Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας, ναι ή όχι;


kgian

Recommended Posts

ποσο θα θελα να τεκμηριωθει αυτο το -1.... ποσο θα θελα..... #18

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που γνωρίζω πόση ενέργεια χρειάζεται το σπίτι μου με το πετρέλαιο, δηλαδή 14000kwh, και ξέροντας τον συντελεστή απόδοσης της αντλίας και την τιμή του ρεύματος δεν μπορώ να υπολογίσω πόσο θα μου στοιχίσει η θέρμανση με την αντλία πάνω κάτω; 

 

Αν αλλάξω την μόνωση αλλάζει αντίστοιχα και το ποσό της ενέργειας που χρειάζεται για να βγάλει τον χειμώνα, αλλά τότε πέφτει και το κόστος για να πάρω αυτή την ενέργεια από το πετρέλαιο...

Link to comment
Share on other sites

οταν το σπίτι σου απο θμονωση ειναι ΗΔΗ ταπερ.... και σχετικα μικρο...

σιγουρα η πιο φθηνη επέμβαση ειναι ενας νεος λεβητας πετρελαιου

με διαφορα μεν... αλλα οχι μεγαλη... στην οικονομια

αν εχεις και θστατικες βαλβιδες ακομα καλυτερα

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που γνωρίζω πόση ενέργεια χρειάζεται το σπίτι μου με το πετρέλαιο, δηλαδή 14000kwh, και ξέροντας τον συντελεστή απόδοσης της αντλίας και την τιμή του ρεύματος δεν μπορώ να υπολογίσω πόσο θα μου στοιχίσει η θέρμανση με την αντλία πάνω κάτω; 

 

 

τις 14000kwh τις έχεις υπολογίσει για μια συγκεκριμένη χρονιά... αν φέτος ή του χρόνου κτλ έχει -5οC για έναν μήνα ή αντίστοιχα +25οC στην Πάτρα, ή αν αλλάξουν οι ανάγκες σου για θέρμανση....  προφανώς δεν έχεις την ίδια κατανάλωση.....

 

Άρα ο αντικειμενικός υπολογισμός είναι:

 

  • Συντελεστής απόδοσης καυστήρα πετρελαίου         Χ            τιμή πετρελαίου €/Lt        /         ~9,5KWh/ Lt  =  .........  €/KWh

     

  • τιμή €/KWh ηλετρικού ρεύματος ***    /      Μέσος Συντελεστής απόδοσης Α/Θ  = ........  €/KWh

     

 

*** ΠΡΟΣΟΧΗ 1. Συνολική τιμή ηλεκτρικού ρεύματος δλδ. (τιμή προμήθειας + ρυθμιζόμενες χρεώσεις + ΕΦΚΦΑ + ΕΤΜΕΑΡ + κτλ)

                       2. Υπάρχουν πλέον ιδιωτικές εταιρίας προμήθειας ηλεκτρικού ρεύματος χωρίς κλιμακωτή τιμή προμήθειας....

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως επιμένω ότι δεν αξίζει ρε παιδιά, κι ας μας λέτε τεχνοφοβικούς  8-)

με 1200 λίτρα πετρέλαιο, ήτοι κάνα 1500άρι το χρόνο την βγάζεις

λέτε για έξοδα συντήρησης, για πείτε μου πόσο ζητάει η κατασκευάστρια για ετήσιο σέρβις

βάλε που μπορεί να πάει το ρεύμα, βγάλε ότι μπορεί να παίξει και κάνα επίδομα θέρμανσης, βάλε και αν θα βαρέσει τίποτα -5 oC πως θα συμπεριφερθεί η αντλία, για μένα δεν αξίζουν οι αντλίες υψηλών θερμοκρασιών...

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

τις υψηλων δεν τις συμπαθω ουτε εγω για διαφορους λογους.

θα εψαχνα τη λυση Β δηλαδη χαμηλων η μεσων θερμοκρασιων και στα δυσκολα ο υπαρχων λεβητας .

