Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκύκλιος 3 (οδηγίες-διευκρινίσεις) Vs N.4178/2013


Recommended Posts

Και ξεκινώντας από την Αθήνα για να φτάσουν στη Λαμία, πρώτα πάνε στα Γιάννενα, μετά στην Αλεξανδρούπολη και τελικώς καταλήγουν στο Λιανοκλάδι (κι αυτό Λαμία λένε ότι, είναι)!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 190
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και ο λόγος είναι απλός και λογικός.

Δεν μπορούν αποθήκες 100 τμ+, να πηγαίνουν με αναλυτικό, δεδομένου ότι πρόκειται περί παραβάσεων που αναλυονται και σε εμβαδόν, σε δόμηση και σε κάλυψη, 

 

όλες οι αποθήκες είναι ΥΔΚΧ ΕΚΤΟΣ από όσες είναι μέχρι 15 τμ , ύψους έως 2,50 μ. που πάνε κατηγορία Γ. 

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Μαζί σου είμαι μέχρι ενός σημείου.

το που φτάνουμε είναι το θέμα.

 

Παράδειγμα.

εξώστης σε οικοδομή 2000 με υπέρβαση 15% του εμβαδού.

Θα υπολογισθεί με αναλυτικό, θα πάει κατηγορία 4 ή 5.

 

Αντλητική διάταξη διαστάσεων 3,56x2,23x2,29

θα υπολογισθεί με αναλυτικό, θα πάει κατηγορία 4 ή 5.

 

Γνώμη μου είναι ότι ΔΕΝ θα πάει με παράρτημα Α.

Αν ήτνα έτσι γιατί να μην έλεγε: κατά τον γενικό κανόνα όπως λέει για την ιστ.

 

Η αναφορά στην παρ. 5 του 18 (αν κατάλαβα καλά τι εννοείς γιατί το έχω διαβάσει κάπου):

5.α. Για τις παραβάσεις, οι οποίες δεν εμπίπτουν στις
κατηγορίες 1 έως και 12 του πίνακα του Παραρτήματος
Α΄ του παρόντος και δεν αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια

χώρου (τ.μ.), καθώς και για εγκαταστάσεις όπως ορίζο−
νται στην παρ. 19 του άρθρου 2 του ν. 4067/2012 (Α΄ 79)
που δεν εμπίπτουν στις περιπτώσεις της κατηγορίας 3
του άρθρου 9 του παρόντος καταβάλλεται παράβολο
πεντακοσίων (500) ευρώ και το

 

ότι το έβαλαν έτσι για να μας πουν μετά:

αυτά έχουν επιφάνεια άρα θα πάνε με παράρτημα Α,

είναι απλά εμετικό.

Δεν πιστεύω να θέλουν κάτι τέτοιο.

 

Τι να πω.

 

Έπιασα σωστά το σκεπτικό σου;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως μια ενιαία αποθήκη π.χ. 100 τ.μ. και 2,5 ύψους, "εύκολα" χωρίζεται σε 7 μικρές αποθήκες με διαφορετικές εισόδους κ.λπ. (αν βολεύει και η οροφή) και "παρουσιάζεται ως 7 διαφορετικές αποθήκες που εμπίπτουν στην κατηγορία 3..........

Link to comment
Share on other sites

Το σκεπτικό είναι πιο απλό. 

Σαν εγκύκλιο δεν μπορούμε να αλλάξουμε το νόμο. 

Ο νόμος είχε ΣΑΦΗ και ΡΗΤΗ διατύπωση ότι όσα ανήκουν στην κατηγορία Γ αλλά έχουν υπέρβαση διαστάσεων (εκτός από το ιστ) εφαρμόζεται αναλυτικός.

(Σε αντίθεση με την γενική διατύπωση του 18.5 ό,τι ότι αντιστοιχίζεται σε επιφάνεια δεν παει με αναλυτικό)

 

Από την κακή διατύπωση και την αντίθεση των ανωτέρω, εβγαινε η αμφιβολία ότι αποθήκες και λοιπά κτίσματα που υπερβαίνουν τις διαστάσεις της κατηγορίας Γ πάνε με αναλυτικό, έλα

όμως που ο εισπράκτης/νομοθέτης ΔΕΝ θέλει κάτι τέτοιο. 

 

Γιαυτό και η Εγκύκλιος πάει μεσω Λιανοκλάδι, που λεει και ο ΙΑΣΟΝΑΣ, για να μας πει ότι ΚΥΡΙΟΙ ΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΚΑΛΑ. 

Εφαρμόζεται ο αναλυτικός όπως λεει η κατηγορία Γ για τις υπερβάσεις των διαστάσεων (πρόταση 2)

ΑΛΛΑ δεν ανήκουν ΕΞΑΡΧΗΣ (δεν είναι αυθ. μικρές παραβάσεις) οι υπερβάσεις των θ και ιγ (πρόταση 1)

ΑΡΑ πάνε στα γενικά 

 

 

Κι όμως μια ενιαία αποθήκη π.χ. 100 τ.μ. και 2,5 ύψους, "εύκολα" χωρίζεται σε 7 μικρές αποθήκες με διαφορετικές εισόδους κ.λπ. (αν βολεύει και η οροφή) και "παρουσιάζεται ως 7 διαφορετικές αποθήκες που εμπίπτουν στην κατηγορία 3..........

