Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας, ναι ή όχι;


kgian

Recommended Posts

προσπάθησα να σου εξηγήσω ότι το προβλημα σου δεν απαντιεται με σιγουριά γιατί ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ COP ΣΤΙΣ ΥΠΟΘΕΤΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΠΟΥ ΘΕΤΕΙΣ

η daikin δείχνει να τα καταφέρνει καλύτερα αλλα τα δημοσιευμένα cop είναι πολύ μακρυά από τις συνθήκες ρου προβλήματος σου και συμβαίνει κάποιες μονάδες με σχετικά μέτρια cop στις συνθήκες αναφοράς να έχουν αναντιστοιχία καλύτερη συμπεριφορα σε ακραίες συνθήκες από άλλες που έχουν καλύτερες ονομαστικές τιμές. τουλάχιστον με το πετρέλαιο μπορείς να μου πεις τι θερμοκρασία νερού είχες στα σώματα με -15?????

μηχανικοί είμαστε όχι αστρολόγοι

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ μπορει να σου δωσει καποιος απαντηση ετσι απλα .

Ενα παραδειγμα :

Η ζουμπανταν (ακου ονομα...) μπορει να δωσει 10kw. αλλα πως  ? μπορει να ζεστανει καποια λυτρα νερο απο τους 55C  στους 60 C

εσυ τωρα πρεπει να εχει αρκετα σωματα μεσα στο σπιτι  για να "παρεις" αυτη τη θερμοτητα απο το ζεστο νερο και να :1on) ριξεις τη θερμοκρασια του νερου ξανα στους 55C  2oν) ζεστανεις το σπιτι σου και 3ον) αποροφησεις τα 10kw της αντλιας

Αν τα σωματα που εχει στο σπιτι ηταν μελετημενα για νερο θερμοκρασιας 80C ,τοτε με το χλυαρο νερο στους 60C 1ον) το νερο θα επιστρεψει ζεστο στην αντλια π.χ. στους 58C 2ον) δεν θα ζεσταθει το σπιτι και 3ον) η αντλια θερμοτητα θα αποδωσει μονο 4 εως 6 Kw  θερμοτητας . Δηλ θα μπορει να δωσει  κι'αλλο αλλα εσυ δεν θα μπορεις να το αποροφησεις

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε δύο μηχανήματα, σωστά? Θεωρούμε ότι έχουμε και δύο ίδια σπίτια, θεωρούμε με δυο λόγια ότι όλα είναι ίδια.. Για να μπει στο παιχνίδι η mitsubishi λέμε ότι θέλουμε 60 βαθμούς νερό. Έξω έχει -15 και στα δύο σπίτια..  :smile:  και έχουμε δύο μηχανήματα με δύο διαφορετικά cop. Ποιο θα καταναλώσει περισσότερο ρεύμα και γιατι?

η zubadan στους -15 δεν μπορεί να δώσει 60 νερό αλλά μέχρι 55 (και ακόμα χαμηλότερα ούτε αυτό) με cop=1.38 σε ονομαστική ισχύ εξόδου

η altherma στους -15 για νερό 55 έχει cop=2.1 65/1.92 75/1.75 80/1.65 η ισχύς εξόδου είναι λίγο μειωμένη της ονομαστικής 9.8-10kW)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η ζουμπανταν (ακου ονομα...) = Ζουμπα Νταν ... αν θυμαμαι καλα σημαινει Ζεστη Τωρα

 

@δαλαι για τα σωματα αστο μην υποθετεις

εχουμε πει .. καποιοι ισως... οτι τα σωματα εχουν ηδη ενα 30% στη ξεφτυλα πανω

σε διαστασεις σε πολυ μεγαλο ποσοστο

 

εχω παραδειγματα με νερο προσαγωγης στους 55 και ζεματαει το σπιτι

με σωματα υψηλων

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Η zubantan  δινει  60C νερο  σε εξωτερικη θερμοκρασια εως  0C  μετα μειωνεται  σταδιακα εως τους 55C

Στους 2 βαθμους εξωτερικη, με 60 C προσαγωγη εχει COP 1.8

 

Το  altherma νομιζω πως εχει πολυ καλυτερα νουμερα

Link to comment
Share on other sites

@δαλαι για τα σωματα αστο μην υποθετεις αυτο ακριβως λεω.να μην υποθετει

εχουμε πει .. καποιοι ισως... οτι τα σωματα εχουν ηδη ενα 30% στη ξεφτυλα πανω

σε διαστασεις σε πολυ μεγαλο ποσοστο

 

εχω παραδειγματα με νερο προσαγωγης στους 55 και ζεματαει το σπιτι

με σωματα υψηλων

Δεν διαφωνω καθολου και επαυξανω

Απλως με αυτο το παραδειγμα, προσπαθησα να του εξηγησω οτι ΔΕΝ μπορουμε να του δωσουμε μια απλη απαντηση.Θελει μελετη.