στο κατω κατω για πατρα μιλαμε  , το -5 (και το 0) μπορει να κανει χρονια να συμβει και αν συμβει να κρατησει 20 ωρες ολη τη σαιζον...

οταν ολη τη χρονια θα εχεις ελαχιστη 5 μεγιστη 15 (περιοδος θερμανσης) και χρειαζεσαι (παραδειγμα) 40-60 βαθμους νερο (αφου προηγηθει υπολογισμος απωλειων και υπαρχοντων σωματων) με το 90% της περιοδου να εχεις κατω 55 (λεμε τωρα, δεν ειναι ουτοπικο αρκει να παραδεχθεις μονιμη λειτουργεια) τωτε δεν εχει λογο να βαλεις υψηλων (υπαρχοντως του λεβητα) 

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

το αν αξίζει ή όχι η Α/Θ είναι θέμα καθαρά οικονομοτεχνικής μελέτης  από μηχανολόγο, δηλ. λαμβάνεται υπόψη:

 

1. Μόνωση

2. Κουφώματα

3. Ανάγκες για θέρμανση (ώρες/ημέρα/εβδομάδα/μήνα)

4. Νέα ή υφιστάμενη εγκατάσταση

5. Σε υφιστάμενη εγκατάσταση τύπος - μέγεθος σωμάτων / ενδοδαπέδια - επιθυμητή επέμβαση στους χώρους - ύπαρξη χώρων

6. Περιοχή (κυρίως μέση θερμοκρασία και συχνότητα εμφάνισης της ελαχίστης)

7. Ύψος κεφαλαίου προς επένδυση (για τραπεζικό δανεισμό μάλλον δεν το συζητάμε...)

8. Ύπαρξη δοχείου αδρανείας-αποθήκευσης

9. Μονοκατοικία ή διαμέρισμα

10.  .....

 

 

επίσης πρέπει να σημειωθούν τρία πράγματα...

 

Πρώτον στο πετρέλαιο ή αέριο υπάρχει πιθανότητα ελλειματικής παράδοσης

δεύτερον το πετρέλαιο ή αέριο το προπληρώνεις και πιθανόν το αποθεματοποιείς...

τρίτον το ρεύμα το πληρώνεις 1-3 μήνες αργότερα, και μόνο αυτό που έχεις καταναλώσει....

 

 

Επομένως, αν ένας μηχανολόγος έχει όλα αυτά τα δεδομένα μπορεί με ακρίβεια να απαντήσει...

Στο μόνο που δεν μπορεί να απαντήσει, γιατί τότε θα ήταν αστρολόγος - μηχανολόγος, είναι την πορεία των τιμών, τόσο του ηλ. ρεύματος όσο και των καυσίμων, στο μέλλον......

Edited by astrah
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μισα η ολοκληρα μενει να φανει στο τελος του υπολογισμου.

αν κανεις και ενα μικρο σκοντο στην μαρκα (οχι ομως σε εντελως budget καταστασεις του στυλ κινεζαρας αντλια 14 KW με 2300) κερδιζεις πολλα

 

εγω πιστευω οτι αν μεινεις κατω απο τα 7000 (με ολη την εγκατασταση μεσα) σε αυτο το σπιτι κανεις αποσβεση σε λογικο χρονο και για μονιμη κατοικια αξιζει. στο κατω κατω οι τιμες του ρευματος στην ελλαδα εχουν αμεση εξαρτηση με τις τιμες των καυσιμων αρα λιγο πολυ οσο ακριβαινει η ενεργεια ο χρονος αποσβεσης θα μειωνεται, αν φθηνηνει θα αυξανεται (αλλα λιγη σημασια θα εχει γιατι θα πληρωνεις λιγοτερα)

 

(βλεπω και αυτο το τοτε που εγραψα με ωμεγα παναθεμα με...) 

Link to comment
Share on other sites

ε αφου το θελετε ετσι πια παρτετο

 

2500 ευρω σεζον για οιλ με λεβητα

165 ευρω σεζον ρευμα με αντλια ... 1100kwh me 0,15

 

σπιτι αμονωτο του 75

 

οχου πια....

Edited by OTTO_engine
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.