τι τους κανει να αισθανονται τοσο σιγουροι οτι δεν θα τους κυνηγησει κανενας..................Αφηνω ενα περιθωριο να δω αν αλλαξουν κατι στην αναμενομενη εγκυκλιο και στη συνεχεια θα στειλω ερωτημα στο συνηγορο του πολιτη και στους ελεγκτες δημοσιας διοικησης, τουλαχιστον ενας ελεγκτικος μηχανισμος να μου πει οτι εχω αδικο.....

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα κι εγώ email στο ΤΕΕ χθες και φαντάζομαι ότι ούτε εγώ θα πάρω απάντηση....

Η αλήθεια είναι ότι το έστειλα μόνο στο n4014@tee..... αλλά σκέφτομαι να το προωθήσω σε όλα τα mail του ΤΕΕ.

Αν υπάρχει διάθεση από συναδέλφους να το κυνηγήσουμε ομαδικά ίσως θα ήταν καλό να ανοίξουμε ένα ξεχωριστό θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έτσι δεν πρόκειται να γίνει τίποτα.....

Βρέστε έναν πελάτη που καίγεται κι έχει τη ...διάθεση να το κυνηγήσει....

Βρέστε κι έναν καλό δικηγόρο και ξεκινήστε....

Στην αρχή εξώδικο, στη συνέχεια ασφαλιστικά μέτρα κι ακολουθεί αγωγή - προσφυγή εκεί που πρέπει κ.λπ.

 

Είναι θέμα χρόνου και χρημάτων ......κι αργά ή γρήγορα θα το παρουν πίσω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο και θέλω να πιστεύω πως θα μπορέσουμε να συντονιστούμε μεταξύ μας και να κάνουμε κάτι οργανωμένα. Προσωπικά συμφωνώ με τον ionnat και αφήνω κι εγώ ένα περιθώριο μήπως αλλάξουν τα πράγματα με τη νέα εγκύκλιο..

 

Σε κάθε περίπτωση το πλέον παράλογο της όλης υπόθεσης είναι το εξής: το ΣτΕ έκρινε ένα νόμο αντισυνταγματικό αλλά ό,τι έχει γίνει με αυτό τον νόμο πρέπει να διασωθεί (γιατί διαφορετικά τόσοι πολίτες και μηχανικοί θα έχουν εξαπατηθεί από την κυβέρνηση) και να ξαναβαφτιστεί ώς γενόμενο με έναν επόμενο νόμο!!(που θα κριθεί κι αυτός αντισυνταγματικός!!)

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται ν' αλλάξει αυτό με καμία νέα εγκύκλιο! Πάει τελείωσε, είναι δεδομένο πιά!

Link to comment
Share on other sites

Η εγκυκλιος ειναι αυτη που οριζει ποιες ειναι οι εκκρεμεις υποθεσεις...Επειδη σε ημεριδα στην Αθηνα εκανα κατα μετωπο επιθεση σε μελος του υπεκα για αυτο το θεμα και δεν ήξερε να μου απαντησει μπροστα σ ολοκληρο αμφιθεατρο, πιστευω οτι θα επαναπροσδιοριστει η ερμηνεια των εκκρεμων υποθεσεων......τουλαχιστον "ετσι θελω να πιστευω".....

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα ερκερ της ερώτησης 21 της εγκυκλίου έχουμε ότι ,
απαγορεύεται από την παρ. 2α, του άρθρου 2, του ν. 4178/13 µε την επιφύλαξη των περιπτώσεων που ορίζονται στην Κατηγορία 3 του άρθρου 9 του 
νόµου. 
 
Σύμφωνα με τον 4178 αρθρο 9 κατηγορια 3 και παράγραφος ιστ.
ιστ. Αλλαγές στις εξωτερικές διαστάσεις του περι−
γράμματος του κτιρίου ή της αυτοτελούς ιδιοκτησίας, 
έως 5% και εφόσον δεν μεταβάλλεται η επιφάνεια άνω 
του ποσοστού 2% και κατά παρέκκλιση των περιπτώ−
σεων α΄, β΄, γ΄ της παρ. 2 του άρθρου 2.

 

Επομένως σε κτίριο βάθους π.χ. 10 μέτρων με αυθαίρετα έρκερ, εφόσον ισχύει και ο έλεγχος εμβαδού με το 2% και λαμβάνοντας υπόψη ότι η συνήθης δίασταση του έρκερ ήταν 0,40μ 

ΜΠΟΡΕΙ να υπαχθεί στον νόμο???????

 

 

Τελικά μήπως.......τα έρκερ μπαίνουν στο νόμο????  Η λέω κάτι λάθος...?? 

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη απάντηση που πήρα, αφού σπάμαρα το ΤΕΕ με emails, ήταν η παρακάτω:

"Παρακαλείστε για διαχειριστικά θέματα αυθαιρέτων/θέματα λογισμικού να στέλνετε τα μηνύματά σας σε ένα e-mail και αυτό είναι: [email protected] 

Ευχαριστώ
Περικλής Βλάχος"

Δεν ήξερα καν ότι υπάρχει αυτή η διεύθυνση email. Έστειλα κι εκεί αλλά απάντηση δεν πήρα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.