Edited by dalai
Link to comment
Share on other sites

@pankrok νομίζω θερμοκρασία νερού στα σώματα με το πετρέλαιο περίπου 70 βαθμούς. 

 

Επειδή πολύ φοβάμαι με όλα αυτά που είπατε ότι δεν θα ζεσταθώ με zubadan λόγω του ότι τα σώματα είναι σχεδιασμένα για υψηλότερες θερμοκρασίες και τσάμπα θα δουλεύει η αντλία, μάλλον κλείνω προς altherma κ ας ελπίσω να μην καίει πολύ ρεύμα αφού λειτουργεί λέει χωρίς αντιστάσεις και ο δεύτερος συμπιεστής μπαίνει σε λειτουργία εφεδρικά όταν ζητάει το σύστημα αύξηση θερμοκρασίας. Καλά τα λέω κκ διπλωματούχοι? Ευχαριστώ κ πάλι

Link to comment
Share on other sites

Geo Ko

 

μην είσαι "ακριβός στα πίτουρα και φθηνός στο αλεύρι..."

 

πας να επενδύσεις αρκετά χρήματα χωρίς να ξέρεις τι χρειάζεσαι... τα δύο μηχανήματα που συγκρίνεις είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ μηχανήματα.... άλλο 60 άλλο 80

 

πήγαινε σε μηχανολόγο να κάνει μελέτη και να σου πει τι χρειάζεσαι.... μην ξεχνάς ότι την Α/Θ θα την παντρευτείς για 10-20χρόνια με όλα τα καλά και τα άσχημά της.....

 

Υ.Γ. ο έμπορος μπορεί να θέλει να σου πουλήσει αυτή που έχει στοκ ή κερδίζει περισσότερα ή......

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

@pankrok νομίζω θερμοκρασία νερού στα σώματα με το πετρέλαιο περίπου 70 βαθμούς. 

 

Επειδή πολύ φοβάμαι με όλα αυτά που είπατε ότι δεν θα ζεσταθώ με zubadan λόγω του ότι τα σώματα είναι σχεδιασμένα για υψηλότερες θερμοκρασίες και τσάμπα θα δουλεύει η αντλία, μάλλον κλείνω προς altherma κ ας ελπίσω να μην καίει πολύ ρεύμα αφού λειτουργεί λέει χωρίς αντιστάσεις και ο δεύτερος συμπιεστής μπαίνει σε λειτουργία εφεδρικά όταν ζητάει το σύστημα αύξηση θερμοκρασίας. Καλά τα λέω κκ διπλωματούχοι? Ευχαριστώ κ πάλι

 

ΛΑΘΟΣ ΤΑ ΛΕΣ

 

ο 1ος συμπιεστης παει το νερο στους 30-35

και ο 2ος στους 75-80

 

με 75 κ 80 δε θα δουλεψεις ποτε

 

απλα μια ερωτηση κρισεως

 

ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΕΣ ΤΙΣ 11ΑΡΕΣ?

 

edit

μπραβο ρε αστραη +1 εχω βαλει κ σε αλλους... βρειτε τα :)

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

@ΟΤΤΟ ο κ. αντιπρόσωπος zubadan μου είπε ότι θέλω 11 αφού του έδωσα πρώτα τις διαστάσεις των σωμάτων και τις φέτες, μου είπε ότι γι' αυτόν είναι το ίδιο να μου βάλει όποια αντλία θέλω.. Τι πιστεύεις ότι δεν είναι αρκετά τα 11? Εγώ με τα λίγα καταλαβαίνω ότι η altherma υπερέχει.. Όταν ένα μηχάνημα χωρίς αντιστάσεις μπορεί να πετύχει τέτοιες θερμοκρασίες νερού (80 βαθμούς) πάει να πει ότι θα δουλεύει χαλαρά στους 60 που θα χρειάζομαι πχ εγώ , ενώ η zubadan θα ζορίζεται να δώσει τα μέγιστα και όπως είπε μάλιστα ο nvel πριν δεν μπορεί καν να δώσει στους -15 τους 60 βαθμούς νερό αλλά 55. Τώρα τα λέω σωστά?  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.