 

και έρχεται εδώ η ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ της εγκυκλίου, και σε βάζει στην λογική ότι μπορείς να δηλώσεις μόνο ΜΙΑ ΑΠΟΘΗΚ-Η στην κατηγορία Γ. 

Βέβαια δεν ξέρω αν μπορείς να δηλώσεις 7 φορές κατηγορία Γ ΑΠΟΘΗΚΗ (7x500)

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη εγώ κολλάω στο εξής:

 

το μπαλκόνι με υπέρβαση 15% θα πάει με αναλυτικό και θα είναι κατηγορία 4 ή 5. Δε μπορεί να είναι 3 δλδ μικροπαραβάσεις.

 

το ίδιο και το θ.

 

κατ' όνομα δλδ το μπαλκόνι παραμένει μικροπαράβαση ασχέτως που πάει κατηγορία 4 ή 5

ενώ το θ με την ίδια ακριβώς διατύπωση, θα πάει με παράρτημα Α και δεν θα έχει τον τίτλο μικροπαράβαση.

 

Δε μπορώ να το βάλω στο στενό μυαλό μου...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικώς πάντως έχω αποφασίσει ότι, θα τα δηλώνω όπως ακριβώς αναφέρει ο νόμος, αδιαφορώντας για ότι, λέει η εγκύκλιος (φυσικά στις περιπτώσεις που μπορώ να το κάνω μέσω της εφαρμογής)!!!!!

Και θα είμαι αποφασισμένος αν συμβεί οτιδήποτε να πάμε ....νομικά!

Θα ετοιμάσω ειδική υπεύθυνη δήλωση για τον πελάτη μου, αφού βεβαίως συμφωνήσει γι' αυτή τη στρατηγική κι αναλάβει τα όποια δικαστικά έξοδα ενυπόγραφα!!!!

Όπου ο πελάτης θέλει ν' ακολουθήσουμε αυτή τη στρατηγική, αλλά η εφαρμογή δεν το επιτρέπει και θέλει να το "..πάμε όσο πάει" "....αλλά μπρατσέτα φίλο δικηγόρο", εξώδικο, αγωγή κι ο Θεός βοηθός!!!

Θα ξεκινήσω αμέσως μετά τα Χριστούγεννα!!!

Τώρα δεν πρόκειται να κάνω τίποτα, μόνο τις απλές περιπτώσεις γαι να βγαίνει (αν βγει) το μεροκάματο.

Ελπίζοντας ότι, μέχρι τότε θα έχει αποσυρθεί αυτό το ...."έκτρωμα"!!!!

 

 

και έρχεται εδώ η ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ της εγκυκλίου, και σε βάζει στην λογική ότι μπορείς να δηλώσεις μόνο ΜΙΑ ΑΠΟΘΗΚ-Η στην κατηγορία Γ.

Βέβαια δεν ξέρω αν μπορείς να δηλώσεις 7 φορές κατηγορία Γ ΑΠΟΘΗΚΗ (7x500)

 

Ο νόμος δεν βάζει απολύτως κανέναν περιορισμό στον αριθμό των αποθηκών, που πληρούν τις προϋποθέσεις και μπορούν να υπαχθούν στην κατηγορία 3.

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ....

αχ ΙΑΣΟΝΑ

δεν προσέχεις...

 

Πρέπει να κάνουμε γραμματική προσέγγιση.

ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ.

 

Πάντως αυτό το γραμματική προσέγγιση έχει γίνει το αγαπημένο μου σλόγκαν.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πελάτη έναν μεγαλοδικηγόρο του Πειραιά, που ήδη ....ετοιμάζεται, διότι έχει δύο - τρία ακίνητα, που με βάσει την εγκύκλιο .....πονάνε πάρα πολύ!!!!! Και δεν έχει να χάσει τίποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος δεν βάζει απολύτως κανέναν περιορισμό στον αριθμό των αποθηκών, που πληρούν τις προϋποθέσεις και μπορούν να υπαχθούν στην κατηγορία 3.

 

ο νόμος λέει ΑΠΟΘΗΚΗ όταν αλλού λέει ΑΝΤΛΗΤΙΚΕΣ ΕΓΚ/ΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΤΙΣΜΑΤΑ

Η εγκύκλιος διευκρινίζει ότι 

"Από την γραμματική προσέγγιση προκύπτει ότι όπου ο νομοθέτης ήθελε να αφορά περισσότερες της μιας αυθαίρετες μικρές παραβάσεις, χρησιμοποιεί πληθυντικό αριθμό"

 

Συνάδελφε, δεν δέχομαι ότι ανήκεις στους μηχανικούς που θα έδειχναν βοηθητικό κτίσμα 100 τμ, σε 8 αποθήκες (με ανύπαρκτα χωρίσματα) για να πληρώσει ΜΟΝΟ ένα 500ρικο.

Ούτε το πνεύμα σου το δείχνει εδώ μέσα, ούτε τα γραφόμενα σου που τιμούν το επάγγελμά μας.

 

Συνεπώς απο εκεί και πέρα ας κάνει κάποιος άλλος ότι θέλει. 

Προσωπικά θα δέχομαι και το Νόμο και την Εγκύκλιο στο σημείο που αυτό τιμά και την λογική μου, και το επάγγελμά μου. 

Edited by soundholics
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.